Skocz do zawartości
Forum

Konkurs "Żywienie w niedoczynności tarczycy"


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Niedoczynność tarczycy jest bardzo częstym problemem zdrowotnym.

Co, jak i dlaczego warto jeść, a czego należy się wystrzegać? Dowiesz się tego z poradnika "Żywienie w niedoczynności tarczycy", w którym wypowiadają się specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. 3 egzemplarzy książki są do wygrania właśnie w tym konkursie!

http://kontoredakcyjne.strefa.pl/zywienie%20w%20tarczycy.jpg

Wraz z Wydawnictwem Lekarskim PZWL zapraszamy do udziału.

Zadanie konkursowe:
Napisz, czego powinno się unikać przy niedoczynności tarczycy.

Konkurs trwa do 5 listopada 2014 roku do północy, a szansę na wygraną mają wszystkie wpisy zgodne z regulaminem i zadaniem konkursowym napisane przez zarejestrowanych użytkowników.

Czekamy na Wasze zgłoszenia!

Odnośnik do komentarza

Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, za które odpowiada między innymi niedobór hormonów produkowanych przez ten gruczoł. Hormonami tymi są trójjodotyronina określana jako T3 oraz tyroksyna określana jako T4. Niedobór wspomnianych hormonów może w znaczącym stopniu wpływać na metabolizm, a także gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Znacznie częściej niedoczynność tarczycy wywoływana jest przez uszkodzenie gruczołu tarczowego, które może być spowodowane niewystarczającą podażą jodu, chorobami zapalnymi taczycy ( np. choroba Hashimoto) czy wrodzoną jej niedoczynnością. Osoby z niedoczynnością tarczycy są znacznie bardziej podatne na odkładanie tkanki tłuszczowej.
Założenia diety:
- do prawidłowej pracy tarczycy niezbędne są : Jod, Żelazo, Selen, Cynk, witamina D oraz witamina E
-wybieraniu produktów o obniżonej zawartości tłuszczu
-unikanie tłuszczów zwierzęcych i włączeniu do diety tłuszczów roślinnych (najlepiej tłoczonych na zimno olejów, orzechów, avocado)
- z powodzeniem można wprowadzić do diety różnego rodzaju kiełki, chudy nabiał, produkty pełnoziarniste oraz owoce i warzywa.
- należy unikać wyrobów cukierniczych, dań typu fast food, (zawierają spore ilości cukrów prostych), napoi gazowanych
- należy pamiętać o BIAŁKU. (znaczący wpływ na poprawę metabolizmu- zwiększa termogenezę, syci). Produkty powinny pochodzić z chudego nabiału, jajek, ryb, drobiu, królika, cielęciny i chudych częci wołowiny. Prócz białka dostarczają również spore ilości Ca, Fe, witaminy D i B12.

Odnośnik do komentarza

Sama cierpię na to schorzenie i z przyjemnością przeczytałabym tą pozycję. Myślę, że wiele mogłabym się z niej dowiedzieć.
Na razie opieram się na tym, o czym poinformował mnie lekarz. Przy niedoczynności w chorobie autoimmunologicznej Hashimoto stosujemy dietę bezglutenową i bezmleczną.
Przy niedoczynności unikamy także produktów spożywczych, które zaburzają pracę tarczycy jeżeli spożywane są w dużych ilościach na surowo: warzywa krzyżowe (brokuły, kapusta, kalafior, brukselka), kukurydza ,słodkie ziemniaki, soja , proso (kasza jaglana) i orzechy ziemne. Można je jeść ugotowane, ale w małych ilościach.

Odnośnik do komentarza

W mojej rodzinie niedoczynność tarczycy niestety nie jest nam obca:/
To schorzenie powoduje, że stosowanie odpowiedniej diety staje się niekiedy przykrym obowiązkiem z powodu długiej listy zakazanych produktów, które lubimy.

Osoba chorująca na niedoczynność tarczycy powinna jeść 4-5 małe posiłki, w regularnych odstępach czasu- z uwagi na wolniejszy metabolizm.
Z diety należy wykluczyć białe pieczywo, potrawy z białej mąki i dania smażone na tłuszczu. W przypadku mięsa powinniśmy spożywać przede wszystkim mięso chude, czyli drób. Najefektywniejszą metodą przygotowywania posiłków dla osoby z nieprawidłowo działającym gruczołem tarczycy jest gotowanie na parze.
Należy unikać spożywania produktów zaburzających wchłaniania jodu z pożywienia, np. kalafior, kapusta....
Oczywiście należy wyeliminować słodkie napoje, słodycze, ciasta, torty itp.

Nie należy przejadać się pod wieczór, aby nie "obciążać" układu pokarmowego. Ostatni posiłek powinien pojawić się ok. 3 godzinny przez pójściem spać.

Odnośnik do komentarza

Z pewnością pozycja książkowa, którą można wygrać w konkursie jest pomocna dla osób, które zmagają się z niedoczynnością tarczycy :)
Przy tym schorzeniu często trzeba zrezygnować z produktów, które lubimy :( Niestety.
Należy unikać soków owocowych, oraz niektórych pysznych warzyw, np. kalafiora, brokułów, kapusty, rzodkiewki. Niezbędna jest eliminacja słodyczy, ciast z diety. Zamiast cukru można przerzucić się na słodzik (ohyda). A już najlepiej stosować bardziej naturalne wspomagacze smaku, jak stewia, którą można bez problemu już dziś dostać w sklepach ze zdrową żywnością. Cieszyć może fakt, iż należy spożywać jak najwięcej warzyw i to w większej ilości niż owoców.

Odnośnik do komentarza

W niedoczynności tarczycy chorzy powinni unikać warzyw kapustnych, które zawierają szkodliwe dla nich siarkocyjaniny (przynajmniej tak czytałam :-), czyli powinni ograniczyć przede wszystkim kapustę, brokuły (mniami), brukselkę czy też kalafior. Również rośliny strączkowe w zbyt dużej ilości mogą zaszkodzić. Z tego, co wiem, orzeszki ziemne w przypadku osób chorych na niedoczynność tarczycy też są niewskazane.

Odnośnik do komentarza

Niedoczynność tarczycy to problem, który i mnie dotyczy. W przypadku tej choroby niezwykle ważna jest odpowiednia dieta, skomponowana w taki sposób, aby zabezpieczyć organizm przed nadmiernym wzrostem poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Wielu produktów należy zatem unikać, w tym przede wszystkim przetworzonych i wysokoprzetworzonych pokarmów.
Do najważniejszych produktów, których należy unikać przy niedoczynności tarczycy należą:
- dania tłuste pochodzenia zwierzęcego: tłuste gatunki mięs, przetwory z nich, pasztety, podroby, smalec, słonina, boczek,
- białe pieczywo, biała mąka oraz produkty uznawane za mało wartościowe, gdyż nie oferują wiele wartości odżywczych i mogą przyczynić się do problemów z opornością na insulinę oraz wywołać trudności hormonalne,
- słodycze i ciasta oraz słodkie napoje, głównie ze względu na wysoką zawartość cukru,
- twarde margaryny,
- produkty sojowe, gdyż izoflawony sojowe mogą spowodować wytwarzanie mechanizmu autoimmunologicznego, efektem czego organizm sam niszczy komórki swojej tarczycy, wywołując efekt równoważny zapaleniu tarczycy,
- kapusta, brukselka, brokuły, kalafior, tofu, rzepa oraz rzodkiewki, a to ze względu na zaburzanie wchłaniania jodu z pożywienia związane z występującymi w nich goitrogenami,
- soki owocowe, ponieważ pozbawione są one błonnika pokarmowego, stąd wypijane ich w dużych ilościach może przyczyniać się do nadmiernego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej. Należy przy tym pamiętać, by spożywać warzywa i owoce w całości oraz - jeżeli jest to możliwe - spożywać je ze skórką.
Na szczęście istnieje spora grupa produktów, które wolno jeść, a niektóre są wręcz wskazane. Dzięki temu – przy odpowiednio skomponowanej diecie – organizmowi osoby chorej na niedoczynność tarczycy nie grozi niedobór wartościowych składników odżywczych.

Odnośnik do komentarza

Niedoczynność tarczycy powoduje dolegliwości metaboliczne i to dlatego w leczeniu tak ważna jest dieta.

Produkty zakazane, ograniczające przyswajanie jodu:

Niektóre produkty spożywcze zawierają substancje wolotwórcze, które mogą ograniczać przyswajanie jodu z pożywienia. Należą do nich:

kapusta,
kalafior,
brukselka,
soja
rzepa
brukiew.

Dotyczy to przede wszystkim warzyw surowych. Gotowanie zmniejsza bowiem zawartość tych niekorzystnych substancji o ponad 30%. Osoby, u których rozwinęło się wole proste lub stwierdzono niedobór jodu, powinny znacznie ograniczyć spożywanie tych warzyw, a ponadto orzeszków ziemnych i gorczycy (one również są bogate w substancje wolotwórcze).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...