Forum Psychologia

Samookaleczenie

jagoda198

jagoda198

Kilkanaście lat temu pierwszy raz się pocięłam po tym jak zgwałcił mnie mój wuj wtedy to była próba "s",ale teraz już nie mogę normalnie funkcjonować bez robienia tego, nie chce się zabić ale to jest jak nałóg. Są dni że wstaję rano i pierwszą myślą jest gdzie dziś dołożę kolejne cięcie.Robie to tak aby nikt nie widział śladów.Niewiem jak z tym przestać.

197073 jagoda198 Kobieta, 35 lat, Odległa galaktyka

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~DanteV

~DanteV

Szanowna Pani. Samookalecznie ma złożony mechanizm. Z jednej strony ból fizyczny ma czasami maskować ból psychiczny, w innych przypadkach pragniemy poczuć ból będący adekwatnym do przeżyć psychicznych, a w jeszcze innych wypadkach czujemy nieuświadomioną winę i mechanizm restytucji nakazujący się nam się ukarać. Trudno wyrokować jak jest z Panią, jednak zachowania po długim czasie po nieprzepracowanym doświadczeniu traumatycznym niczym zatopiony okręt obrósł i sam podstawowy motyw może być mało widoczny.

mgr Kamila Krocz

mgr Kamila Krocz

Odpowiedź eksperta

Uzależniłaś się niejako od zadawania sobie bólu i powtarzasz jeden schemat. Najgorsze jest to, że możesz posunąć się zbyt daleko. Nie wiem, ile masz lat, ale jeśli jesteś pełnoletnia, idź do psychoterapeuty i podejmij terapię. Sama sobie nie poradzisz.

100945 mgr-kamila-krocz Kobieta, 31 lat, Lublin
jagoda198

jagoda198

Mam 35 ,lat nie umiem przestać ciąć się często myślę że jeśli mocniej przetnę może być koniec,ale myśli i chęci o cięciu są silniejsze

197073 jagoda198 Kobieta, 35 lat, Odległa galaktyka
kingak2

kingak2

Kobieto zrób coś z tym jak Pni Kamila radzi. Zadawanie sobie bólu fizycznego, by zapomnieć nie jest żadnym rozwiązaniem . Idż do psychiatry, psychoterapeuty , bo jak widać sama sobie nie poradzisz. Nawet zwykła rozmowa na temat Twoich problemów może wiele zdziałać.

186107 kingak2 Kobieta, 59 lat, Kraków