Skocz do zawartości
Forum

Problemy mamy przy podejrzeniu depresji


Gość Francuz

Rekomendowane odpowiedzi

Moja mama od dłuższego czasu miewa wahania nastroju, potrafi przepłakać kilka dni. Nie chce, abym zostawiała ją sama w domu, zaczyna mówić, że już nigdy nie będzie szczęśliwa oraz że jakby coś sobie zrobiła, nikomu by jej nie brakowało. Ma taki stan średnio raz na miesiąc, średnio przez dwa, trzy dni. Czy to już może być depresja? Jeśli tak, jak mogę ją namówić na wizytę u specjalisty? Za każdym razem, kiedy jej o tym wspominam, ona mówi, że nigdzie nie pójdzie:(

Odnośnik do komentarza

Może Twoja mama ma jakiś problem, o którym nie chce powiedzieć. Spróbuj z nią porozmawiać o tym, dlaczego tak się zachowuje i dlaczego myśli, że już nie będzie szczęśliwa. A może to objawy menopauzy i pomogłaby terapia hormonalna?

Odnośnik do komentarza
Gość Natasza

Moja mama też miała takie stany i bałam się, że to depresja. Na szczęście po wizycie u lekarza okazało się, że to wspomniana wcześniej menopauza. Mama dostała tabletki hormonalne i niedługo potem wszystko wróciło do normy.

Odnośnik do komentarza

Porozmawiaj z mamą, powiedz, że martwisz się o nią, że nie chcesz patrzec na to jak cierpi, że Ciebie to rani. Powiedz, że chcesz aby była szczęśliwa i bardzo chciałabyś jej pomóc. Zapytaj czy coś się wydarzyło czy coś ją martwi. Każdy problem ma swoje rozwiązanie a razem na pewno uda Wam się je znaleźć. Zapytaj czy nie chciałaby się zbadać. Warto się zastanowić czy to faktycznie nie menopauza. Jeśli lekarz wykluczy menopauzę, porozmawiaj z mamą na temat psychologa. Wspieraj ją, motywuj, że warto, bo tylko w ten sposób może poprawić swoje samopoczucie. Twoja mama musi wiedzieć, że rozmowa z psychologiem to nie powód do wstydu i że celem jest jej dobro i szczęście, a to przecież najważniejsze. Przypomnij jej o marzeniach i celach jakie chciała zrealizować. Kiedy jej samopoczucie się polepszy, realizacja będzie łatwiejsza dlatego warto zadbać o swoje zdrowie i o szczęśliwą przyszłość. Możesz także porozmawiać na ten temat z kimś bliskim Twojej mamie, np. siostrą mamy czy jej przyjaciółką. Może im uda się przekonać Twoją mamę do rozmowy o swoich problemach. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...