Skocz do zawartości
Forum

Interpretacja wyników TSH


Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry.
Zrobiłam sobie wszystkie badania krwi - morfologia, gazometria, badania tarczycy TSH i FT4, badanie ogólne moczu.
Zrobiłam te badania, ponieważ od 1,5 roku przy niezmienionym trybie życia i odżywiania:
przytyłam prawie 9kg,
mam lekkie kołatania serca (mam wrażenie serca w gardle),
mam niechęć do wysiłku fizycznego najchętniej bym tylko siedziała i nic nie robiła,
mam suchą skórę na całym ciele
i dodatkowo pocę się niesamowicie.
Badania krwi i moczu wyszły super, wszystko w normie, wątroba również.
Jedynie tarczyca:
TSH 4,26 uIU/ml
FT4 17,98 pmol/l

Białko ostrej fazy CRP
2,58 mq/l

Moje pytanie : co oznaczają takie wyniki tarczycy? Mam się czego obawiać?

Odnośnik do komentarza

Witam.
Chciałbym zapytać o taka rzecz.
Chciałbym wykluczyć lub potwierdzić w sobie niedoczynność tarczycy.
Ogólnie z objawów fizycznych wszystko by utwierdzało, że takowa niedoczynność występuje.
Badanie TSH, 1,5 roku temu było na poziomie 2,5, a w ostatnich dniach na poziomie 3,52, a norma wynosi: 0,27-4,20. Mam 26 lat i jest to chyba za duży wynik.
Nie wiem czy lekarz rodzinny będzie chciał mnie skierować do endokrynologa, więc chciałbym dla potwierdzenia lub nie zrobić jeszcze jakieś badanie odnośnie tarczycy i tego podwyższonego poziomu.
Trochę poczytałem w Internecie i chyba jestem głupi ale nie rozumie tego wszystkiego, bo jest dużo tych oznaczeń FT3, FT4, T3, T4.
Na wszystkie te oznaczenia by zrobić to mnie nie stać będzie i pewnie wszystkie te badania nie są wskazane.
Chciałbym więc zapytać co z tych badań w moim przypadku byłoby zrobić w pierwszej kolejności.
Czy to czasem nie będzie zrobienie przede wszystkim badania FT4 i ewentualnie FT3?
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witam, chciałam się zapytać czy można odstawić z dnia na dzień tabletki euthyrox. Mam wynik tsh bardzo niski 0,098 po tabletkach euthyrox 25. Dzisiaj lekarz kazał odstawić mi tabletki do momentu aż tsh osiągnie poziom 2,50. Mam stwierdzone Hashimoto wynik anty tpo 728 a ft4 1,06 ng/dl. Chciałam się zapytać czy reakcja lekarza na zaistniałą sytuację jest prawidłowa?? Badania krwi aktualne, robione parę dni temu.

Odnośnik do komentarza

Dodam że zastanawia mnie fakt dlaczego nie kazał odstawić euthyroxu kiedy tsh było na poziomie 2 albo 1,5. Wtedy jeszcze nawet zwiększył mi dawki na 50 w weekendy. Natomiast kiedy zaczęło tsh być małe to zrezygnował z dawki 50 w weekendy na dawkę 25. A teraz mam zrezygnować aż osiągnę ten poziom 2,5. Bez sensu to trochę. Ft3 i Ft4 zawsze mniej więcej było na tym samym poziomie i w normie. jedynie anty tpo rośnie.

Odnośnik do komentarza

Będę robił badania pod kątem niedoczynności tarczycy: TSH, FT3, FT4, antyTPO i anty-TG.

Dostałem skierowanie od lekarza na TSH, FT3, FT4 i te badania zrobię w jednym laboratorium, badania antyTPO i anty TG będę musiał zrobić na własną kieszeń i chciałbym je zrobić w innym laboratorium (duża różnica cenowa). Czy te antyTPO i anty TG mogę zrobić oddzielnie, w innym terminie, w innym laboratorium niż te TSH, FT3, FT4,??

Pytam bo słyszałem, że w przypadku badań TSH , FT4 iFT4 ważne jest aby był zrobione z tej samej krwi i w jednym laboratorium, a czy też tak jest z tymi antyTPO i anty TG???

Odnośnik do komentarza

Zrobiłem wszystkie badania odnośnie tarczycy:

TSH: 4,37 (Norma: 0,27-4,2)
FT3: 3,9 (Norma: 2,0-4,4)
FT4: 1,31 (Norma: 0,90-1,80)
AntyTPO: <5,0 (Norma: <34)<br /> AntyTG: 13,5 (Norma: <115)<br /> USG tarczycy: OK (Tarczyca jednorodna, monochromatyczna, regularnych zarysach, niepowiększona,płat prawy o wymiarach: 17x15x61 mm, płat lewy o wym. 217x14x57mm, cieśń 53,0mm Naczynia szyjne prawidłowe, patologicznych węzłów szyjnych nie uwidoczniono.Patologicznych zmian w obrębie tarczycy, nie uwidoczniono.)

Lekarz rodzinny przypisał mi póki się niedostane do endokrynologa tabletki 1x rano pół /h przed jedzeniem EUTHROX N25.

Jak to wszystko wygląda Państwa zdaniem?

Odnośnik do komentarza

Witam.

Zrobiłem ponowne badania pod kątem tarczycy po półtora miesięcznym zażywaniu tabletek (40tab.) Euthyrox N 25.
Wyniki przed braniem leków:
TSH: 4,37 (Norma: 0,27-4,2)
FT3: 3,9 (Norma: 2,0-4,4)
FT4: 1,31 (Norma: 0,90-1,80)
AntyTPO: mniej niż 5,0 (Norma: mniej niż 34)
AntyTG: 13,5 (Norma: mniej niż 115)

Wyniki po braniu Euthoryx:
TSH: 2,44 (Norma: 0,27-4,2)
FT3: 4,27 (Norma: 2,0-4,4)
FT4: 1,74 (Norma: 0,90-1,80)

Niewątpliwie czuję się dużo lepiej, wiele objawów minęło. Niedługo mam wizytę u specjalisty ale już teraz się zastanawiam czy powinienem brać dalej te tabletki? Czy może powinienem mieć zwiększoną dawkę lub mniejszą? Zastanawia mnie tez wysoki poziom FT3.

Ostatnio też piję teraz wodę Ustroniankę z jodem, ok 1 litr dziennie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...