Skocz do zawartości
Forum

Unikamy tłuszczu


Gość Daria to ja

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Daria to ja

Jak w temacie - jakie pomysły aby uniknac tłuszczu?
Ja np staram sie gotowac na parze ale np tluszcz w zupie jest jak gotujemy na miesie nawet na udku albo jak chcemy cos podsmazyc np pieczarki musze dodac maslo - jak ograniczyc tłuszcz?

Odnośnik do komentarza

Dario, w moim przypadku to jest tak, ze np na sniadanie jem wielozbozowy chleb pelnoziarnisty bez masla np z szynka , salata, pomidorem, papryka.
Zupy gotuje rzadko ale jak gotuje to na kostce rosolowej nie na miesie, zaprawiam tylko smietana bez maki. Nie da sie ominac tluszczu zupelnie a dobrze jest laczyc go z warzywami które przyspieszaja jego spalanie.
Kiedys jadalam wielkie porcje obiadowe, teraz jem wszystkie produkty ( oprócz zwyklego chlebka) ale male porcje. I widac efekty i jeszcze do tego wykonuje brzuszki codziennie, w zasadzie tylko jedno to cwiczenie bo jestem za leniwa.

Odnośnik do komentarza

Zupy:
- bez śmietany, ewentualnie z jogurtem
- ja zbieram kilkukrotnie szumy podczas gotowania zupy

Dania:
- odsączam tłuszcz gdy np podsmażam kopytka, czy pierogi. Najlepszy do tego jest ręcznik papierowy
- zamiast smażenia, jeśli tylko mogę pieczenie i gotowanie
- patelnia teflonowa, mniej tłuszczu na nią lejesz

Odnośnik do komentarza
Gość Krysia82

Ja staram się gotować na parze - wszystko co tylko mogę. Dodaję rożnych przypraw i jest naprawdę pyszne. Kiedyś używałam parowaru, ale odkąd mam speedcooka, to wszystko robię w nim, także gotuję na parze.

Odnośnik do komentarza

Zgadzam się z powyższymi opiniami!

Sam tłuszcz jest na potrzebny, ale w mniejszej ilości niż go spożywamy. Zdrowy tryb życia i zmiana nawyków to podstawa. Wspomniany Speedcook to nie jest głupi pomysł, bo dzięki parowarowi i innym funkcja można urozmaicić menu, równocześnie przygotowując zdrowe potrawy. Jak dla mnie wszelkie mieszanki warzywne z pary, albo zupy ze zblendowanych warzyw itp sa idealne jako główny posiłek i odkąd tak jem, to chudnę! :)

Odnośnik do komentarza

Tłuszcz jest obok białek i węglowodanów głównym składnikiem odżywczym naszej codziennej diety. Jest jednak najbardziej kaloryczny, ponieważ 1 g dostarcza organizmowi 9 kcal, podczas gdy z białek i węglowodanów otrzymujemy 4 kcal. Polecana porcja tłuszczu to 2 łyżki stołowe dziennie. Powinniśmy wybierać raczej tłuszcze pochodzenia roślinnego, najlepsza jest oliwa z oliwek i olej rzepakowy. Do przyrządzenia obiadu powinniśmy na 1 porcję zużyć nie więcej niż 1 łyżkę oleju/oliwy. Wskazane formy obróbki termicznej, to gotowanie, duszenie i pieczenie w folii. Do wieczornej lub w porze lunchu sałatki można przygotować sos na bazie 1 łyżeczki oliwy z oliwek i soku z cytryny lub z jogurtem naturalnym. Kanapki można cienko, symbolicznie smarować dobrej jakości margaryną (np. wzbogacaną kwasami omega 3). Trzeba również zwracać uwagę na tzw. tłuszcze ukryte:
- mięso- lepiej wybierać drób i ryby (ale nie w panierkach, bo te chłoną tłuszcz jak gąbka)
- wędliny- lepsze są drobiowe lub chude szynki
- produkty mleczne- wybierajmy chude zamiast pełnotłustych
- słodycze- tych lepiej unikać. A gdy będziemy mieć ochotę na coś słodkiego, to zjedzmy kostkę czekolady gorzkiej o wysokiej zawartości kakao (źródło magnezu) lub gałkę loda.
Z racji tego, że tłuszcz znajdziemy w większości produktów spożywczych starajmy się do potraw dodawać go jak najmniej.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...