Skocz do zawartości
Forum

Możliwe ADHD?


Gość mmiimm

Rekomendowane odpowiedzi

Mój 5 letni syn często wpada w histerię, bywa nadpobudliwy (nerwowe ruchy rąk, hałaśliwość), jest nieposłuszny, brakuje mu empatii. Najbliższa rodzina sugeruje u niego ADHD, jednak gdy dwukrotnie konsultowaliśmy się z psychologiem jego zachowanie tłumaczono zmianami w życiu i próbą zwrócenia na siebie uwagi (m.in. pojawienie się rodzeństwa, wyprowadzka do dziadków) i że za wcześnie na stawianie diagnozy. Syn potrafi się dłużej skupić na ciekawej dla niego zabawie, układaniu klocków Lego a w przedszkolu jest zawsze grzeczny, cichy i posłuszny (choć ma trudności w nawiązywaniu relacji z innymi dziećmi).
Czy gdyby syn miał ADHD lub inne zaburzenia tak różnie zachowywałby się w domu i przedszkolu? Bo ja liczę że mimo wszystko z tego wyrośnie...

Odnośnik do komentarza

A czy możliwe jest wystąpienie u dziecka naraz lub oddzielnie ADHD i CHAD? Czym się różni jedno zaburzenie od drugiego? Ponoć obie choroby są do siebie dość podobne. Ostatnio się spotkałem z filmem na YouTube na ten temat. Mam sporo pytań na ten temat, ale z części objawów osoba, którą to dotyczy już wyrosła lub przekształciło to się u niej w coś innego. Jak pomóc?

Odnośnik do komentarza

Fajnie, że masz nadzieje, że z tego wyrośnie. Mam 30 lat, i miałem podobne objawy, jednak wtedy żaden idiota nie tylko nie umiał zdiagnozować ADHD w wieku 5 lat, ale i nie było leków. Efekty braku leczenie były katastrofą, w nauce, szkole, rodzina i znajomi, potem leczyłem się sam na własną rękę narkotyki mnie uspokajały, i do dziś mam RLS i parę innych, i po MRI wywiadzie, łaskawie powiedzieli mi, że Mam to schorzenie, i dali mi Medikinet, teraz szału nie ma 25 lat po fakcie, gdzie jakbym to dostał kiedy trzeba wszystko mogło być inaczej. I w Polsce jest o tyle dobrze, że nie sypią Stymulantami jak w USA, więc jak masz pewną diagnozę jak najbardziej leki, chociaż zobacz co się stanie po miesiącu to się zdziwisz. Ale to serio musi by ADHD. Metylfenidat chyba od 6tego roku życia jest..efekt jest u chorych naprawdę niesamowity. Są inne leki, mniej skuteczne i niewiele. Zadbaj o to, że jak zdecydujesz się na farmakoterapie to, psychiatra jak wymieni jaki kolwiek neuroleptyk np: haloperydol, bo znam przypadki gdzie i tym w Polsce leczyli nadpobudliwość z deficytem uwagi, to jesteś w gabinecie lekarza uczącego się z podręczników z ZSRR. I uciekaj. Leki pomocne Atomoksetyna, Escitalopram, L-Dopa, itp. Leki skuteczne: Concerta (Medikinet), modafinil, Addereal. W PL jest Concerta tylko. NFZ kurwa..

Odnośnik do komentarza
Gość Ninaaaaas

Histerie bez uzasadnionego powodu, nadpobudliwość, nerwowe ruchy rąk ( być może są to stereotypie ), nieposłuszeństwo, brak empatii, skupienie wyłącznie na wybranej czynności, problem z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami......
Skontaktuj się ze specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem CZR w tym Zespół Aspergera. Wiele dzieci z tym zaburzeniem ma takie objawy o jakich piszesz, i wiele z nich również przestrzega zasad w przedszkolu / szkole. Być może chłopiec potrzebuje wsparcia ( dodatkowych zajęć, terapii itp ). Najważniejsze to trafić na specjalistę, który pracuje z takimi dziećmi, bo przypadkowy psycholog, który nie wie nic o zaburzeniach rozwoju powie, że taki charakter lub błędy wychowawcze. Być może dziecko jest zdrowe, ale ja na Twoim miejscu sprawdziłabym jednak pod kątem innych zaburzeń, niż tylko ADHD. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza

Ja zachowywałem się inaczej w domu i z przedszkola mnie wywalili, bo leżakować się nie dało.. podstawówka prywatna, mogłem wyjść się przebiec, lub pompki robić, ale i tak miałem pomysły jak włożenie igieł w gąbkę do tablicy nauczycielce. A w domu było ok. No różnie bywa. Dodam, że leki z grupy stymulantów, zaciągają terapeutycznie o ADHD i wszystkie choroby podobne pod względem złego działania dopaminergicznego. Można męczyć dziecko, szukając wiatru w polu. Można spróbować coś zrobić. Ja mam żal do matki, ale były inne czasy. Teraz przyszłość, i dalej w PL nie ogarniają tego. Szok.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za Wasze uwagi, inne zaburzenia jak Zespół Aspergera czy zaburzenia SI też brałam pod uwagę - no ale bez odpowiedniego specjalisty diagnozy nie da się podstawić... Poprzedni psychologowie może rzeczywiście nie byli obyci w temacie ale wizyt i tak nie żałuję bo pomogli mi lepiej zrozumieć mojego synka. A szukać dalej i tak będziemy...

Odnośnik do komentarza
Gość Marta 8383

U mojego 10 letniego syna dziś zdiagnozowano ADHD. Według mnie zdecydowanie bardziej jest to ADD. Prócz braku koncentracji , skupienia uwagi nic mnie nie martwi. Nie jest halasliwy, nie jest nadpobudliwy. Ruszamy po diagnozę gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...