Skocz do zawartości
Forum

Stres, jąkanie się i niemożność mówienia na głos po angielsku


Gość Kamyk

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,
Nie wiem czy dobrze trafiłam, jakby co to przepraszam. Od 4 lat uczę się języka angielskiego i bardzo to lubię. Jednak mam taki problem. O ile z czytaniem i pisaniem oraz ogólnie pojętym mówieniem nie mam problemu to jeśli przyjdzie mi coś przeczytać na ŋłoś albo powiedzieć coś po angielsku to nie mogę wydusić z siebie słowa. Mam wrażenie że zaciskają m mi się palce na gardle albo mam wielką kluchę. No po prostu nie idzie nic powiedzieć. Jak mówię sobie po cichu albo jestem sama to nie mam tego problemu. Bardzo lubię się uczyć angielskiego ale no to mnie deprymuje. Nawet jak nauczę się na pamięć to i tak zaczynam się jąkać i nie mogę nic powiedzieć. Co robić, bardzo proszę o pomoc. Nie jestem osoba nieśmiałą, która boi się wystąpień publicznych. Tylko przy tym jeżyku tak mam. Jakieś rady?

Odnośnik do komentarza

Stres związany z mówieniem w obcym języku dotyka wielu osób. Pomimo, że świetnie sobie radzą z gramatyką, zapamiętywaniem słówek, i na kartce są w stanie stworzyć świetną wypowiedź, niestety podczas mówienie się stresują i ciężko jest im złożyć zdanie. Dzieje się tak dlatego, że wiele osób stresuje się tym jak mówią w obcym języki. Wstydzą sie tego, ze pewne słowa wypowiadają inaczej niż powinni, że nie mają odpowiedniego akcentu, krępują się, że się przejęzyczą itp. Aby nabrać pewności siebie, powinniście jak najwięcej czytać na głos i mówić nawet do siebie samych czy do lustra w tym języku. Piszesz, że w domu szło Ci świetnie a przed publicznością nie, dlatego dobrze jest poćwiczyć przy kimś. Poproś koleżanki, aby wpadły na herbate. Przygotuj wcześniej kartkę i wypowiedź i zaprezentuj im to, co chcesz powiedzieć. Na pewno będziesz się stresowała, ale to Twoje koleżanki - poproś, aby nie śmiały się z ewentualnych wpadek ale były poważne. Próbuj takie wystąpienia robić jak najczęściej. Jeśli masz rodzeństwo - możesz poprosić aby posłuchali Cię przez chwile co mówisz. Próbuj też śpiewać piosenki po angielslku, możesz nagrać się i puścić to jak mówisz, aby oswoić się ze swoim głosem i obcym językiem. Z czasem, kiedy oswoisz się z koleżankami, rodzeństwem, czy blskimi Ci osobami, przed którymi będziesz mówiła po angielsku, zobczysz, że nabrałaś wprawy i wystąpienie publiczne będzie mniej straszne niż dotychczas. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...