Skocz do zawartości
Forum

Życie z ojcem alkoholikiem


Gość malpa11094

Rekomendowane odpowiedzi

Gość malpa11094

Gdybym chciala opowiedziec swoje problemy, potrzebowalabym wiele czasu, by to wszystko opisac. No ale nie tylko ja mam problem. Ma go cala moja rodzina. Powodem jest alkoholizm mojego Ojca, cierpimy juz przez wiele lat. On ma paskudny charakter jak jest pijany, wydaje nam sie, ze brak mu jakichkolwiek uczuc. Co prawda nie zneca sie nad nami fizycznie, ale psychicznie. Jestesmy wykonczeni, nieraz jest dobrze, ale to wszystko mija. A najgorsze jest to, że pijanstwo ojca ciagnie za soba jeszcze wiecej problemow, nie materialnych, tylko takich, ktore sa w nas - we mnie, moim bracie i mamie. Nie stac nas na porade psychologa w gabinecie, w internecie tez szukalam, ale oczywiscie nikt nie udzieli porady za darmo. Chcialabym wyrzucic z siebie to wszystko, tylko ze zdaje sobie sprawe, ze nie pomoge sobie szukajac porad w internecie, ale od czegos musze zaczac. Mam dopiero 19 lat, nie chce juz cierpiec i plakac, ale nie wiem co robic, jak postepowac z ojcem, jak wspierac rodzine.. ;(

Odnośnik do komentarza
Gość urszula9

Możecie wyrzucić ojca z domu, rodzice mogą się rozwieść, możecie wyrzucić go ze swojego życia. Wtedy będziecie mieli szansę na lepsze życie. Możecie też postawić mu ultimatum. Będzie mógł wrócić, jak rzuci picie i zacznie się leczyć.

Odnośnik do komentarza
Gość malpa11094

Dziekuje za odpowiedz. Wie Pani, to jest tak latwo powiedziec, ale jaki jest, taki jest, kochamy go. Bo jest to sytuacja taka, ze kiedy On jest trzezwy, jest bardzo dobrym czlowiekiem, kiedy pije moznaby powiedziec, ze to zupelnie inna osoba. :( On nie pije ciagle, byly czasem 3 miesiace bez picia. Wiem, ze to alkoholizm mimo wszystko. Wiem, ze On rozumie i wie co robi, ale nie potrafi sie do tego przyznac.
Dzis chyba cos go tkneło i kiedy powiedzialysmy zeby jechac do lekarza, zajmujacego sie uzaleznieniem nie zaprzeczyl, nie odburknal, tak jak zwykle, wiem, ze moga to byc ko obietnice bez pokrycia, ale moze trzeba mu pomoc, moze jeszcze nie wszystko stracone. To nie jest takie latwe, zeby go zostawic, nie potrafilabym, bo wiem, ze on mimo wszystko nas bardzo bardzo kocha. pgubil sie i sam nie moze sobie z tym poradzic. a ja jako dziecko alkoholika mam bardzo niska samoocene, na prawde niska, czuje sie niepotrzebna, nieatrakcyjna, wrecz brzydka, nie mam chlopaka, wydaje mi sie ze mam ciagle pecha, czesto mam dola. moze to nie calkiem przez tate, ale chyba to na mnie jakies pietno odcisnelo. boje sie, ze albo nie bede miala rodziny, albo bede miala, ale nieszczesliwa. wydaje mi sie, ze powinnam odwiedzic psychologa, ale wiem, ze to drogie, no i ze nie tylko ja ale cala rodzinna powinna. boje sie zycia, boje sie co bedzie, nie uklada mi sie. mam przyjaciolke, kolezanki, jednak mam 19 lat a boje sie o przyszlosc :(

Odnośnik do komentarza

Możesz cierpieć na DDA, czyli syndrom dorosłych dzieci alkoholików. Gdy będziesz miała okację to skorzystaj z pomocy psychologa. Jesli tata zaczął się zmieniac i dostrzegać swoje błędy to wspierajcie go teraz i proście, aby poszedł na leczenie. Nie zmarnujcie tej szansy, kiedy trochę zmiękł.

Odnośnik do komentarza
Gość klaudia318

Niestety rozwieźć się nie jest łatwo.Znam z autopsji rodziny.Mój ojciec również jest alkoholikiem i nadal z nim mieszkamy[ja z mamą] . W tym roku zdaję maturę i wyprowadzam się z domu. Co zrobić? jeżeli cała rodzina potrzebuje pomocy,udajcie się do poradni rodzinnej psychologicznej . Oni pomogą Wam,nie każda instytucja jest płatna. Wiem również że ojciec z Wami nie pójdzie,lecz zabierz mame i brata i wybierzcie się w trójkę.

Odnośnik do komentarza

Aby skorzystać z porady psychologa nie musisz płacić pieniążków. Psycholog przyjmuje nie tylko prywatnie, ale i na fundusz. Wystarczy tylko zgłosić się do przychodzi w której jest psycholog i poprosić o umówienie wizyty. Wystarczy mieć ubezpieczenie, które pewnie masz, bo zapewne jeszcze się uczysz. Jeśli nie wiesz gdzie przyjmuje bezpłatnie psycholog w Twojej okolicy, możesz zapytać swojego lekarza rodzinnego, aby dał Ci adres gdzie możesz pojechać i się zarejestrować. Zostaniesz przyjęta na prawach ubezpieczonego pacjenta i nie będziesz musiała nic płacić za wizytę. Kiedy już spotkanie nastąpi, warto poruszyć nie tylko problem Twojego taty jak mu pomóc, ale przede wszystkim Twoje samopoczucie i to jak Ty się czujesz w tej sytuacji. Z tego co opisujesz, istnieje w Twoim przypadku prawdopodobieństwo DDA i na tym skupiłabym się uczęszczając na wizyty. W wielu miastach i miasteczkach są organizowane spotkania DDA - grupy wsparcia ludzi, o podobnych doświadczeniach, na które możesz pójść i porozmawiać o tym co Cię dręczy.

Co do sytuacji w domu, a dokładniej problemu z alkoholem Twojego taty, najlepszym rozwiązaniem będzie przekonanie go, aby zgłosił się na leczenie. Tylko specjalistyczna terapia ma szansę pomóc i pozbyć się problemu. Może zgłosić się do psychologa, psychiatry bądź do poradni leczenie zdrowia psychicznego i uzależnień. Najważniejsze, to musi zrozumieć, że ma problem i cierpią przez niego najbliżsi - czyli Wy, rodzina. Możesz także zadzwonić pod poniższe numery telefonów aby dowiedzieć się jak krok po kroku postępować w takiej sytuacji, jak namówić chorego na leczenie i jak radzić sobie w takich sytuacjach aby nie popaść we współuzależnienie:

ALKOHOL NISZCZY CIEBIE, TWOJĄ RODZINĘ - ZADZWOŃ !
tel. 022 853 52 22
Fundacja Dominik - dyżur psychologa
środa, piątek w godz. 16.30 – 19.30

BIURO SŁUŻBY KRAJOWEJ AA
tel. 022 828 04 94
poniedziałek - piątek w godz. 8.00 - 16.00

REGION WARSZAWA AA
tel. 022 616 05 68
poniedziałek - piątek w godz. 16.00 – 21.00

DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH OD ALKOHOLU I DOZNAJĄCYCH PRZEMOCY W RODZINIE
# wsparcia udzielają pracownicy OPS Wola
tel. 022 654 16 61, tel. 022 654 50 21
poniedziałek - piątek w godz. 9.00 - 19.00
# wsparcia udzielają pracownicy OPS Żoliborz
tel. 022 833 15 21 w.115

DLA OSÓB Z PROBLEMEM ALKOHOLOWYM
tel. 022 842 26 00
Polskie Towarzystwo Pomocy Telefonicznej
poniedziałek - piatek w godz. 15.00 - 20.00

DLA OSÓB Z PROBLEMEM CHOROBY ALKOHOLOWEJ
tel. 022 869 02 86
Wsparcie Fundacji Trzeżwościowej Klucz
poniedziałek - piątekt w godz. 11.00 - 19.00 sobota godz. 11.00 – 15.00

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...