Skocz do zawartości
Forum

Lęk przed wystąpieniem przed klasą


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jakiś czas temu moja wychowawczyni kazała nam przed klasą zaprezentować coś żebyśmy poćwiczyli przed maturą. Na początku myślałam że mamy prowadzić jakąś rozmowę między koleżanką przed klasą. Niestety okazało się że każdy osobno. Nie mam żadnego pomysłu, co mogłabym zaprezentować. Na dodatek panicznie się tego boję. Prezentacja ma trwać do 5 min, jednak ja nie jestem w stanie tego zrobić. Gdy jestem pytana i popatrzę się na klasę chce mi się aż płakać bo każdy się na mnie patrzy i słucha to co mówię. Wstydzę się nawet powiedzieć większej grupie cześć, gdy czekają na lekcję lub po lekcjach.. Nie wiem co mam zrobić. Zostałabym w domu, ale za tydzień znów będzie to samo. Na maturze nie będzie chyba koło 40 osób słuchających co mówię, na co patrzę, jaką mam minę itd.Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza

Gdy byłam w liceum miałam ten sam problem. Też musiałam reprezentować swój temat przed klasą ok 5 min. Też byłąm wstydliwą, bardzo wrażliwą, nieśmiałą osobą jak Ty. Co zrobiłam? Uczyłam się w domu mówić to comiałam mówić na maturze i jakoś powiedziałam. Pamiętam, że raz sie zawiesiłam na minutę dosłownie bo zapomniałam tekstu :P O dziwo dostałam 4 co mnei bardzo ucieszyło. Nie masz wyjścia, ewentualnie nie chodzić w te dni do szkoły, ale matura i tak Cię czeka. Głowa do góry

Odnośnik do komentarza

kilka rad:
-stojąc oprzyj ciężar ciała na lewej nodze, to pomaga na prawdę ograniczyć drżenie nóg
- jeśli głupio się czujesz stojąc przed ludźmi, a nie możesz mieć np. kartek, weź do ręki długopis, będzie on Twoją "tarczą" oddzielającą Cie od ludzi
- na prawdę zamknij się w pokoju i mów na głos przed lustrem. Udawaj jakbys to komuś opowiadała, nie wstydź się. Tak lepiej zapamiętasz tekst, a w przyp. pomyłki szybciej znajdziesz zastępcze słowo
- nie bój się gestykulować, to lepsze niż tylko stanie
- nie patrz ludziom w oczy, jeśli cię to krępuje tylko na ich np. brwi - Ty się nie będziesz wstydzić a widownia nie zauważy
- nie patrz tylko w jeden punkt, uswiadomisz to sobie w trakcie i tylko się zestresujesz

- a jaki temat chciałabyś zaprezentować? Masz juz pomysł?

Odnośnik do komentarza

heh, mam ten sam problem. też jestem przed maturka i tak jak ty jestem nieśmiała. nie wiem jak sobie poradzę z ustnymi... ja zawsze jak miałam w szkole jakiekolwiek prezentacje po prostu nie przychodziłam na lekcje albo nie przygotowywałam zadania(wolałam dostać jeden)... :) gorzej jak masz klasę perfekcjonistów-półgłówków. przemądrzale szczekaczki które Cię i tak zakrzyczą bez wzgledu na to co powiesz. ja tak mam. całe szczęście już za tydzień koniec! :D

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Laura, tak jak radzili Przedmówcy - ćwicz. Trening naprawdę pomaga łagodzić lęk, podnosi poczucie bezpieczeństwa, gdy już znajdziesz się w stresującej dla Ciebie sytuacji.
Poza tym wypróbuj metodę wizualizacji. Zrelaksuj się, a następnie zacznij wyobrażać sobie dokładnie sytuację, gdy przemawiasz przed grupą. Rozważ wszystkie możliwe scenariusze, jak się zachowasz, co powiesz itp.
Co do tematu Twojej prezentacji, to wybierz coś, w czym czujesz się swobodnie. Może masz jakąś pasję lub hobby, o którym mogłabyś opowiedzieć?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...