Skocz do zawartości
Forum

Brak logicznego myślenia,otępienie,brak wyobraźni


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam na imię Robert, mój wiek to 27lat. Wiem, że podobne tematy już były natomiast uważam że każdy jest indywidualny. Postaram opisać mój problem jak najkrócej jest to możliwe. Odkąd zacząłem pracować w dużym stresie (nagonce na wzystko) zacząłem się gubić, nie potrafię logicznie myśleć ani w domu ani w pracy. Czuję się jakby coś blokowało mój umysł, nie mam w ogóle wyobraźni. Nawet grając w szachy kiedys potrafiłem przewidzieć kilka ruchów do przodu natomiast teraz na drugim ruchu się blokuję i koniec- tak jest z wszystkim.Czuję się otępiały, rozmawiając z kimś potrafię w połowie zdania się zblokować i nie pamiętam co mówiłem ani co mam powiedzieć. W pracy przechodzę testy na logiczne myślenie które sprawiają mi ogromny problem i psycholog z litości podpisuje mi te badania. Nawet kiedy piszę ten tekst zastanawiam się jak mam to wszystko ująć i stwarza mi to ogromny problem. Rzeczy które wykonuję w domu lub w pracy przychodzą mi ciężko przez to żebrak mi wyobraźni oraz myślenia (czasami odnoszę wrażenie że posadziłbym małpę np do małego zadania i zrobiłaby to lepiej ode mnie)Często sprawdzam wszystko po kilka razy i nie pamiętam np czy zamknąłem samochód, szafki w pracy itd. Dodam tylko że nie uprawiam żadnego sportu ani zbyt zdrowo się nie odżywiam. Skala na cholestelor przeskoczyła mi dwukrotnie. Nie szukam tutaj konkretnej odpowiedzi na mój problem natomiast chociaż porad co zrobić z powyższym problemem. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza

Prawdziwe zdrowie to równowaga ciała i umysłu. Niektóre dolegliwości ciała mają wpływ na umysł i wszystkie dolegliwości umysłu mają wpływ na ciało...

Ale do rzeczy. Sam wskazałeś na choresterol, zakładam że kondycja nie najlepsza. Regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają fizjologię i metabolizm organizmu, co bardzo usprawnia możliwości regeneracyjne ciała (a więc i mózgu jako organ). Dzięki temu zawsze wytrzymasz dłużej, czy to stres, czy wysiłek fizyczny.

Dieta również może pomóc, co najważniejsze to - unikać wielu smażonych potraw (nie że wcale, ale aby to nie było ciągle to samo smażone coś...), alkoholu, papierosów, o cięższych używkach nawet nie wspomnę.

Ale to za mało. Choć możesz znieść stres dłużej, to mimo wszystko on się w człowieku gromadzi jak tłuszcz po skrzynce pączków... Rada w tym aby go regularnie "spalać".
Dziś większość ludzi żyje w biegu, praca - dom, dom - praca... Stres się gromadzi, powoduje albo frustrację, albo agresję.
Ale jak go odreagować, pewnie zapytasz ;) .
Cóż, sposoby są różne i zależne od człowieka. Jednym wystarczy oddanie się pasji czy hobby, inni wolą się tylko wyciszyć z dobrą książką, jeszcze inni potrzebują adrenaliny (jak np ja) a ludzie towarzyscy potrzebują grupy znajomych lub partnera/partnerki...

Jeśli masz partnerkę to ona może ci pomóc, choćby masażem (może być z "happy endem").

Co najlepiej zrobić? A ja ci powiem "a dlaczego nie wszystko?". Wg mnie w skrócie:
- zdrowiej jeść,
- trochę poćwiczyć (choćby te 30min dziennie),
- mniej zażywać używek (tak min o połowę),
- oddać się pasji, adrenalinie, spokojowi, towarzystwu (wedle preferencji),
- zacieśnić czułości z partnerką (jeśli ją masz)...

Powinieneś już widzieć znaczną poprawę ;)

Pamiętajcie że poczta priv nie działa na forum :/

Odnośnik do komentarza

Myślałem o tym aby wprowadzić małymi krokami zdrowy tryb życia. Tz wyeliminować tłuste jedzenie, zacząć biegać. Natomiast co do pasji? Nie mogę się na niczym skupić. Po protu jeszcze nie znalazłem pasji która by mi odpowiadała. A jak już za jakąś próbuję się zabrać to szybko mi się nudzi. A co z podłożem psychologicznym lub neurologicznym? Jest sens w to brnąć i szukać tutaj problemu?

Odnośnik do komentarza

Możesz próbować małymi kroczkami, ale - po co? Po co czekać? Tutaj wykładna jest na zasadzie 2+2=6. Kilka rzeczy razem da lepszy efekt niż suma wszystkich z osobna...

Nie mówię że koniecznie to musi być pasja, podałem ci kilka innych rzeczy. Z pasji co mogę zasugerować - mi pomogły motocykle i mechanika. Polecam ;) .

Neurologia - proszę cię ;) . Nie tu jest problem... Myślę że po prostu się "zastałeś" i tyle. To nie jest poważny problem, tylko trzeba go odpowiednio ugryźć. Psychologia - już bardziej, ale jak to ogarnąć już ci napisałem.

Pamiętajcie że poczta priv nie działa na forum :/

Odnośnik do komentarza

Robson89, jesteś zestresowany, pracujesz pod presją, dlatego Twoje funkcje poznawcze (logiczne myślenie, wyobraźnia, uwaga, pamięć, spostrzegawczość) nie pracują aż tak dobrze jak by mogły. Stres sprzyja dekoncentracji. Łatwo się rozpraszasz, umykają Ci istotne fakty i wiadomości, trudno Ci się skupić na zadaniu. Efektywności nie sprzyja też fakt, iż nie dbasz o kondycję fizyczną. Nie uprawiasz żadnych sportów, nie dbasz o dietę. Na początku zmień jadłospis, zadbaj o zdrową żywność (warzywa, owoce) oraz postaraj się wprowadzić jakąś aktywność fizyczną. Nie musisz od razu biegać maratonów. Wystarczy, jak zaczniesz od dłuższych spacerów. Aktywność fizyczna dobrze wpływa na samopoczucie, a człowiek w dobrym nastroju również lepiej funkcjonuje i pracuje. Pozdrawiam i powodzenia!

Odnośnik do komentarza

I jak udało się powalczyć ? Są jakieś efekty. Mam podobny problem, zauważyłam, że w sytuacjach zawodowych często poddaje się starówki i nie wykonuje moich zadań z należytą dbałością. Często robię błędy. Aczkolwiek odżywiam się regularnie i zdrowo - jest to dla mnie dość istotne i dbam o diete, jestem też aktywna fizycznie. Mimo to stres nie daje o sobie zapomnieć. U mnie sytuacja w dzieciństwie była mocno stresująca i być może to się przełożyło na moje obecne nerwowe i nie do końca logiczne zachowania.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o pasję, to czasem trudno się na coś zdecydować i do tego dochodzi brak wiary we własne siły. Najlepiej próbować różnych rzeczy przez krótki czas i zobaczyć jak się z tym czujesz. Jeśli coś szczególnie przyciągnie twoją uwagę, próbuj robić to przez dłuższy czas, ale stopniowo i na przemian z innymi rzeczami. Jedna pasja nie wystarcza, trzeba mieć też coś dla odmiany. Mniej zdolni ludzie nie osiągają błyskawicznych postępów i potrzebują wytrwałości.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...