Skocz do zawartości
Forum

Obsesja na punkcie sprzątania oraz ataki gniewu


Gość ka...bn

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam problem typu naglych atakow zlosc gniewu slowne i szybko potrafie sie denerwowac wszytsko mnie potrafi zdenerwowac w ciagu jednej sek. rok temu urodzilam dziecko chcialam je bardzo ale czasmi mam dosc tego wszystkiego ciaglego zajmowania sie nim a jak nie jest po mojej mysli to znowu krzyk i potrafie sie wydrzec na dziecko ktore tak bardzo kocham wiem ze zle robie ale juz nie wiem jak mam sobie z tym radzic non stop bym cos robila mam jakos obsesje na punkcie sprzatania moge my pogloge kikla razy dziennie odkurzam tylko ja nikomu sie chce dac bo mam wrazenie ze nikt nie zrobi tego jak ja czasami sprawiam duzo bolu moim bliskim przykrymi slowami gdzie tak naprawde nie powinnam mowic zle do meza nie mam ochoty na zadne zblizenia bliskosc najlepiej bym sie rozwiodla z mezem tak mysle bo mam wrazenie ze mnie to dusi zle sie czuje we wlasnym ciele nic mnie nie cieszy a jesli juz to tylko na chwile .ostatnio zamowilam tabletki na uspokojenie zeby sie zmienic i swoje nastawienie ale to nie w tym chyba problem .prosze o pomoc i cos na temat moich wybuchow zlosci

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Wybuchy gniewu i złości mogą być spowodowane frustracją - niezaspokojeniem potrzeb. Zastanów się czego Ci brakuje - może potrzebujesz odpoczynku, a może potrzebujesz czasu tylko i wyłącznie od siebie? Najlepszym sposobem na złagodzenie tych uczuć jest poznanie ich przyczyn.
Możesz także nauczyć się kontroli złości. Nie polega to na całkowitym jej tłumieniu, ale na nie działaniu pod jej wpływem. Przede wszystkim musisz uświadomić sobie i uwierzyć, że to Ty kontrolujesz swój gniew a nie on Ciebie. Następnym krokiem jest identyfikacja czynników wyzwalających złość. Najlepiej jakbyś spisywała na kartce, momenty, w których zaczynasz wybuchać - może zauważysz jakąś zależność - może są to określone sytuacje, zachowania innych osób, które wyzwalają u Ciebie to uczucie.
Kolejny krok to identyfikacja wczesnych sygnałów, które wskazują na wzrost napięcia emocjonalnego - chodzi przeważnie o symptomy fizyczne. Gdy te dwa kroki opanujesz, w momencie gdy dostrzeżesz właśnie wczesne sygnały gniewu nadchodzi pora na wykorzystanie tak zwanych "odciągaczy". Chodzi o znalezienie jakiejś aktywności, która przekieruje Twoją uwagę na coś innego niż gniew. Najczęściej doradza się wtedy wykonanie kilku ćwiczeń fizycznych, aby choć trochę rozładować napięcie lub ćwiczenia oddechowe.
Prostą metodą radzenia sobie ze złością jest też tak zwana metoda OOPP - odejdź (z miejsca, w którym pojawiła się złość), oddychaj, pomyśl, powiedz. Aktywność fizyczna oraz techniki relaksacyjne są również skuteczne w redukowaniu napięcia emocjonalnego.
Co do sprzątania, to wydaje mi się, że jest ono dla Ciebie sposobem radzenia sobie ze stresem.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Mysle ze te sprzatanie i wybuchowość wynika z trudności w kontrolowaniu emocji. wydaje mi się, że mozliwe, że jesteś przemęczona rozdrazniona, może masz dużo obowiązków i dlatego reagujesz gwałtownie i wszystko chcesz robić sama, żeby było najlepiej i po Twojemu. Może jesteś zestresowana, albo czymś się martwisz, coś przeżywasz, może niepokoi Cię coś, albo wcześniej wydarzyło się coś, co spowodowało w Tobie takie a nie inne uczucia, które są w Tobie, są stłumione ale kumulują się i w pewnych chwilach wybuchasz. Moim zdaniem powinnaś trochę się wyciszyć nie łykaj tabletek, szkoda zdrowia. Wycisz się relaksując, pamietaj o diecie, o śnie, wyjedź z mężem na weekend tylko we dwoje, zróbcie coś czego dawno nie robiliscie a co Wam sprawiało przyjemność. Zastanów się co może być źródłem Twojego gniewu co się w Tobie kumuluje. Jeśli to trudne, nie jesteś w stanie tego odkryć i wtydobyc, lepiej porozmawiac z psychologiem niz lykac tabletki ktore moga Ci zaszkodzic.

Gdy wabi cię ognik, idź za nim.
Być może zabrniesz na manowce,
ale nigdy nie będziesz sobie wyrzucać,
że może była to Twoja Gwiazda.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...