Skocz do zawartości
Forum

Nerwica natrectw - pomoc


Gość Tim

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nerwice natrectw. Nie jest to jakoś bardzo silne i na co dzień daje sobie radę. Kiedyś brałem leki, teraz już nie, jakoś funkcjonuje.

Mam pytanie o konkretną sytuację i prośbę o pomoc w tej konkretnej sprawie. Moja obecna obsesja jest trochę związana z liczbami. Jestem osobą religijna i generalnie jakoś tak staram się unikać liczb 3 (liczba boska) i 6 (kojarzona z szatanem).

Osobie postronnej moje może się wydać głupie, bo i mnie samego ta obsesja śmieszy. Otóż dotyczy to mruganie oczami. Zdarzyło mi się wczoraj zamrugac, więc zrobiłem to kilka razy, seriami, tak, by uniknąć zawsze liczby mrugniec 3 i 6. Zrobiłem 5 takich serii jak dotąd, tyle że w ostatniej było 5 mrugniec. Teraz mam wątpliwość czy jakoś przypadkiem jednak nie zrobilo się 6 (zła liczba). Trudno mi powtórzyć serię mrugniec, bo wyjdzie 6 serii, a więc też źle. Żeby uniknąć liczb 3 i 6, musiałbym zatem zrobić jeszcze kilka dobrych takich serii, by mieć spokój.

Wolalbym jednak tego uniknąć, bo znowu mi wyjdzie jakiś "błąd" i tak będę bez końca. Niepokoi mnie jednak, że ostatnia seria być może skończyła się na 6 mrugnięciach (choć raczej 5). Niepewność potęguje też fakt, że takie mrugnięcia są teoretycznie "łatwo dostępne", bo mogę je w każdej chwili zrobić i się uspokoić.

Jak mi radzicie, w jaki sposób mogę doraźnie tego uniknąć? Niedługo wyjeżdżam z mojego miasta na jakiś czas, nie mam za bardzo możliwości lekarza itp., z pewnych względów też nie chce. Szukam rozwiązania doraznego, jam walczyć z takimi chwilowymi obsesjamk, kompulsjami. Jak poradzić sobie z myślą, że być może zrobiłem 6 powtórzeń, a przecież łatwo mogę to zmienić "wymrugujac się" choćby zaraz do właściwej liczby. W moim wypadku musiałbym jednak wykonać, jak pisałem wyżej, więcej serii.

Proszę o radę, jak radzić sobie w sytuacji codziennej, jak teraz z takimi natrectwami. Dziękuję z góry.

Odnośnik do komentarza

Rozumiem, ale fakt, że to głupie, nie powoduje ulgi.
Potrzebuje pomocy, jak przestać o tym myśleć, jak radzić sobie z sytuacją, gdy takie "rozwiązanie" jest teoretycznie na wyciągnięcie ręki, bo łatwo domrugac. Dlatego potrzebuje porady doświadczonych.

Odnośnik do komentarza

Ja doświadczenia nie mam, ale zawsze doszukuje się logiki.

Jak przestać o tym myśleć, że może akurat było 6, to jedynie odsuwać zaraz taką chorą myśl.
Musisz wyluzować z tymi liczbami, bo one nic nie oznaczają, a wprowadzają tylko zamęt, sam sobie utrudniasz życie
A jak chodzisz, to też omijasz 3 i 6 krok? Chyba, że te liczby są tylko ważne jak je liczysz, przecież jak liczysz do 6, to przechodzisz przez 3, a to też niedobrze, paranoja.
Wprowadź więcej logiki do swoich myśli, bo to pomoże Ci w walce z tą nerwicą, ćwicz jogę, medytuj, powtarzaj mantry, np.te liczby to fikcja, itp., czyli negujące chore myśli.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Tu dotyczy to tylko liczby, na której skończę czyli ile razy zrobię.
Nie to, przez jaka przechodzę. Wiem, że to niedorzec, ne, ale jakoś taki strsh zostaje, że niby zawsze łatwiej by było ulżyć sobie psychicznie i "domrugac". Problemem jest tu stosunkowo łatwa dostępność rozwiązania. Gdybym np. Bal się brudnego stołu w hotelu zagranicą, po powrocie by to automatycznie zniknelo, bo nie byłoby możliwości wyczyszczenia...

Odnośnik do komentarza

"Leczenie nerwicy natręctw polega na regularnych wizytach u psychoterapeuty połączonych z terapią lekami. Najczęściej stosuje się psychoterapię poznawczo-behawioralną. U pacjenta zmienia się schematy myślowe, celowo wywołując lęk i zabraniając wykonywania rytuałów. Powtarzanie takich ćwiczeń uczy chorego, że jeśli nie wykona przymusowych czynności, nic mu się nie stanie. W ten sposób jego lęk słabnie
W przypadku silnych objawów, które utrudniają życie osobie z nerwicą natręctw, stosuje się leki psychotropowe."

Wniosek prosty - marsz do lekarza, nic tu gdybanie forumowiczow nie da.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...