Forum Psychologia

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

~Bezsenna123

~Bezsenna123

Witam! Mam pytanie jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry? Czego się spodziewać? Jakie pytania może zadawać psychiatra? Czy w przypadku osób niepełnioletnich psychiatra mówi rodzicą o wszystkim czego się dowiedział? A czy jak idzie się do psychiatry na nfz trzeba mieć skierowanie? Ile taka wizyta trwa? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~Niezapomniany nikt

~Niezapomniany nikt

Wygląda to jak normalna rozmowa , psychiatra stara się nawiązać zaufanie chorego . Ale potencjalny chory musi chcieć nawiązać te zaufanie bo ja nie , to lipa .
Radze się przygotować na trudne pytania np. o Sex czy o problemy z rodziną itp.

Mexi

Mexi

To przypomina zwyczajną rozmowę.Czy powie o wszystkim rodzicom to zależy jak ustalicie.U mnie to wyglada tak że mówię sam bez pytań chyba że gubie wątek.A mamie mówi tylko o ustaleniach wobec mnie i terminach wizyt.

90322 mexi Mężczyzna, 22 lata, Zaświaty
Mexi

Mexi

acha przychodzi się bez skierowania i rozmowa trwa ok.h.
Należy spodziewać się pytania o problemy ze zdrowiem książeczkę zdrowia i czy to jest pierwszy raz.

90322 mexi Mężczyzna, 22 lata, Zaświaty
~Ale dlaczego

~Ale dlaczego

Pamiętaj, że w celu umówienia się z psychiatrą potrzebny jest dokument ubezpieczenia. Na wizycie siadasz na krześle na przeciwko lekarza tj. dzieli Was biurko albo pewna przestrzeń. Podczas rozmowy opisujesz swoje przypadłości, odpowiadasz na pytania, coś na zasadzie wywiadu (to co mówisz jest notowane). Nie spotkałam się jeszcze z psychiatrą, który zachowywałby się jak psycholog tj. ciągnąłby rozmowę, radził, pocieszał. Psychiatra skupia się raczej na objawach, bardziej na zasadzie rozpoznania choroby niż wsparcia psychicznego.

Mexi

Mexi

no aja się spotkałem moja słucha komentuje i daje nadzieję. owszem szuka też choroby ale to chyba zależy na kogo się trafi.

90322 mexi Mężczyzna, 22 lata, Zaświaty
~Bezsenna123

~Bezsenna123

Witam. Szczerze to przeraża mnie myśl o wizycie u psychiatry bo nie wiem zbytnio czego się spodziewać. A jak znaleźć dobrego psychiatrę
?

~Zmarnowana

~Zmarnowana

Masz dwie możliwości: bezpłatnie w ramach NFZ (poszukaj Poradni Zdrowia Psychicznego w Twojej okolicy) oraz płatnie prywatnie (dobrego lekarza znalazłam po pozytywnych opiniach przez stronę znanylekarz.pl). Psychiatra prywatny, na którego trafiłam, był zdecydowanie lepszy w moim przypadku.

psycholog Katarzyna Garbacz

psycholog Katarzyna Garbacz

Odpowiedź eksperta

Witam serdecznie,
Bezsenna nie masz się czego obawiać. Wizyta u psychiatry przypomina wizytę u każdego innego lekarza. Pamiętaj, o tym żeby być szczera i nie zatajać niczego ważnego.
Pytasz jak znaleźć dobrego psychiatrę - możesz skorzystać z linka, który podaję niżej:
http://ranking.parenting.pl/ci/27,psychiatra
Pozdrawiam

84447 psycholog-katarzyna-garbacz Kobieta, 34 lata, Lublin
~kas3

~kas3

Na swoją pierwszą wizytę u psychiatry nie potrzeba się specjalnie przygotowywać.
Na początku lekarz powinien zrobić mały wywiad odnośnie dolegliwości fizycznych, przebytych chorób itd., które mogłyby spowodować zaburzenia psychiczne. Później rozmowa schodzi zazwyczaj na temat, z którego powodu znalazłeś się w tym, a nie innym gabinecie. Opisujesz swoje problemy, z czym sobie nie radzisz.
Ważne, żeby nie zniechęcać się po usłyszeniu dziwnych pytań, które może zadać psychiatra.

~jotunn

~jotunn

Mexi
no aja się spotkałem moja słucha komentuje i daje nadzieję. owszem szuka też choroby ale to chyba zależy na kogo się trafi.

Dokladnie. U psychiatrow, jak to u lekarzy w Polsce, wiekszosc nie szuka choroby tyko daje pierwszy lepszy klonazepam czy prozac i spierdalaj do domu

Na wizycie siadasz na krześle na przeciwko lekarza tj. dzieli Was biurko albo pewna przestrzeń.

No slyszalem, kwestie bezpieczenstwa. I do tego zawsze pacjent siedzi od strony drzwi, zeby w razie czego to pacjent dostal nozem w plecy, nie lekarz. Niby brzmi smiesznie, ale takie sa procedury.