Skocz do zawartości
Forum

Pomocy


Gość Alina1993

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od Listopada mam zaleglosci w alimentach. Komornik pobieral mi przez ponad rok 781 zl a 400 mialam placic na Dziecko. Moje pytanie brzmi co mi grozi ? Dodam ze nigdy nie bylam karana i mam czysta kartotke. Byly nie pobiera z funduszu pieniedzy. Nie mam chwilowo pracy i co teraz

Odnośnik do komentarza

Jeżeli Twój były mąż nie pobiera świadczeń z funduszu alimentacyjnego, to ewentualne zawiadomienie o przestępstwie może złożyć pokrzywdzony , czyli Twój były mąż w imieniu dziecka oraz komornik. Jednak do przypisania komuś popełnienia czynu zabronionego , konieczne jest ustalenie jego winy. Piszesz , że nie masz pracy. Czy jesteś zarejestrowana jako osoba bezrobotna , czy miałaś jakieś oferty pracy lub ewentualnie starałaś się na własną rękę znaleźć pracę? Takie okoliczności będą badane jeżeli faktycznie będzie prowadzone postępowanie karne. Poza tym pozostaje problem związany ze zmianą przepisów , ponieważ powinna być stosowana ustawa , która jest dla Ciebie względniejsza. W obecnym stanie prawnym jest trochę zamieszania. Z dawnego art. 209 kk. wyeliminowano znamię " zobowiązany z mocy ustawy" zastępując je umową , ugodą lub orzeczeniem sądowym. To co miało służyć zaostrzeniu przepisów w efekcie doprowadziło do ich zliberalizowania. Ponieważ np. starzy rodzice pozostający w niedostatku nie będą mogli zwracać się o alimenty , jeżeli nie ma ugody , umowy lub orzeczenia sądowego. W tej chwili sytuacja jest taka , że sądy gorączkowo analizują stare akta spraw o alimenty i wydają postanowienia o zatarciu skazania jeżeli w zarzucie było określenie " zobowiązany z mocy ustawy" gdyż taki czyn w obecnym stanie prawnym nie jest przestępstwem. Z kolei prokuratorzy głowią się jak napisać zażalenie na tego typu postanowienie sądu. Trudno powiedzieć jak to się rozstrzygnie. Radykalna zmiana przepisu wprowadziła tylko zamieszanie, ponieważ w poprzednim stanie prawnym " uporczywość " rozumiano jako uchylanie się od płacenia alimentów przez okres co najmniej trzech miesięcy tak jak to ujmuje obecny przepis. W Twoje sytuacji jak napisałam musi zostać udowodniona wina.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...