Skocz do zawartości
Forum

Sezon na grilla i ogniska


Gość Anet..te

Rekomendowane odpowiedzi

Jest już ciepło i majówka przed nami ja się wybieram na działkę i na pewno będzie grill lub ognisko. Jedno mnie martwi - to jest niezdrowe raczej... jak moge jesc np kielbaske z grilla czy z ogniska ale tez zeby to nie bylo rakotworcze czy tuczace? Czy to prawda ze takie jedzenie moze byc nowotworowe? Lubie grilla ale sie boje ze utyje i zachoruje na cos :(

Odnośnik do komentarza

to prawda, bo w tych przypalonych częsciach powatają związki o właściwościach kanceroggenych ale jeśli jesz je od czasu do czasu to bez przesady nie masz co się martwić.
Co o przepisów to ja np uwielbiam cukinię z grilla. Biorę taką większą cukinię kroję na talarki o grubości około 1-1,5 cm doprawiam solą, pieprzem, papryką (jaką przyparawę mam pod ręką) i na grilla. Trochę skrapiam je oliwą z oliwek i gotowe.

Odnośnik do komentarza

Na grilla mam kilka zaleceń
- wybieraj chude gatunki mięs bez skóry, np. pierś z kurczaka, udko, chude partie wieprzowiny lub wołowiny,
- wypróbuj ryby lub owoce morze z grilla,
- unikaj tłustych kiełbas i tłustej wieprzowiny np. karkówki czy łopatki,
- zamiast piwa wybieraj mniej kaloryczne alkohole np. wino czerwone wytrawne lub półwytrawne, ewentualnie koniak lub whisky z colą zerą,
- zawsze zawijaj mięso/ryby/warzywa w folię aluminiową- unikniesz wtedy związków rakotwórczych tworzących się w wysokiej temperaturze i dymie,
- do potraw z grilla przygotuj sobie różnego rodzaju lekkie sałatki
Ciekawym rozwiązaniem jest przygotowywanie sobie szaszłyków, na które można nabić ulubione warzywa przeplecione chudym mięskiem lub rybą.
Przykładowy przepis:
Szaszłyki rybny z cukinią [1 porcja] - 150g ryby – np. gruby płat dorsza lub innej ryby, kilka cebulek konserwowych, papryka czerwona - 1/4, papryka zielona - 1/4, 1/3 cukinii, ząbek czosnku, długa wykałaczka. Sposób przyrządzania: Rybę doprawić solą, pieprzem, papryką czerwoną i natrzeć czosnkiem – pokroić w kwadraciki. Papryki oczyścić i pokroić na kwadraty wielkości kawałków ryby, podobnie cukinię. Cebulkę pokroić w krążki. Nabijać na patyk zamiennie. Przygotować na grillu.

Szaszłyk z krewetek i ziół [1 porcja]: ok. 6 krewetek tygrysich (100g), 1-2 ząbki czosnki, łyżka szczypiorku i koperku, sok z cytryny, sól, pieprz, oliwa z oliwek. Czosnek oraz zioła drobno posiekać oraz wymieszać z łyżeczką oliwy z oliwek. Krewetki posolić, popierzyć i wymieszać z łyżeczką oliwy z oliwek. Odstawić na 30 min w chłodne miejsce. Na długą wykałaczkę nabij krewetki, zawiń w folię i grilluj kilka minut z każdej strony. Po przygotowaniu polej wcześniej przygotowanym sosem czosnkowo-ziołowym. Podawać z sałatą.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...