Skocz do zawartości
Forum

Brak samoakceptacji


Gość carycoza

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, ile wszystko już trwa, ale od ok 3 lat mam problemy z samoakceptacją. zaczęło się od tego, że brat z matką się ze mnie wyśmiewali bo przytyłam kilka kilo. no i dostałam strasznej obsesji na tym punkcie. starałam się a wszelką cenę schudnąć i powtarzałam tylko, że byle do lata. w kwietniu/maju/czerwcu kiedy tylko wstawałam z łóżka płakałam, bo jestem beznadziejna, kładłam się spać z tym samym poczuciem winy. no w wakacje jakoś moja przejściowa depresja minęła, ale znowu przytyłam, bo przestała przejmować się każdą kalorią, później ciągle nie czułam się dobrze, więc poszłam w zachowania bulimiczne: głodziłam się, wymiotowałam, przeczyszczałam. i nic... tylko tyłam. później schudłam jakoś tak sama. odreagowywałam wszystko sportem. jazdą na rowerze i pływaniem. pierwszy raz od wakacji nie przytyłam. i w sumie pierwszy raz od długiego czasu myślałam że wszystko się ułoży.
ale teraz mam inną obsesję. mam wrażenie że ludzie naokoło śmieją się ze mnie, krzywo na mnie patrzą, przyjaciele obgadują, kiedy tylko coś powiem. boję się. na imprezie sylwestrowej przyjaciółka powiedziała, że przy większej grupie osób strasznie się zmieniam niż wtedy gdy jesteśmy tylko we dwie. ale to zabolało, bo nikt mi takiej rzeczy nigdy nie powiedział. mam małą obsesję na punkcie mojego kota. czuję się samotna, więc to zwierzę jest dla mnie całym światem. tylko, że bardzo boję się, że umrze a ja zostanę sama. dzisiaj właśnie powiedział, czy zamierzam się leczyć właśnie z tej obsesji i problemów z samoakceptacją. a to mnie uraziło najbardziej. a raczej po prostu zraniło.
czuję się nie potrzebna. inna przyjaciółka, gdy ją spytałam za co mnie właściwie lubi powiedziała, że jak się spije to mi odpowie.
mam wrażenie, że jestem wyrzutkiem, niepotrzebna, nieakceptowana, niekochana.
co mam zrobić żeby poprawić poczucie własnej wartości bez udania się na jakąś terapię?

Odnośnik do komentarza

Po pierwsze nie wierz we wszystko co powiedzą ludzie, czasem ot tak coś palną bez zastanowienia,a czlowiek który jest wrażliwy przyjmuje każdą uwagę jako krytykę wymierzoną w swoją osobę.Nie pytaj się swoich przyjacółek co o Tobie myślą, ich ocena Twojej osoby też może być subiektywna, nie przejmuj się ocenami innych ludzi, nie wszyscy mogą być Ci przychylni, Ty zapewne też czasem powiesz ludziom jakieś nie całkiem miłe rzeczy,takie jest życie i nie zmienimy tego.Uwierz że jesteś fajną dziewczyną, spójrz na Siebie z największą miłością i zrozumieniem,zaakceptuj i spójrz na Siebie z dystansem,i pamiętaj o zaletach,które niewątpliwe posiadasz.Pozdrawiam serdecznie.
.

Odnośnik do komentarza

Masz takie odczucia, ponieważ odzywają się w Tobie kompleksy i niezadowolenie z siebie. Ktoś Cię wbił w poczucie tego, że jesteś grubsza, gorsza, jakakolwiek inna. Wierzysz w to i dlatego spadła Ci Twoja wartość postrzegania siebie. Idąc pośród ludźmi czujesz się słabsza, gorsza, odzywa się Twoje ja ktore Ci mówi - oni się z Ciebie śmieją, bo jesteś taka i taka. Jeśli będziesz w to wierzyła, to się będzie to nasilało i całkiem popadniesz w kompleksy. Musisz uwierzyć w siebie. Nie słuchaj tego co ludzie mówią, nigdy każdemu nie dogodzisz. Stań przed lustrem powiedz sobie, że jesteś atrakcyjna, bądź pewna siebie, nie chowaj się tylko podnieś głowę. Jak idziesz a np. ktoś się śmieje mow sobie - ciekawe z czego sie smieja pewnie jakis zart, usmiechnij sie do nich i idz pewna siebie dalej. Jestes wartosciowa osoba musisz tylko sama to dostrzec aby pokazac to innym.

http://www.ticker.7910.org/an1cMls0g411100MTAwNDcxNGx8MzU1NjZqbGF8aW4gbG92ZQ.gif

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Poczucie własnej wartości składa się z trzech elementów: samooceny, samoakceptacji oraz zachowań wobec siebie. Stosunkowo najłatwiej jest zmienić samoocenę, gdyż jest to komponent poznawczy. Postaraj się zmienić swoje myślenie. W każdej sytuacji, nawet przy niepowodzeniach staraj się znaleźć pozytywne strony.
Zmień także język, którym się posługujesz. Unikaj tak zwanych "dużych kwantyfikatorów" (zawsze, nigdy, każdy, żaden, nic, wszystko itp). Na przykład zamiast mówić (myśleć o sobie) "nigdy mi się nie udaje..." mów "tym razem mi nie wyszło".
Powinnaś również zmienić zachowanie wobec samej siebie – nie wbijaj się w poczucie winy, po prostu traktuj siebie tak, jak traktujesz najbliższą i najukochańszą osobę.
Więcej ćwiczeń na podniesienie samooceny znajdziesz pod poniższym linkiem:
Jak podnieść poczucie własnej wartości?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...