Skocz do zawartości
Forum

Jak poradzić sobie z wybuchowym charakterem?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
w zasadzie jestem opanowanym facetem, ale od czasu do czasu zdarzają mi się ostre napady złości i wtedy wszyscy w około wieją gdzie pieprz rośnie. Podobne sytuacje zdarzały mi się w szkole i pracy. Kiedy mam gorszy dzień, wtedy byle co może wyprowadzić mnie z równowagi i wtedy wyładowuję niepochamowany gniew na otoczeniu (bez rękoczynów) jak rozbestwiony 4-latek. Krzyczę i wyzywam, zrażając do siebie wszystkich w około. Kiedy mi minie mam do siebie żal. Jeżdżę rowerem, uprawiam jogę i chodzę na siłownię ale nie pomaga mi to dostatecznie zapanować na moim cholerycznym temperamentem. Planuje zapisać się na aikido, choć nie wiem czy to dobry pomysł. Nie chcę, żeby bali się moi najbliżsi, zwłaszcza narzeczona, cierpieli i bali się moich napadów złości. Jak sobie z tym poradzić? Proszę o poradę fachowca. Z góry uprzejmie dziękuję:-)

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Kontrola złości, gniewu nie polega na całkowitym tłumieniu tych emocji, ale na ich opanowywaniu i nie działaniu pod ich wpływem. Przede wszystkim musisz uświadomić sobie i uwierzyć, że to Ty kontrolujesz swój gniew a nie on Ciebie.
Następnym krokiem jest identyfikacja czynników wyzwalających złość. Najlepiej jakbyś spisywał na kartce, momenty, w których zaczynasz wybuchać - może zauważysz jakąś zależność - może są to określone sytuacje, zachowania innych osób, które wyzwalają u Ciebie to uczucie.
Kolejny krok to identyfikacja wczesnych sygnałów, które wskazują na wzrost napięcia emocjonalnego - chodzi przeważnie o symptomy fizyczne. Gdy te dwa kroki opanujesz, w momencie gdy dostrzeżesz właśnie wczesne sygnały gniewu nadchodzi pora na wykorzystanie tak zwanych "odciągaczy". Chodzi o znalezienie jakiejś aktywności, która przekieruje Twoja uwagę na coś innego niż gniew. Najczęściej doradza się wtedy wykonanie kilku ćwiczeń fizycznych, aby choć trochę rozładować napięcie lub ćwiczenia oddechowe.
Prostą metodą radzenia sobie ze złością jest też tak zwana metoda OOPP - odejdź (z miejsca, w którym pojawiła się złość), oddychaj, pomyśl, powiedz (o swoich uczuciach, najlepiej wykorzystując komunikaty typu "JA").
Aktywność fizyczna, sport jest jak najbardziej zalecany, gdyż redukuje napięcie emocjonalne.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Ćwiczenia oddechowe, to ćwiczenia, które mają na celu uspokojenie Cię, wyciszenie. Np. gdy się zdenerwujesz, nie kłóć sie dalej, nie pozwól, aby emocje wzięły górę. Wyjdź np. do łazienki obmyj twarz letnią wodą, zamknij oczy i oddychaj, np. licz do dziesięciu wdech wydech, spokojnie, jednostajnie. Możesz przy wdechu podnosic rece nad głowe a przy wydechu opuszczac rece. Rób tak az poczujesz, że zaczynasz się wyciszać, uspokajać. Możesz także nabierac dużo powietrza przytrzymywac momencik i wypiuszczać duuużo powietrza aż bedziesz czul sie bez powietrza :) Możesz też spróbować medytacji, tutaj jak klikniesz dowiesz się nieco więcej:
Medytacja
Aktywnosć fizyczna jest dobrym rozwiązaniem ja polecam Ci takze picie melisy lub branie tabletek ziołowych na uspokojenie, zażywaj magnez on korzystnie wpływa w chwilach stresu, ale musisz to robic regularnie. Jesli to nie pomoze warto by bylo popracowac nad wybuchowością u psychologa.

http://www.ticker.7910.org/an1cMls0g411100MTAwNDcxNGx8MzU1NjZqbGF8aW4gbG92ZQ.gif

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Co do ćwiczeń fizycznych, to najlepiej jakbyś sam je sobie dobrał - muszą to być ćwiczenia, które wymagają wysiłku (wszystko zależy od tego, czy masz dobrą kondycję, mogą to być pompki itp).
Jeśli chodzi o ćwiczenia oddechowe z kolei, to dobre jest oddychanie przeponowe w tak zwanej pozycji małpy. Stoisz z nogami rozstawionymi na szerokość bioder i lekko zgiętymi w kolanach. Kręgosłup powinien być prosty, biodra i ramiona rozluźnione, ręce swobodnie zwisające wzdłuż ciała. I w takiej pozycji głęboko oddychasz, tak żebyś czuł jak pracuje przepona.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...