Forum Psychologia

Nastrój maniakalny w schizofrenii.

~Janek784

~Janek784

Czy osoba z rozpoznaniem schizofrenii paranoidalnej także może mieć nastroje maniakalne? Tzn. euforię i objawy typowe dla manii?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~no tak

~no tak

Może mieć i jest to powiązane ze stanem psychotycznym najczęściej.

Mgr Nina Czornak

Mgr Nina Czornak

Odpowiedź eksperta

Tak, jest to możliwe. Aby jednak właściwie to zdiagnozować, należy wziąć pod uwagę tzw. zaburzenia schizoaktywne charakteryzujące się jednoczesnym występowaniem objawów typowych dla schizofrenii oraz objawów choroby afektywnej dwubiegunowej.

210454 mgr-nina-czornak Kobieta, 27 lat, Lublin
~Janek784

~Janek784

Słyszałem, że chorzy na zaburzenia schizoafektywne zawsze mają objawy psychotyczne w przebiegu depresji i manii. Ja mam objawy depresji i manii chociaż mam rozpoznaną schizofrenię paranoidalną, i nie zawsze mam objawy psychotyczne. Czasem mania i depresja przechodzą w łagodny sposób i bez epizodów psychotycznych. Zła diagnoza?

~Janek784

~Janek784

To nie ma większego znaczenia, bo te leki, które przyjmuję leczą i schizofrenie i dwubiegunowe zaburzenia. Ogólnie psychotropy i na padaczkę, bo one są na pobudzenie. Ja mam jakiś nietypowy przebieg i zestaw objawów, bo mam objawy różnych typów schizofrenii oraz objawy depresji i manii.

~no tak

~no tak

Znaczenie ma to, że zależnie od diagnozy przyjmuję sie neuroleptyki i stabilzatory nastroju w różnych proporcjach. Skoro lekarz wie, że twoje psychozy są sporadyczne, a problemem są duże wahania nastroju to chyba adekwatnie do tego, dobiera leczenie. Nie wiem, czy twój problem polega tylko na wątpliwej diagnozie czy na braku efektów leczenia.
Jesli jednak leki ci pomagają, to daj sobie spokój z szukaniem nazwy choroby, bo lepiej dla Ciebie ,ze masz diagnozę schizofrenii ,bo w schizoafektywnej nie przysługuje refundacja na neuroleptyki.
Renty na nia tez nie dostaniesz.