Skocz do zawartości
Forum

Alkoholizm


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
mam pytanie odnośnie tego, czy osoba uzależniona od alkoholu, może po pewnym czasie abstynencji kontrolować picie? Z tego co wiem, to nie ma takiej mozliwosci, a jesli sie to udaje, to znaczy, ze nigdy uzalezniona nie byla: I tu kolejne pytanie, czy terapeuta uzaleznien moze pomylic sie przy diagnozie? Macie z tym jakies doswiadczenia?

Odnośnik do komentarza

Choroba alkoholowa ma to do siebie, że alkoholikiem jest się zawsze, można być niepijącym, czyli czystym. Pozytywne wyjście z terapii odwykowej oznacza, że należy (jeśli nie chce się wrócić do nałogu) zachować abstynencję do końca życia. Nie ma wówczas czegoś takiego jak "kontrolowane picie". Przy prawidłowo zebranym wywiadzie, zrobieniu testów itd. nie ma raczej mowy o pomyłce diagnostycznej. Tutaj chodzi bardziej o odkrycie się przed samym sobą (przez pacjenta) i na ile jestem zdolny/-a powiedzieć, że jestem alkoholikiem i potrzebuję pomocy.

Odnośnik do komentarza

Szkoda, że opisałaś konkretnego przypadku...Tak jest z każdym nałogiem, jak palacz przestanie palić, nie ważne czy miesiąc ,rok czy dwa nie pali, wystarczy jak zapali jednego papierosa , wraca do nałogu,
tak też jest z alkoholikiem.
Bywają przypadki, że po kilku/kilkunastu przerwach w paleniu czy piciu, a trwać to może w sumie długie lata nałogowiec potrafi wyzwolić się z nałogu, ale dopiero jak do niego dotrze ,że nie ma czegoś takiego jak palenie czy picie kontrolowane.
Dlatego tak Ci trudno w to uwierzyć.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

To jest bardzo mało prawdopodobne. Jeżeli ktoś w okresie abstynenci wypił np. tylko kieliszek alkoholu, to wcale nie znaczy , że może pić w sposób kontrolowany. Zawsze może nadejść taki dzień , kiedy zacznie się ciąg alkoholowy , dlatego lepiej unikać w ogóle alkoholu. Nie ma znaczenia , że ktoś zrozumiał mechanizmy choroby alkoholowej i poznał jej przyczyny. Osoby uzależnione często o tym wiedzą i mają świadomość , że alkohol ich zabija , a pomimo to piją.

Odnośnik do komentarza

Można powiedzieć ,że tacy co piją i od początku kontrolują picie są w stanie tak robić i po dłuższej abstynencji, choć raczej nie decydują się na nią ,bo to im nie przeszkadza w życiu codziennym.
Ale tacy co wpadają w ciągi ,śmiało można nazwać alkoholikami i nie mają szans na picie kontrolowane..., dlatego, jeśli dadzą radę wyjść z nałogu, do końca życia nazywają się alkoholikami niepijącymi.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...