Skocz do zawartości
Forum

Przerost ambicji u chłopaka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Problem, który chciałam opisać nie dotyczy bezpośrednio mnie, lecz mojego chłopaka. Niedawno M. powiedział mi, że czuje się bezwartościowy, że nic mu nie wychodzi, że nie potrafi mi dorównać, że nie ma żadnych sukcesów... Pocieszyłam go, zaprzeczyłam wszystkiemu, wsparłam... Problem w tym, że chłopak ma, ogólnie rzecz ujmując, zbyt wysokie ambicje, nie potrafi cieszyć się z tego, co do tej pory osiągnął, cały czas porównuje się z osobami, które mają większe osiągnięcia na polu naukowym czy sportowym. Jak mu pomóc? Widzę, że się męczy, a moim zdaniem nie ma podstaw ku temu, żeby się tak dołować.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Sysiu napisałaś, że według Ciebie Twój chłopak nie ma podstaw do tego, aby czuć się gorszy od innych, a mimo wszystko tak jest. Możliwe więc, że problem nie dotyczy tylko zbyt wygórowanych ambicji, ale zbyt niskiego poczucia własnej wartości. W takim przypadku niezależnie od tego ile Twój chłopak by osiągnął i tak będzie się czuł bezwartościowy.
Czy Twój chłopak jest także wrażliwy na krytykę oraz ma nadmierną potrzebę aprobaty społecznej?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

M. lubi czuć się doceniony i ważny. Chciałby być kimś, czemuś przewodniczyć, pokazać się z jak najlepszej strony. Jest wrażliwy na krytykę, lecz przy tym bardzo zamknięty, wiele rzeczy dusi w sobie. Ciężko jest mu się otworzyć,ale jak już to zrobi, potrafi dużo żali z siebie wylać. Dodam jeszcze, że pochodzi z rodziny, w której każdy się wspiera i pomaga sobie. Jest w niej może kilka osób, które nie rozumieją to, że chciałby się, np. dalej kształcić, ale od rodziców otrzymuje naprawdę potężne wsparcie.

Odnośnik do komentarza

Witam,
Wrażliwość na krytykę oraz potrzeba przedstawiania siebie w jak najlepszym świetle potwierdzają to, że Twój chłopak może mieć problem z poczuciem własnej wartości.
Możesz pomóc mu podnieść samoocenę - doceniaj każdy, nawet najmniejszy jego sukces, pomagaj mu wyciągać wnioski z ewentualnych niepowodzeń i zachęcaj do realizacji jego planów.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...