Skocz do zawartości
Forum

Jaką psychoterapię wybrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,
potrzebuję porady specjalisty. Zdecydowałam się na podjęcie psychoterapii - skłaniam się ku terapii psychodynamicznej lub psychoanalitycznej. Oczywiście planuję konsultację u specjalisty w celu jej dobrania, jednak nie wiem, czy w dobrym kierunku zmierzam.

Do tej pory przeszłam terapię poznawczo-behawioralną ze względu na mój lękowy rys. Wcześniej zostałam zdiagnozowana jako osoba z zaburzeniami psychosomatycznymi, które pojawiają się na skutek sytuacji konfliktowych (pierwszą z nich było zakończenie nieszczęśliwego związku) i miała ona mi pomóc radzić sobie z problemami.

Problem okazał się jednak bardziej złożony. Wszystkie trudności, z którymi sobie nie radzę wynikają moim zdaniem z głębszych konfliktów. Pochodzę z rozbitej rodziny. Mój ojciec zawsze był osobą władczą, jednak ostatnie zdarzenia utwierdzają mnie w przekonaniu, że jest on osobą o rysie psychopatycznym (agresja, nieliczenie się z odczuciami innych, kłamstwa, manipulacje, poczucie wyższości, przemoc psychiczna, zniknięcie i straszenie samobójstwem (już w jego "drugiej" rodzinie") - w celu zwrócenia na siebie uwagi itp.).

Oprócz jednego związku w moim życiu, wszystkie kolejne relacje okazywały się być znajomościami z osobami o podobnych cechach. Niedawno zakończyłam ostatni związek, który po czasie jawi się jako relacja przemocowa. Przez cały czas jej trwania wszelkie trudności czy nieporozumienia były przedstawiane wyłącznie jako moja wina - słyszałam, że wegetuję, mam depresję, nie umiem cieszyć się życiem, czepiam się o wszystko. Oprócz przemocy emocjonalnej, doświadczyłam również przemocy fizycznej. Ta z kolei przez kilka tygodni została przeze mnie wyparta - nie pamiętałam tego zdarzenia przez niemal miesiąc. Po prostu czułam się coraz gorzej.

Na koniec na jaw wyszły kłamstwa partnera, w tym jego stosowanie środków psychoaktywnych. Zakończenie wiązało się z totalnym odcięciem - zmianą miejsca zamieszkania, pracy, ucięciem kontaktu z toksyczną osobą. Nie wiem, czy żyłam z osobą psychopatyczną, ale na pewno z klinicznym przykładem narcyza.

Doszłam do wniosku, że większość moich życiowych problemów wiąże się z wybieraniem osób, które w pewien sposób powielają schemat zachowań ojca. Chciałabym wybrać taką metodę pracy z psychologiem, która pozwoli mi na rozwiązanie tej sytuacji. Czy na podstawie powyższych informacji można wstępnie ustalić, czy zgłoszenie się do terapeuty, stosującego wspomniane powyżej metody jest dobrym wyborem?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Gość sprawdźcie

Poproś Boga też o pomoc może po Ci pomoże i przez intuicje może Ci pomóc i swoje działanie ...

Sam mam duże problemy zdrowotnych i pomaga mi w najtrudniejszych chwilach , ale to też nasza praca ...

Wiara również uzdrawia raczej pomaga przejść przez uzdrowienie czym jest nie wiem ...

Bóg może Ci pomóc modlitwa nie klepanie paciorka na pamięć tylko szczera bo Bóg ma możliwość dotarcia do nas
bo tak nas zaprojektowano ...

Nie jest zbyt dobrze , ale w sumie warto się modlić i prosić o pomoc nawet jeżeli masz do niego żal/nienawiść o to wszystko to mimo wszystko to właśnie on może sprawić , że w twoim życiu będzie lepiej zaproś go do swojego życia a może być twoim niewidocznym i ukrytym partnerem/przyjacielem ...

Dlaczego ukrytym dlatego , że pewne rzeczy ciężko się dźwiga dlatego dla niektórych najlepiej kiedy jest w ukryciu...

Zaproś tego najwyższego stwórce kosmicznego do siebie a może wiele w twoim życiu pozmieniać ...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...