Skocz do zawartości
Forum

Lęk przed wymiotowaniem i nudnościami u nastolatki


Gość el...10

Rekomendowane odpowiedzi

Gość el...10

witam, mam 15 lat, i ogromny problem... Zaczął się on już bardzo dawno, kiedy tylko było mi niedobrze, czułam nudności, zaczynałam się trząść, prawie jak z zimna, lecz to nie ustawało i trwało dopóki mama nie podała mi leku uspokajającego.. Tak mam do dzisiaj. W internecie wyczytałam, że jest to emetofobia - lęk przed wymiotowaniem. Kiedy tylko poczuję zmianę w żołądku, robi mi się gorąco, duszno, zaczyna mnie boleć głowa. Kiedy usłyszę gdzieś, że panuje wirus grypy żołądkowej, co pół godziny myję ręce i ciągle czuję nacisk na żołądek. Jest to dosyć niekomfortowe uczucie... Teraz również odczuwam bół głowy, delikatne nudności, lekkie zawroty... Mam gulę w gardle, nie wiem czy jest to związane z tym, że na dniach zacznie mi się okres, czy coś mi jest :( I gdy tylko sobie o tym pomyślę, robi mi się niedobrze, i czuję ucisk na żołądek.. Mieszkam w bardzo małej miejscowości, mama twierdzi, że muszę to opanować. Ale ja nie potrafię, proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Rzeczywiście, to o czym napisałaś może być emetofobią. Najlepiej, żebyś w takim przypadku udała się do psychologa, skonsultowała z nim swoje objawy i podjęła terapię.
Sama też w domu możesz spróbować techniki wizualizacji i stopniowej desensytyzacji. Polega to na tym, że wyobrażasz sobie sytuację, która wywołuje w Tobie lęk - na początku, niech to będzie sytuacja, która wywołuje najmniejsze objawy lęku. Dokonujesz wizualizacji, do momentu, w którym poczujesz, że strach osłabł. Potem robisz to samo, tylko z sytuacją, która wywołuje większy lęk. Wyobrażanie sobie tych przykrych sytuacji, powinno się odbywać, gdy jesteś głęboko zrelaksowana.
Powodzenia!
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...