Skocz do zawartości
Forum

Wyniki badan morfologia, mocz prośba o interpretację


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
proszę o interpretację wyników badań. Mężczyzna, 26 lat. Badania były robione profilaktycznie. Z niepokojących mnie rzeczy, od dłuższego czasu (kilka miesięcy) często mam biegunkę oraz łatwo łapię infekcję (przeziębienie, grypa, itp.). U lekarza będę w tym tygodniu, jednak chciałbym i tutaj zasięgnąć porady (pod jakim kątem wykonać dalsze badania? itd.). Po przeczytaniu trochę informacji w Internecie wyniki trochę mnie niepokoją...

monthly_2018_01/wyniki-badan-morfologia-mocz-prosba-o-interpretacje_5493.jpg

monthly_2018_01/wyniki-badan-morfologia-mocz-prosba-o-interpretacje_5494.jpg

Odnośnik do komentarza

Lekko podniesiony cholesterol całkowity i trójglicerydy. Wskazana lekka korekcja diety.

Lekko podniesiona ALT - z prób wątrobowych. Możesz wykonać pełne próby wątrobowe dla pewności.

Naraz podniesniony cholesterol, trójglicerydy i ALT może być wskazaniem do wykonania USG jamy brzusznej - żeby ocenić wątrobe (stłuszczenie).

Ogólnie zrobiłeś większość badań, możesz jeszcze zrobić próby wątrobowe pełne i USG jamy brzusznej.

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Faktycznie moja dieta nie była zbyt zdrowa ostatnimi czasy, sporo przytyłem a na dodatek badanie było wykonane zaraz po świętach :-)
Mam jeszcze pytanie odnośnie wyników PDW, RDW, oraz NEUT i LYMF. Czy te wyniki również mogą być spowodowane złą dietą lub problemami z wątrobą (z tego co wyczytałem, bilirubina w moczu na pewno oznacza jakieś problemy z wątrobą) czy przyczyny należałoby szukać od razu gdzieś indziej? I czy wyniki tych wskaźników bardzo odbiegają od normy?

Pozdrawiam i jeszcze raz bardzo dziękuję!

Odnośnik do komentarza

Te 4 parametry z morfologii nie mają żadnego znaczenia, to są wyniki pomocnicze. Morfologia jest ok.

TSH jest idealne. Tutaj nie ma się czego czepić.

Bilirubiny w moczu jest mało, chociaż nie powinno jej być wcale. Myśle, że teraz trzeba wyjaśnić kwestie wątroby (lub powiązanych organów). Możliwe, że jest to związane z dietą, ale może być to również jakaś choroba.

Na pewno musisz zrobić:
- pełne próby wątrobowe (wraz z bilirubiną)
- USG jamy brzusznej
- (ewentualnie amylaza w krwi)

W załeżności od budżetu możesz również wykonać podział bilirubiny na wolną i związaną. Chodzi o to, że jeśli w próbach wątrobowych wyjdzie ci ona przekroczona - i tak będziesz musiał zrobić to badanie = kłuć się drugi raz i iść specjalnie do laboratorium.
To takie badanie "krok naprzód", nie jest drogie, ale gdyby bilirubina w krwi była podniesiona, to bez niego się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...