Skocz do zawartości
Forum

Czy to może być fobia społeczna?


Gość T...l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nie wiem za bardzo jak zacząć więc od razu przejdę do konkretów. Od jakiś 3lat mam problem z kontaktami z ludźmi. Na początku czyli te około 3 lata temu nie przeszkadzało mi to jakoś bardzo bo jedynym problemem jaki wtedy miałem to że drżał mi się głos w rozmowie z innymi osobami (oprócz rodziców i mojego najlepszego przyjaciela) i starałem się omijać wystąpienia publiczne. Lecz teraz jest co raz gorzej wyjście do szkoły wzbudza we mnie ogromny lęk idąc korytarzem jest on często nie do wytrzymania dlatego wtedy wybieram się najczęściej do toalety i tam powtórzę sobie coś ważnego przed lekcją albo pogram na telefonie. Już w drodzę do szkoły w głowie tworzą mi się myśli jak rozmawiam z innymi ludźmi, jakich słów użyje i jakie gesty będę wykonywał żeby nie wyjść na głupiego lub się nie zbłaznować. Najczęsciej przy rozmowie z osobami drżą mi ręce, przyspiesza mi serce i drży głos. Gdy zbyt długo odczuwam ten lęk i wporę nie odejdę od mojego rozmówcy zaczynam czuć mocne bule w klatce piersiowej. Wystąpienia publicznych staram się jak to możliwe unikać. Mam Pytanie czy to może być Fobia Społeczna czy to jest coś innego ?

Odnośnik do komentarza

Wydaje mi się, że warto by było trochę odpuścić... W sensie nie myśleć za dużo o ewentualnym przebiegu rozmowy, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak ta rozmowa się potoczy. A może będzie miło i nie będziesz się stresował? :)
Rozumiem, co czujesz i czasem naprawdę mam dość, więc olewam sprawę i do nikogo się nie odzywam. Nie chciałabym Ci radzić źle, bo zupełne izolowanie się nie jest rozwiązaniem problemu, ale może spróbuj nawiązać kontakt z kimś, kto wydaje Ci się być w porządku? W moim przypadku działa rozmowa ze starszymi ludźmi, jakimiś babciami/dziadkami. Jeśli staruszka nie może czegoś przeczytać na etykiecie w sklepie - pomóż jej :) Na pewno Ci podziękuje, a Tobie będzie ciepło na sercu.
Co do fobii społecznej... Być może jest to zalążek tej fobii... A może po prostu jesteś nieśmiały?

Odnośnik do komentarza

Cytuje, zeby nie bylo ze wymyslam!)
Kryteria fobii spolecznej to
Objawy psychologiczne, behawioralne lub autonomiczne są pierwotnym przejawem lęku.
Lęk jest ograniczony do sytuacji społecznych lub występuje przede wszystkim w takich sytuacjach.
Unikanie sytuacji fobicznych jest cechą dominującą.
Według klasyfikacji DSM-IV fobia społeczną rozpoznaje się, gdy:

występują obawy, że słowa lub działania mogą spowodować upokorzenie bądź zawstydzenie,
narażenie się na ekspozycję społeczną lub nawet samo myślenie o niej powoduje wystąpienie lęku oraz objawów somatycznych,
obawy przed upokorzeniem bądź zawstydzeniem są nieuzasadnione lub nadmierne,
występuje unikanie sytuacji wywołujących lęk oraz odczuwanie silnego stresu podczas narażenia na ekspozycję społeczną,
odczuwalne jest cierpienie spowodowane unikaniem sytuacji społecznych,
występują problemy społeczne i zawodowe.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...