Forum Psychologia

Jak pomóc mamie uzależnionej od alkoholu?

~e...l

~e...l

Witam,mam 17lat i mam problem.Moja mama jest uzależniona od alkoholu.Nie wiem jak jej pomóc.Niepokoi mnie fakt,ze od dłuższego czasu przesadza.Pije codziennie od może 4lat,ale od 6miesięcy spożywa większe ilości alkoholu a na domiar złego wyzywa się ze swoim partnerem,który również jest uzależniony.Przez tydzień nie odzywałam się do mamy,ponieważ przyznała mi się do tego ,ze jest alkoholiczką.Wsydzę się tego i chciałabym,żeby nie traciła pieniędzy na takie używki i martwię się o nią.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

kingak2

kingak2

Przede wszystkim nie możesz się wstydzić , bo to nie Ty zawiniłaś. Mama jest osobą dorosłą i sama za siebie odpowiada. Powinna chronić Ciebie , ale jak widać alkohol zawładnął jej życiem. Musisz więc sama o siebie zadbać. Nie można zrobić nic dopóki ona sama nie będzie tego chciała. Sytuacje pogarsza fakt ,że ma podobnego sobie partnera. Jedyne co możesz zrobić , to porozmawiać z nią. Wydaje się ,że macie dobry kontakt skoro ci się zwierzyła z problemu alkoholowego. Jeżeli sama nie zechce nic z tym zrobić , to nie walcz na siłę. Pomyśl najpierw o sobie.

186107 kingak2 Kobieta, 59 lat, Kraków
mgr Kamila Krocz

mgr Kamila Krocz

Odpowiedź eksperta

Odsyłam na stronę PARPA - Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Tam w zakładce Placówki lecznictwa znajdziesz miejsca (podzielone według województw), w których mama może otrzymać profesjonalną pomoc. Powodzenia!

100945 mgr-kamila-krocz Kobieta, 31 lat, Lublin