Skocz do zawartości
Forum

Nerwica czy już depresja?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam bardzo poważny problem ze sobą, mianowicie taki, że wiem, że od dawien dawna mam nerwicę, a teraz zaczynam się bać czy pod wpływem sytuacji i problemów które na mnie spadły w ciągu ostatniego roku nie zaczynam mieć depresji.
A więc do rzeczy :
- mam bardzo duży problem z podejmowaniem decyzji, nawet zakup butów w sklepie mnie przeraża bo nie wiem na co się zdecydować
- straciłem chęci do życia, do działania
- boję się kontaktów z obcymi ludźmi, a raczej tego jak oni na mnie patrzą
- moje zachowanie w stosunku do innych opiera się na mojej świadomości tego jak te osoby mnie postrzegają
- nie wiem już kim jestem ja jako ja
- nie wiem czego chce od życia, co mam robić, nie wiem nawet jak chce wyglądać, czy jaki styl ubierania przyjąć dla siebie
- mimo wielu obowiązków jakie mam potrafię cały dzień przeleżeć w łóżku - nie zawsze, ale zdarzają się takie dni

sytuacje jakie mogły do tego doprowadzić w ciągu ostatniego roku :
- utrata wszystkich oszczędności
- odejście 4 miesiące przed ślubem narzeczonej - głównie przez to jaki się zrobiłem przez utratę oszczędności - opryskliwy, niemiły, itp. wtedy chyba zaczęły się moje problemy
- brak znajomych ze względu na pracę którą wykonywałem i to, że cały swój czas poświęciłem związkowi
- ze względu na pracę, zaniedbanie szkoły przez co dzisiaj mam spore kłopoty z pracą i samym ukończeniem szkoły

mógłbym pisać i pisać, ale nie wiem czy w ogóle ktoś się tym zainteresuje, jeżeli tak to chętnie odpowiem na każde pytanie, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Drogi Kacprze,

Jedna choroba nie wyklucza drugiej. Możliwe więc, że cierpisz zarówno na na nerwicę, jak i depresję. Niektóre z objawów są wspólne dla obu zaburzeń.

Z tego co piszesz wynika, że bardzo wiele codziennych czynności sprawia Ci trudność i wywołuje lęki. Każda z sytuacji, które wymieniłeś mogła w mniejszym lub większym stopniu wywołać problemy, z którymi teraz się zmagasz.

Ciężko jest stwierdzić czy chorujesz na depresję bazując na tym, co napisałeś. Niektóre symptomy, jak na przykład brak chęci do wstawania z łóżka i spotykania się z ludźmi mogłyby na nią wskazywać. Czy konsultowałeś się w tej sprawie ze specjalistą? Jeżeli nie, sugerowałabym Ci taką wizytę celem postawienia diagnozy i odkrycia źródła problemu. Ponadto praca z psychologiem byłaby bardzo pomocna w ruszeniu dalej i zaakceptowaniu tego, co już się stało, a także pomogła Ci przypomnieć sobie dlaczego warto wyjść rano z łożka.

Trzymam za Ciebie kciuki!

Klinika PsychoMedic.pl
ul. Lanciego 19, Warszawa
www.psychomedic.pl

Odnośnik do komentarza
Gość malinowsi

zdecydowanie uważam, że przeciążyłeś swój system nerwowy!!! praca, nauka, narzeczeństwo i planowany ślub, utrata pieniędzy ... Czy ty jesteś supermenem??? A może lubisz mieć problemy??? Lepiej podziel sobie i rozłóż te zadania w czasie tak byś się chłopie nie wypalił. Niebezpiecznie przeciążasz swoje zwoje nerwowe w mózgu. Gdzie ty masz czas na relaks ??? Kupowanie butów w pośpiechu to żadna przyjemność.

Odnośnik do komentarza
Gość malinowsi

dodam jeszcze, że jeśli chcesz przypodobać się wszystkim to jesteś na najlepszej drodze do psychiatryka. Znasz powiedzenie - 'Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził' ? Więc dobrze, że zastanawiasz się kim i jaki chcesz być ale lepiej nie naśladuj innych. Poszukaj swojej oryginalności, autentyczności. Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu na stałe to musisz być przekonany, że tego chcesz i też DLACZEGO tego chcesz.
Daj znać jak już podejmiesz taką decyzję - jestem tego bardzo ciekawa :-) Pamiętaj, że małe przyziemne decyzje to też decyzje!!! Mówią, że "Diabeł tkwi w szczegółach" więc uważaj na niego. To wymaga spokoju, czasu i przemyśleń.

Odnośnik do komentarza

Kacprze, niska samoocena jest też jednym z objawów depresji i nerwicy. Zatem niewykluczone, że źródłem Twoich problemów jest zaniżone poczucie własnej wartości. Jeśli masz świadomość przyczyny swoich problemów, radziłabym teraz zrobić krok w kierunku przepracowania tych przyczyn. Zachęcam Cię do konsultacji u specjalisty. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...