Skocz do zawartości
Forum

Lęk przed wyjściem z domu


Gość olawl93

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, mam 20 lat, jestem kobietą. Zawsze byłam osobą raczej spokojną, jestem typem domatorki. Ostatnio jednak wychodzę z domu tylko w sytuacji, kiedy jest to naprawdę konieczne, bywają nawet dni, kiedy odczuwam stres i niepokój, niemal fizyczny ból, kiedy muszę wyjść z domu. Denerwują mnie spojrzenia ludzi, chciałabym, aby ulice były puste, aby nikt nie musiał na mnie patrzeć. Często drażni mnie światło.Oczywiście nie zawsze jest tak, czasami moje wyjścia z domu są jedynie owiane atmosferą pewnego dyskomfortu, ale jak wyżej wspomniałam-nie pamiętam już takiego swobodnego wyjścia, np na spacer, dla własnej przyjemności. Dodam, że mam bardzo niską samoocenę i brak poczucia własnej wartości, bardzo rzadko czuję się atrakcyjnie, choć paradoksalnie nigdy nie narzekałam na brak zainteresowania ze strony mężczyzn, więc raczej siedzi to w mojej głowie. Moja niska samoocena pogłębia się coraz bardziej, odkąd nie mogę znaleźć pracy, tj od jakichś 8 miesięcy. Czasami czuję potrzebę bliskości, poznania kogoś, ale naraz nachodzą mnie myśli, że jestem osobą nudną i nieatrakcyjną, że i tak nic mi się nie uda. Podobnie z pracą, wydaje mi się, że niczego już nie znajdę, jestem tylko ciężarem dla rodziców, że zaczną się mnie wstydzić, że mają taką niezaradną córkę. Ponad to, często kreuję sobie we własnych wyobrażeniach inny świat, wyobrażam sobie, że jestem kimś innym, że żyję lepszym życiem, czasami kreuję sobie taki świat kilka dni, po czym jest kilka dni przerwy, zajmuję swoje myśli rzeczami bardziej doczesnymi, związanymi ze studiami i ponownie nachodzą mnie różne myśli, czasami spisuję coś na kartkach, wiem, że to idiotyczne, tłumaczę to tym, że nie pracuję, mam sporo wolnego czasu i stąd te myśli. Dodam, że kilka lat temu(jakieś 7-8) cierpiałam na natręctwa myślowe, które jednak ustąpiły, mimo, że nie konsultowałam się z psychologiem czy też psychiatrą. Głównie było to liczenie, strach przed tym, że mogłabym skrzywdzić najbliższych. W tym samym czasie, 'słyszałam' też jakby męski, ironiczny głos przed snem, wydawało mi się, że byłam opętana. Trochę wcześniej wydawało mi się, że rodzice zainstalowali w domu kamery, ale to pewnie był efekt dziecięcej wyobraźni :-) Do dnia dzisiejszego natręctwa ani głosy nie powróciły, jedynie kilka miesięcy temu, ale w małym natężeniu, uporałam się. PS. W 'Teście depresji Becka' uzyskałam wynik 30pkt, ale nie sądzę, abym mogła mieć depresję. Dziękuję za poświęcony czas i proszę o opinię, czy moje zachowanie mieści się w granicach normy? Czy powinnam się niepokoić? Pozdrawiam, Aleksandra.

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem masz objawy depresji oraz nerwicy lękowej, być może agorafobię. Powinnaś udac się do psychologa lub psychiatry> warto, aby specjalista ocenił Twój stan i udzielił pomocy. Być może nie jest to jeszcze bardzo zaawansowane i uda się szybko Cię z tego wyciągnąć. Dlatego nie trać czasu.

Odnośnik do komentarza

Lęk przed wyjściem z domu może sugerować nerwicę lękową bądź fobię społeczną. Jednak aby mieć pewną diagnozę, musisz zasięgnąć porady psychiatrycznej, zwłaszcza, że już w poprzednich latach cierpiałaś na zaburzenia, których nie leczyłaś i które pomimo, że przygasły, mogły teraz powrócić. Uczucie obserwowania bądź zainstalowania kamer w domu, które Cię obserwują wcale nie musi świadczyć o wyobraźni dziecięcej, ale może być znakiem, problemów psychicznych. Musisz skonsultować się ze specjalistą w tej sprawie i opowiedzieć mu o swoich objawach, odczucia, lękach, aby postawił konkretna diagnozę i rozpoczął specjalistyczne leczenie. Problemy o których piszesz mogą prowadzić do depresji, której w tej chwili możesz nie być świadoma ( a czego sygnałem może być niezadowolenie z siebie), dlatego dobrze jest przeprowadzić szczegółowy wywiad co do Twojego samopoczucia, odczuć itd. Kiedy rozpoczniesz leczenie jest duża szansa, że pozbędziesz się lęków i wszystkich negatywnych uczuć związanych z samą sobą. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...