Skocz do zawartości
Forum

Interpretacja wyników histopatologicznych przy raku piersi


Gość pa...ia

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o interpetację mojch wyników Hispatologicznych

Rozpoznanie kliniczne rak piersi cT2N1MX

WYNIK BADANIA

Makroskopowo

1 Sutek z pachą w kwadracie dolnym zewnętrznym spoisty kremowy guz średnicy 2,4 cm Brodawka wciągnięta

Mikroskopowo

1 Pierś prawa z zawatrością pachy

17944-46/12 Guz

Carcinoma ductale invasium G 2 mammae E-cadherin (+++)

Emboliae carcinomatosae vasorum lymphatocorum mammae

MIB 1(+) w około 70 % komórek raka

Receptory (blok 17946/12)

ER odczyn negatywny (-) w komórkach raka naciekającego (dodatni w 5% komórek PS=2 IS=3)

PR odczyn negatywny (-) w komórkach raka naciekającego ( 0 % komórek PS=0 IS=0)

HER 2 odczyn pozytywny w komórkach raka naciekającego- Score= 3 +
mae
17947- 52/12 Zmiany włókniste- Adenosis sclerosans fibrosis adenosis cum microcalifactionibus dispersibus ductestasiae cum papillomatosi intraductalis mammae iva 0/3

CK Pan (+) CK 7 (+) MIB 1 (+) w pojedyńczych komórkach nabłonkowych

17953/12 Brodawka- Sine laesionibus pathologicibus

17954-70/12 Węzły chłonne

Metases carcinonatosae lymphonodulorum 3/19 CK Pan (+++)
Emboliae carcinomatosae vasorum lymphaticorum capsularum lymphonodolorum

2 17971-74/12 Tkanki szczytu pachy-Lymphonodulitis reactiva 0/3 CK Pan (-)
3. 17975-77/12 Tkanki okolicy pęczka naczyniowo-nerwowego -Tela adiposa CK Pan (-)

pT2N1a Stage II B

Bloki 34

E-CADHERIN

CK Pan (4x)

MIB (Ki-67) (2x)

HER 2

PR (Progesterone Receptor)

ER (Estrogen Receptor)

CK7

2012-03-16

Nadmieniam,że dziś byłam z tym wynikiem u lekarza który mi powiedział tylko ,że nie jest źle a ni dobrze niewiem co przesto mam rozumiec ,więcej nic mi nie wyjaśnił ,dostałam skierowanie zakładu radioterapii-na skierowaniu zaznaczone do ewentualnego naświetlania ?. Niewiem co o tym sądzic.
Jeszcze jedno pytanie co jest lepsze w leczeniu raka chemioterapia czy radioterapia ?

Odnośnik do komentarza

Witam!
Odpowiadając na Pani ostatnie pytanie niestety nie da się powiedzieć która metoda (chemioterapia czy radioterapia) jest lepsza. Każda jest zupełnie inna. Tak naprawdę po zabiegu operacyjnym oceniany jest patologiczny stopień zaawansowania nowotworu, typ histologiczny raka oraz występowanie ważnych klinicznie receptorów – estrogenowych, progesteronowych (PgR), nadekspresji receptora dla nabłonkowego czynnika wzrostu (HER2). Na podstawie uzyskanych danych można zaproponować optymalne postępowanie uzupełniające chemioterapię, radioterapię, hormonoterapię i leczenie celowane.
Oznacza to, że nie może mieć Pani zastosowanej hormonoterapii, bo receptory ER i PR mają odczyn negatywny.
Rozpoznano inwazyjny przewodowy rak piersi o pośrednim stopniu złośliwości (G2 w skali trójstopniowej) z przerzutami do węzłów chłonnych.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...