Skocz do zawartości
Forum

Mówienie do siebie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, chciałam podzielić się z Wami moim problemem. Otóż od kilku lat mówię do siebie (choć jeszcze chyba nie bardzo chorobliwie), ale również wymyślam sobie różnego typu opowiadania w głowie, których nigdzie nie zapisuję, a mimo to wszystko pamiętam i często zmieniam scenariusz. Niby nic takiego, bo to może świadczyć o rozwiniętej wyobraźni, ale kiedyś nie robiłam tego tak często. Teraz robię to codziennie, bardzo długo, potrafię siedzieć i wymyślać, czasami przez to nie mogę skupić się na tym, co robię, np. na nauce (mimo wszystko z nauką jest w miarę dobrze, ale często jest to kwestia szczęścia). Tych opowiadań jest naprawdę wiele, są różnego typu, występuje tam wiele różnych postaci, ale nigdy ich nie mylę i prawie nigdy nie zapominam ich imion. Mogę też bardzo długo wspominać wydarzenia z przeszłości i myśleć nad ich innymi rozwiązaniami niż to, które było. Dawniej wymyślałam sobie wyimaginowane postacie w realu, z którymi rozmawiałam i się bawiłam (być może z braku rodzeństwa, etc), niekoniecznie byli to ludzie. Czy jest się czym martwić? Bardzo proszę o odpowiedź, bo nie wiem, czy mam powiedzieć rodzicom albo przyjaciołom, czy się tym nie przejmować.

Odnośnik do komentarza

Ja bym się tym za bardzo nie przejmowała. Możliwe, że jest tak jak mówisz - brak rodzeństwa, może czujesz się samotna, może za rzadko spotykasz się ze znajomymi i to sprawia, że wymyślasz sobie pewne wydarzenia. Zastanów się czy to są wydarzenia, które nie mają żadnego znaczenia czy to są wydarzenia, w których np. chciałabyś wziąć udział. Może po prostu fantazjujesz, że widzisz siebie w takiej czy takiej sytuacji - nie ma w tym nic złego, dopóki wiesz, że to wyobraźnia a nie wiat realny - nie przejmuj się tym. Może załóż bloga i pisz historyjki, może masz talent pisarski - nie zmarnuj go! Co do mówienia do siebie - ja też czasem mówię do siebie. Czasem mówię do monitora i komentuje coś tak jakby mój pies miał mi przytaknąć. Nie ma w tym nic dziwnego, czasem mamy w sobie pewne emocje i pozwalamy im się wydobyć. Myślę, że u Ciebie to kwestia wyobraźni, może trochę odrobina samotności i braku wygadania się przed przyjaciółmi, a może uczucie nudy i rutyny - brak fajnych sytuacji, więc je sobie wymyślasz. Jesteś w okresie dojrzewania i myślę, że wiele Twoich rówieśniczek ma podobnie jak Ty. Nie martw się tym!

http://www.ticker.7910.org/an1cMls0g411100MTAwNDcxNGx8MzU1NjZqbGF8aW4gbG92ZQ.gif

Odnośnik do komentarza
Gość girl with a tatoo

O, fajnie! Na pewni jestes osoba twórczą i nasz naprawde super zywa wyobraznie! nie wiem,mi sie to nie wydaje groznym, a raczej..ciekawym i wyjatkowym. A mozesz sie podzielic, co dokladnie wymyslasz i jakie to postacie??

Odnośnik do komentarza

Ja tez dosyc czesto wyobrazam sobie pewne sytuacje i wymyslam jk one moga sie rozwijac, czasammi mam kilka wariantow, czesto przed rozmowa z kims ukladam sobie tak jak by plan tej rozmowy, czyli na przyklad ja powiem to i to, to on odpowie mi to, i wtedy ja odpowiem to i to... czasami tez sie zastanawiam czy nie jestem chorta :D chociaz psychiatrzy mowia ze nie istnieje absolutnie zdrowych psychicznie ludzi :D

Odnośnik do komentarza
Gość girl with a tatoo

Haha, rzeczywiscie, nie ma zdrowych ludzi, sa tylko niezbadani! Ja tez lubie rozmawiac ze soba, szczegolnie jak mam cos do powiedzenia;-) zwykle to cos, co mnie nurtuje i dlaetgo latwiej mi to wymowic na glos, wtedy jak by cwicze to, co bede chciala powiedziec w realu. A ktos jeszcze tak ma?

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Nie napisałaś ile masz lat, ale biorąc pod uwagę to, że się uczysz mogę wywnioskować, że znajdujesz się w okresie dojrzewania. Wiele młodych osób staje się wtedy bardziej refleksyjnymi, zastanawia się nad swoją przeszłością, snuje marzenia. Mówi się wtedy o "spojrzeniu skierowanym do wewnątrz". Ponadto wielu dorastających wytwarza w myślach tak zwaną "wyimaginowaną publiczność", przed którą prezentuje siebie, swoje opinie i racje.
Wydaje mi się więc, że nie powinnaś się martwic tym, że prowadzisz dialog ze sobą i wymyślasz różne historie. Być może te historie mają charakter kompensacyjny i odzwierciedlasz w nich to, czego Ci brakuje. Takie opowiadania świadczą także o tym, że rozwija się Twoja wyobraźnia, jednak pamiętaj, żeby nie zaniedbywać kontaktów z rówieśnikami.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...