Forum Porady prawne

Zwolnienie lekarskie a pobyt w szpitalu

Kalin4

Kalin4

Witam. Od dnia 4 grudnia mój narzeczony jest na zwolnieniu lekarskim, z dniem 31 grudnia skończyła mu się umowa o pracę na czas określony. Dostał pocztą świadectwo pracy od pracodawcy. Zwolnienie miał wystawione od 04.12.2017r. na miesiąc tj. do 04.01.2018r. Dostał od lekarza skierowanie do szpitala i właśnie 4 stycznia miał zgłosić się na oddział. Pytanie co teraz z kolejnym zwolnieniem? Bo nowe dostanie prawdopodobnie przy wypisie ze szpitala a nie wiadomo ile będzie przebywał w szpitalu.. Czy powinien wziąć jakieś zaświadczenie od lekarza,że przebywa szpitalu, które ktoś dostarczy do ZUS? Co zrobić w takiej sytuacji? Boimy się aby nie stracił prawa do zasiłku chorobowego wypłacanego z ZUS. Proszę o odpowiedź.

97012 kalin4 Kobieta, 24 lata, Łuków

Odpowiedzi znajdują się poniżej

rekamil

rekamil

Musi być ciągłość zwolnień, żeby ZUS wypłacił pieniądze.

125039 rekamil Mężczyzna, 21 lat, Rzeszów
ka-wa

ka-wa

Skoro umowa o pracę wygasła z końcem grudnia, to z tego co wiem, ubezpieczeniu jeszcze podlega do końca stycznia.
Nie dostanie zasilku chorobowego, bo już nie pracuje, ale nie bedzie musiał płacić za pobyt w szpitalu, jeśli tam trafi.
Nie wiem też czy dostanie chorobowe za grudzień, bo jeśli miał umowę zlecenie, nie miał obowiązku oplacania składek na chorobowe, chyba, że oplacał, to dostanie za okres od 4 do 31 grudnia.

--

Szanuj zdanie innych...

104146 ka-wa Kobieta, 103 lata, Toruń
rekamil

rekamil

Jeśli opłacał chorobowe to dostanie ZA STYCZEŃ od ZUS, to że umowa skończyła się 31.12 nie ma znaczenia. Bo zachorował w trakcie trwania pracy.

125039 rekamil Mężczyzna, 21 lat, Rzeszów
ka-wa

ka-wa

Faktycznie tak jest, byłam w błędzie, bo wzięłam na logikę..., tylko pewnie to zależy od stażu pracy, bo by były nadużycia.
Dlatego najlepiej osobiście dowiedzieć się w zus, jak sprawy się mają w konkretnym przypadku.

--

Szanuj zdanie innych...

104146 ka-wa Kobieta, 103 lata, Toruń