Forum Interpretacja badania krwi

Co znaczą te wahania w morfologii?

~a...l

~a...l

Witam w ostatnich 3mc.wychodzi mi nieprawidłowa morfologia monocyty były zwiększone o100procent nor.36a ja miałam 68,później spadały mi neutrocyty 45a nor.50-70 na ostatniej morfologie z rozmazem 42neut.a nor.50-70 mono 11 a nor.10 martwią mnie te wahania moje samopoczucie się pogarsza bardzo bolą mnie kości jakbym miała mieć grypę czy powinnam skonsultować się z hematologiem?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

rekamil

rekamil

Pierwsze wstaw całą morfologie, najlepiej z datami. Może na zdjęciu? Takie opisy, że coś tam urosło zmalało są nieprzydatne. Potrzebne są całościowe wyniki bo jeden parametr zależy od drugiego.

125039 rekamil Mężczyzna, 22 lata, Rzeszów
rekamil

rekamil

Jesteś przeziębiona. Leukocyty są na granicy górnej normy.
Monocyty tak naprawdę nie spadły - pokazuje to wynik z #. Procent monocytów spadł bo wyparł go procent limfocytów i monocytów.

Zrób sobie szybko badanie CRP, to pomoże zróżnicować czy to jest grypa czy bakteria. To jest badanie tanie. Niestety okres świąteczny więc może być to utrudnione. Jak chcesz - możesz dziś podejść na nocną i świąteczną do lekarza do szpitala i spróbować to badanie "wyłudzić". Koniecznie wstaw wynik.

125039 rekamil Mężczyzna, 22 lata, Rzeszów
Wika26

Wika26

Robiłam crp i wiele innych badań poziom żelaza,magnezu,tarczyca tsh ,mocz i inne wyniki wszystkie są w pożądku żadnych odchyleń. Nie czuję się na przeziębioną jedyne co mi dokucza to ból kości szczególnie nadgarstków i nóg nie mam pojęcia czym to jest spowodowane nigdy wcześniej nic mi nie polegało czasami powiekszały mi się na szyi węzły chłonne ale przechodziłam to bezboleśnie i bezgorączkowo,Do tego schudłam 33kg.w ciągu nie całych 2lat żadnej diety nie zastosowałam jem jak zwykle dużo,nawet ust jamy brzusznej zrobiłam i też w pożądku jednak chciała bym znaleźć przyczynę mego złego samopoczucia i nie wiem co już mam robić...

200621 wika26 Kobieta, 32 lata, Lublin
rekamil

rekamil wpis edytowany

Wstaw WSZYSTKIE wyniki badań jakie masz, krwi i USG. My ci bez nich tez nic nie pomożemy. Nie zawsze wynik w normie jest prawidłowy. Istotne jest czasem, czy jest przy dolnej czy górnej granicy. Np TSH przy normach 0,5-4,5 już przy 3,5 nie jest dobrym wynikiem.

Jeśli lekarze mając wyniki nie pomogli, to my mamy bez żadnych wyników pomóc?

Nie chudnie się bez przyczyny, zawsze jest jakiś powód. Spróbujemy coś uchwycić, ale bez wyników nie da rady, nawet jeśli one wychodzą w normach.

125039 rekamil Mężczyzna, 22 lata, Rzeszów
Wika26

Wika26

Niektóre wyniki zostały u lek.rodzinnego usg w opisie wszystko w pożądku było ale go nie mam ,To reszta wyników,lek.rodzinny powiedział że nie widzi w tych wszystkich badaniach nic złego i chyba uznał mnie za jakoś symulantke dlatego więcej nie skorzystam z usług naszej służby zdrowia.Jednak nie wiem co robić dalej.

  • co-znacza-te-wahania-w-morfologii_5383.jpg
  • co-znacza-te-wahania-w-morfologii_5384.jpg
200621 wika26 Kobieta, 32 lata, Lublin
rekamil

rekamil

Wszystkie badania i wyniki które zleca lekarz rodzinny zostają w kartotece dlatego zawsze bierze się odpisy - idzie się do rejestracji o ksero wyników. O ile pamiętam jedna strona kosztuje ok. 20-70 gr.

Nie wiem jakie inne badania wykonał lekarz rodzinny. Jaka jest twoja waga i wzrost? To ważne jeśli mówimy o tak dużym chudnięciu. Jesli będzie to niedowaga, może będzie warto wykonać bardzo tanie i pomocne oznaczenie białka całkowitego które może sugerować stan odżywienia.

Czy bolą charakterystyczne, konkretne miejsca czy jakieś większe obszary? Czy oprócz bólów są jeszcze jakieś objawy. Mówiąc o chudnięciu od razu wypada spytać o objawy natury gastrycznej - zaparcia, biegunki, bóle brzucha, zgagi?

Badania które podałaś, oczywiście są prawidłowe ale nie widze związku pomiędzy tymi badaniami a profilem dolegliwości. Tzn. te badania nie mają nic wspólnego z objawami które zgłaszasz np: kreatynina na nerki, elektrolity nie są na bóle.

125039 rekamil Mężczyzna, 22 lata, Rzeszów
Wika26

Wika26

Mam1/55cm.waga 50kg.nie jest to raczej nie dowaga ale dziwny jest sam fakt że w tak krótkim czasie schudłam tak dużo nigdy taka szczupła nie byłam odżywiam się na pewno dobrze jem bardzo dużo .każdego dziwi to jak zeszczuplalam nie mam problemów z żółądkiem zaparc czy biegunek nic mi dolega oprócz tych bóli kości jedyne co to jestem bardzo blada moje rece wyglądają jakby były całe w sińcach tak widać żyły ale to raczej nie istotne może te bóle są spowodowane pogodą bo według lek.rodzinnego nie dzieje się nic złego powiedział że te odchylenia z morfologi nic nie znaczą może ma rację.

200621 wika26 Kobieta, 32 lata, Lublin
Wika26

Wika26

Te bóle nie są cały czas występują o różnych porach w nadgarstkach palcach u rąk w kolanie i kostkach jednak są uporczywe i dość bolesne

200621 wika26 Kobieta, 32 lata, Lublin
rekamil

rekamil wpis edytowany

Rzeczywiście BMI pokazuje wagę prawidłową. Szukanie związku między bólami a pogodą to szamanizm, może ma to wpływ, ale w medycynie takie coś jest niedopuszczalne.

Wykonaj badanie "białko całkowite", nie kosztuje ono więcej niż 6 zł.

Czy morfologia którą podałaś była wykonana w tym samym czasie co CRP (CRP jest z 26.10.2017)?

W morfologii rzeczywiście, odsetki różnych typów leukocytów nic nie znaczą, ale WBC prawie 9 jednak oznacza że w organiźmie toczy się jakiś, może drobny stan zapalny. Coś tam się dzieje i nie daj sobie wmówić, że jest idealnie.

Może to choroby reumatyczne? Spróbuj wykonać w badaniu krwi markery "ASO", "RF", "Odczyn Waalera-Rosego", "OB" oraz to podane wcześniej "białko całkowite". To nie są drogie badania, nie zapłacisz za każde z nich więcej niż 6-8 zł. Tylko pierwsze sprawdź, czy lekarz już ich nie badał.

125039 rekamil Mężczyzna, 22 lata, Rzeszów
Wika26

Wika26

Morfologie i Crp w tym samym czasie robiłam,To jak szukanie igły w stogu siana...A pan jest lekarzem?może powinnam iść do jakiegoś specjalisty?

200621 wika26 Kobieta, 32 lata, Lublin
rekamil

rekamil

Nie jestem lekarzem, jestem bardziej pasjonatem chemii i biologii w aspekcie medycznym. Każdy ból ma swoje źródło, każdy stan zapalny można wyjaśnić chociażby nawet trzeba było wykonywać wysokospecjalistyczne badania genetyczne.
To się da zrobić, ale niestety w Twoim przypadku przeciętny lekarz nie będzie zainteresowany szerszą diagnostyką. NFZ to nie są naukowcy, którzy gruntownie prześwietlą człowieka od głowy do stóp.

Jeśli chodzi o konsultacje specjalistyczne, można próbować ortopedę, neurologa a nawet reumatologa. Jeśli zainteresują się sprawą może coś pomogą.

Od swojej strony proponuje wykluczyć jak już pisałem choroby reumatyczne - czyli autoimmunologiczne. Działa to w taki sposób, że organizm sam próbuje siebie zwalczać (akurat w kontekście tkanki łącznej = stawy, kości) przez co bez powodu tworzą się stany zapalne i bolą kości. A stan zapalny potwierdzają WBC, chociaż może być to przypadek np. lekka infekcja w czasie pobrania krwi. Dlatego przydały by się wyniki morfologii z innych dni, dla porównania.

Podane wcześniej markery które proponuje zbadać może zlecić lekarz rodzinny (jeśli by sie zasłaniał tym, że musi skierować do specjalisty to jest to nie prawda).

125039 rekamil Mężczyzna, 22 lata, Rzeszów
Wika26

Wika26

To prawda lekarza nie są zainteresowani,wykonam te badania po wolnym

200621 wika26 Kobieta, 32 lata, Lublin
rekamil

rekamil

Wykonaj i wstaw wszystkie wyniki, łącznie z tymi które skserujesz z przychodni. Jeśli to nie będzie to, będziemy próbować do znaleźć do skutku przyczyny tych bólów.

125039 rekamil Mężczyzna, 22 lata, Rzeszów
~RzakeL

~RzakeL

Wika26 wybierz się do reumatologa.Konieczne będą inne badania niż te co podałaś.Lekarz prowadzący troszkę "kuleje" z wiedzą jeśli nie wysyła do specjalisty. :)

rekamil

rekamil

A ja widzę - CRP powinno być zerowe lub w ilości śladowej. Na pewno nie 5! Leukocyty tak samo. Tam coś jest, dwa niezależne parametry z krwi to sugerują.

125039 rekamil Mężczyzna, 22 lata, Rzeszów