Forum Psychologia

Czy przyjaźń jest dobra?

~5...m

~5...m

Często zastanawiam się, czy przyjaznie zawarte w szkole sprawdzają się na dłuższą mete. Czy są one może tylko na krótko i potem o sobie zapomnimy. Nie mam za wiele przyjaciół i boje się, że w przyszłości zostanę sama, bez nikogo. Jak się uporać z tym strachem?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~veb

~veb

Wiesz takie myślenie ma osoba która zazwyczaj ma małą grópke znajomych albo ma tylko rodzine. Nie można bać się przyszłości bo źle to działa na naszą psychikę zaczynamy zastabawiać się co będzie jeśli. Trzeba żyć dniem dzisiejszym i o tym po prostu nie myśleć, cieszyć się co jest teraz. Jeżeli w ten sposób będziesz myśleć to wszystko będzie zię układać jak ty chcesz. Pozdrawia.

kikunia55

kikunia55

W przyjażni nie liczy się ilośc tylko jakość. Można mieć małą grupkę znajomych, ale być dla nich ważną a i ich losy będą ważne dla Ciebie.
Najserdeczniejsze przyjażnie zawiązuje się albo w liceum albo na studiach. Czasem mogą przetrwać całe życie. A nawet jak nie przetrwają to i tak milo się wspomina te osoby z ktorymi się dorastało i z którymi wiązaly nas ważne sprawy dojrzewania.

Posiadanie przyjaciól jest dla nas ważne, bo sami od świata dostajemy informację, że dla kogoś możemy być kimś istotnym. Jeśli jesteśmy z nimi blisko to uczymy się wzajemnej empatii, lojalności, ważne dla nas są ich losy.

Czasem przyjażnie mogą się rozpaść, bo koleje losu nas od siebie odsuwają, bo zaczynamy mieć inne ważne dla nas sprawy, gdzie dla dotychczasowych znajomych coraz mniej m-sca, bo my nie nadązamy za pragnieniami i sposobem postrzegania Sqiata przez naszych dotychczasowych przyjaciól. Ale już wiemy, że jesteśmy zdolni do przyjażni. Nawet jak jedni z czasem się wykruszą, to umiemy wsród nowych znajomych wyłuskać tych, ktorzy mogą być dla nas bratnią duszą.

Tak, że martwienie się jak długo przetrwają aktualne znajomości wydaje mi się bezzasadne. Będą trwać tak długo, jak będzie istniala potrzeba waszych dusz. Jak się rozsypią to też nic strasznego. Jeśli się dobrze rozejrzeć, to po świecie chodzi dośc fajnych ludzi z którymi można wejśc w bliskie relacje.

154416 kikunia55 Kobieta, 104 lata, wygwizdów
mgr Kamila Krocz

mgr Kamila Krocz

Odpowiedź eksperta

Czy szkolne przyjaźnie są w stanie wytrwać próbę czasu? Myślę, że tak, chociaż wiadomo, że wraz z dorosłością trudniej pielęgnować przyjaźnie, bo ktoś wyjeżdża, zakłada rodzinę w innym miejscu kraju/świata itd. Ludzie jednak poznają się nie tylko w szkole, ale też w pracy, przez innych znajomych itd. Nie myśl, że zostaniesz sama jak palec, tylko staraj się pielęgnować te relacje, które masz. Powodzenia!

100945 mgr-kamila-krocz Kobieta, 32 lata, Lublin