Skocz do zawartości
Forum

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio oglądałem kawałek programu Cejrowskiego. Akcja działa się gdzieś w Afryce. Ludzie leżeli sobie na zamieszkałej przez siebie plaży, grali w domino, czasem popłynęli po jakaś rybę, ugotowali jakiś spalony ryż zamiast kawy. Wszyscy zadowoleni, dzieci biegają, nikt się nie przejmuje że nie starczy im na opłacenie rachunków, że nie zdążą jutro do pracy albo że stracą swoją najlepszą parę kaloszy . Życie w zgodzie z naturą i pełna integracja, żadnych depresji, inności i tak dalej. Po co ta cała pogoń za wiatrem. Oczywiście wiem że jest jeszcze druga strona medalu. Ale to nie o nią chodzi. Przecież życie mogłoby być takie proste i szczęśliwe.

Odnośnik do komentarza

Cejrowski zawsze pokazuje male spolecznosci ktore zeby przezyc musza wspolpracowac. Kazda osoba ma swoja role i przez to jest wazna, w takich grupach nie wystepuja choroby psychiczne.
Ale ludzi na swiecie jest wiecej niz byli 1000 lat temu, zyjemy tez dluzej.
Taka mala spolecznoscia jest rodzina.

Odnośnik do komentarza

Aby sprzedać towary, tworzą sztuczny popyt. Lansują nowy kolor, nowy wzór, nowe opakowanie i przekonują ludzi że jest im to niezbędne do tego, by cię ceniono i szanowano.To chore!
Był taki kawał - rybak żyje sobie na pięknej wyspie, ma jedną łódkę i jedną sieć.
Jakiś bogaty biznesmen przekonuje go, że powinien więcej łowić, potem kupić nowe łodzie, znowu więcej łowić, więcej pracować...Rybak pyta, a co dalej?
No dalej to kupisz sobie jakiś domek na plaży, będziesz odpoczywał, tak jak ja.
Więc po co mam tyrać, męczyć się, skoro ja mam to już teraz?

Nie dajmy się zwariować, w pogoni za majątkiem. Trzeba jeszcze mieć czas, by cieszyć się życiem.

Odnośnik do komentarza

Coś w tym jest. U nas też kiedyś tak było, ludzie pracowali w polu, każdy miał jakieś swoje zwierzęta w zagrodzie, dzieci szły do szkoły ze wsi kilka km na piechotę albo stali w kolejce kilka godzin i tak powoli życie mijało. No, a teraz trzeba nauczyć się żyć w nowoczesnym świecie, gdzie łatwo popaść w depresje. A co do bogactwa, hm samo w sobie zbieranie pieniędzy nie ma sensu, ale skoro ja zbieram na wymarzone auto, to chyba nic złego skoro będę z nim szczęśliwa.

Odnośnik do komentarza

Z takich malych spolecznosci ludzie tez wyjezdzaja do miasta bo chca wiecej niz mieli, problem w tym ze najczesciej nie maja umiejetnosci ktore pizwola im sie w tym miescie utrzymac.
Lubie Cejrowskiego, nam wszystkie jego ksiazki.

Odnośnik do komentarza
Gość kiedyś było lepiej

U mnie kiedyś były krowy pola, kury sb chodzily gdzie chciały, zabawy do wieczora na śniegu. Przychodziłyśmy uśnieżeni brudno, ale szczęśliwi. W rodzinie zawsze na jakimś weselu, były opowiadania dziadka z młodości. Rozmowy do białego rana, śpiewy. Witaliśmy się z sąsiadami każdy życzliwy mily. Pies biegał, śniegu co niemiara. A teraz? Ani śniegu ani ludzi, wszyscy poszli w karierę wyjechali,raz na ruski rok nas odwiedzają. Na święta rodziny ciotki nie bylo, wszystko sie pozmieniało.. To straszne

Odnośnik do komentarza

Przecież na niektórych wsiach nadal jest jak za PRL-u. Domy stare nie odremontowane pokryte trującym azbestem. Podwórka, brzydkie, po zarastane jakimiś dzikimi krzakami w dodatku nierówne i po zalewane wodą. Dzieci, zamiast na boisku grać w piłkę, to oni w centrum wsi na głównej drodze w dwa ognie sobie pykają. Kiedyś właśnie przez takie coś o mały włos nie potrąciłbym jakiegos gówniarza. Gdy tylko wyszedłem z auta zobaczyć co z tym dzieciakiem, to od raz pół wsi się na mnie ze sztachetami rzuciło hehe ledwo uciekłem :-D

Odnośnik do komentarza

Czasy się zmieniły i trzeba się do tego dostosować. Dzieci już nie mogą tak swobodnie biegać, bo jacyś pedofile, bo porwania..
Dążenie do polepszenia sobie warunków, do spełnienia marzeń, jest dobre. Ale trzeba umieć sobie postawić jakieś granice.
Jeśli masz dochodowy biznes, to kupno ferrari jest w zasięgu twoich możliwości. Lecz jeśli pracujesz na etacie, to lepiej jako cel, wybrać skromniejszy model samochodu.
Chodzi mi o to, by te marzenia były osiągalne bez "zarzynania się". By był czas na jakiś spacer, wyjazd nad morze czy w góry.
By praca nie przesłoniła codziennych radości z życia.

Odnośnik do komentarza

Nie wydaje mi sie ze dawniej bylo lepiej, bylo inaczej. Ludzie dostosowali sie do warunkow jakie akurat byly.
W spolecznosciach ktore pokazuje Cejrowski kazdy jest wazny, ma swoj wklad w mala spolecznosc. To z kolei daje poczucie wartosci.
Obecnie ludzie nie interesuja sie wkladem w spoleczenstwo, nie chca nic robic dla innych.
Czlowiek zawsze dazy do tego by zyc lepiej, wygodniej. Gdyby tak nie bylo pewnie wciaz skakalibysmy po drzewach.

Odnośnik do komentarza

Nie twierdzę, że dawniej było lepiej. Czasy się zmieniają, nie zawsze na lepsze.
Tolerancja - cudowna, wspaniałą, ale też jest drugie dno.
Kiedyś tacy ludzie z "odchyłkami", jak ja to nazywam, bardziej się ukrywali, bo było ogólne potępienie dla ich czynów.
Dziś jest większa tolerancja, więc wyłażą z każdej nory, dają upust swoim niecnym zachciankom.

Odnośnik do komentarza

Można mieć życie takie o jakim mówisz, ale to wymaga pracy- pracy nad swoim charakterem. Umiejętność zrezygnowania z osób, które nam szkodzą, źle życzą, zrezygnowania za pogoni za rzeczami których nie potrzebujemy.
Myślę że dużo daje odcięcie się od mediów- złych wiadomości, przedstawianego bogactwa, złośliwości, kłótni, skupiania się na rzeczach nieważnych.

Odnośnik do komentarza
Gość dammar14

To jest swiat przedstawiony z jednego punktu widzenia, cale zycie tam kreci sie wokol jedzenia. Ciagle trzeba to jedzenie zdobywac, polowac, przynosic. W naszych warunkach my nie musimy tego robic i inaczej zdobywamy jedzenie.
Nie wiem jaka jest roznica pomiedzy marnym lowca a czlowiekiem ktory malo pracuje i tez malo zarabia. Konsekwencje sa takie same, malo jedzenia. Chociaz cywilazcja inna to sposob postrzegania ten sam. Bo pierwotne instynkty wciaz mamy, dziedziczymy je i przekazujemy potomstwu. Tylko sposob w jaki zyjemy sie zmienil ale bez wzgledu na miejsce instynkty mamy te same.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...