Forum Psychologia

Czy istnieje test na alkoholizm?

~Marysia777

~Marysia777

Jest coś takiego? że mozna np. zbadać pacjenta pod jakimś kontem aby sprawdzić czy jest alkoholikiem. I nie chodzi mi tu o zawartość alkoholu we krwi, ale o sprawdzenie czy ktos przypadkiem nie ukrywa alkoholizmu nie przyznając sie do niego bo może są jednak jakieś zmiany w ustroju u alkoholika ktore da sie wykryć. To bardzo ważne dla mnie i dla niego...prosze o pomoc.
pozdrawiam serdecznie

Odpowiedzi znajdują się poniżej

psycholog Katarzyna Garbacz

psycholog Katarzyna Garbacz

Odpowiedź eksperta

Witam serdecznie,
Istnieją testy psychologiczne, które są pomocne w diagnozie uzależnienia. Jednak alkoholik, który zaprzecza swojej chorobie i stara się ją ukryć może zafałszować wynik takiego testu.
Najlepiej udać się do centrum leczenia uzależnień i porozmawiać z terapeutą - prawidłowo przeprowadzony wywiad i obserwacja dają wiarygodną diagnozę.
Pozdrawiam

84447 psycholog-katarzyna-garbacz Kobieta, 33 lata, Lublin
~Marta 1991

~Marta 1991

Zrobiłam ten wyżej wspomniany test na alkoholizm to znaczy wypełniłam go tak jakby go wypełniał mój ojciec i wyszło na to że jest alkoholikiem pełną gębą. Wyprowadzę się mam już 22 lata i zostanie sam a wtedy zobaczymy jaki będzie zadowolony z samego siebie. Dosyć.

~teriii

~teriii

najlepszy test dla alkoholika to to, czy po odstawieniu ma schizy...Jak ma, to już tragedyja.

Ryszard który żyje.

Ryszard który żyje.

Witam i współczuję. U mnie akurat wczoraj minęło 17 lat jak nie piję. A jestem trzezwiejacym alkoholikiem. Jeśli to jest alkoholizm to nie koniec świata ale dobrze jest to potwierdzić lub wykluczyć. Nie aż tak ważne ile człowiek wypije i jak często ale jak się po tym czuje psychicznie. Poczucie winy czy jakieś załamania... Co do stwierdzenia (test na alkoholizm) to w każdym większym mieście jest Poradnia Zdrowia Psychicznego i są psychoterapeuci nie mylić z psychiatrą! W moim przypadku kilkanaście minut rozmowy i wszystko było wiadomo. Zaproponowała mi Pani terapię odwykową z której skorzystałem. Dojeżdżałem 1.5 roku, trzeżwienie było po schodach po zakończeniu terapii raz zapiłem a raz w trakcie na początku. Takie jest życie. Ale... Ryszard.

207973 ryszard-ktory-zyje Mężczyzna, 58 lat, Podlasie.
~Ryszard ini

~Ryszard ini

Bzdura nie test,wyjdzie że orawie cały naród to alkoholicy

Ryszard który żyje.

Ryszard który żyje.

Prawie cały naród? A w nawiasie które miejsce zajmujemy w świecie w piciu ( litr czystego spurytusu na statystycznego Polaka?) Ile wypadków drogowych i przestępstw, tragedii życiowych samobójstw jaest na trzeźwo a ile po spożyciu alkoholu? Sprawdzałeś? To zobacz. Zastanów się co piszesz.

Ryszard który żyje.

Ryszard który żyje.

Prawie cały naród? A w nawiasie które miejsce zajmujemy w świecie w piciu ( litr czystego spirytusu na statystycznego Polaka?) Ile wypadków drogowych i przestępstw, tragedii życiowych samobójstw jest na trzeźwo a ile po spożyciu alkoholu? Sprawdzałeś? To zobacz. Zastanów się co piszesz.

Ryszard który żyje.

Ryszard który żyje.

Alohol pić w Polsce wolno ale skutki picia ponosimy sami. I tak go pijmy żeby inni tego nie odczuli i żeby ktoś przez to nie cierpiał.