Skocz do zawartości
Forum

Interpretacja wyników badania prenetalnego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie
Piszę do Państwa ponieważ jestem po badaniach genetycznych. Mój wywiad ciążowy również jest obciążony ponieważ to moja 4 ciąża (pozostałe zakończyły się poronieniem: 10 tydzień, 14 tydzień oraz 6 tydzień brak akcji serca). Po badaniach prenatalnych lekarz tylko mnie przestraszył i teraz siedzę jak na szpilkach i odczówam tak jakbym czekała na wyrok.
Mój opis badań prenatalnych (wspomnę iż ostatnia miesiączka była 28 września 2011)
Tydzień ciaży: 12 tydzień + 4 dni według CRL
FHR: 160 ud/min
CRL: 61,00mm
NT: 2,60mm (i tu kazał się martwić i niepokoić choć dziwi mnie to bo do tego pomiaru podchodził 5 razy wychodziło między 2,09 a 2,11 a w ostatniej próbie wyszło 2,60 i taki wynik został wpisany w dokumenty dlaczego ??)
Wymiar dwuciemieniowy: 23,1 mm
obwód głowy: 78,0mm
obwód brzucha: 64,3mm
łożysko: przednia ściana nisko (i czy to ma stanowić również u mnie niepokój)
płyn owodniowy: w normie
kość nosowa:obecna, przepływ na zastawce trójdzielnej:prawidłowy, pęcherz moczowy:słabo widoczny
Ryzyko podstawowe: 1:1211 1:14294 1:33649
Indywidualna wart.ryzyka: 1:360 1:18410 1:54284
Dodam iż mój wiek to 26 lat
Bardzo proszę o zinterpretowanie moich badań bo tak jak wspomniałam jestem załamana a kolejna wizyta u lekarza 5 stycznia ... strasznie zależy nam z mężem na tym dzieciątku nie zależnie jakie ono będzie ... ale chciałabym wiedzieć czego mogę się spodziewać. Czy faktycznie te wyniki są aż tak złe i czy faktycznie są duze szanse na urodzenie przeze mnie niezdrowego dzieciątka.

Odnośnik do komentarza

Oj pamiętam co ja przeżywałam gdy odebrałam swoje wyniki badań. Nikt nie chciał mi pomóc, a wizytę miałam za kilka dni. Z tego co pamiętam to pierwszy wynik 1:ilustam to nasz wynik faktyczny a drugi to bodajże taki którego przekroczenie może nas zacząć martić. Osobiście uważam, że wogóle nie powinni dawać ciężarnym dostępu do tych badań bez ich interpretacji! Dosadnie poinformowałam zreszta o tym fakcie zarówno laborantki jak i rejestratorke! Może warto udać się do innego gina na konsultację? Oni nie są nieomylni! Sama miałam do czynienia z lekarzem który słabo się mną zajmował! Powodzenia

Odnośnik do komentarza

Witam Sindagma,
Już mówię Ci po kolei co oznaczają poszczególne symbole i jaka jest norma.
1) FHR- Fetal Heart Rate- częstość tętna płodu. Norma 110-150 uderzeń/minutę. Ale podczas badania mogło dojść do akceleracji czyli chwilowego podwyższenia tętna płodu zależne od ruchów płodu co mówi o dobrostanie a nie o patologii-wszystko wyjaśni badanie KTG:)
2) CRL-wymiar ciemieniowo-siedzeniony- najbardziej miarodajny między 7 a 14 tygodniem ciąży-na podstawie niego określamy wiek ciążowy w USG.
3)NT-nuchal translucency- czyli przezierność fałdu karkowego. Wskaźnik mierzony między skórą a tkanką podskórną na wysokości karku. Norma do 2,5 mm. Im większy wskaźnik tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia abberacji chromosomalnych, czyli zespołu Downa, Zespołu Edwarda, Turnera itd.
Przy nadmiernym zgięciu lub odgięciu główki-wskaźnik ten może być fałszywie dodatki lub fałszywie ujemny.2,5-2,7 mm jest to wartość graniczna. Dopiero rozszerzenie diagnostyki może coś powiedzieć. Np. amniopunkcja, test potrójny.
Jest to niewiele ponad, dlatego na razie się tym nie przejmujcie. Dopiero przy NT=3 mm jest 3 krotne zwiększenie ryzyka.
4) Te obwody można pominąć- na podstawie nich wyznacza się wiek w USG ciąży i ewentualne dysproporcje.
5)łożysko-przednia ściana nisko. Łożysko powinno normalnie znajdować się w górnej części macicy. Czasami może zdarzyć się, że łożysko wykształci się w dolnym odcinku macicy, zasłaniając całkowicie lub częściowo ujście szyjki macicy, jest to tzw łożysko przodujące. Nie martwcie się na zapas, ponieważ czasami w trakcie ciąży łożysko może się przesunąć ku górze. Jeżeli tak się nie stanie może Was czekać poród poprzez cesarskie cięcie.
Uważaj na siebie-nie pracuj fizycznie, nie uprawiajcie sexu-dobrze jak będziesz jak najwięcej wypoczywała.
6) Kość nosowa-obecna- jest to kolejny marker wykorzystywany w USG celem określenia prawdopodobieństwa abberacji chromosomowych. Jej brak lub długość poniżej 2,5 mm można traktować jako dodatni marker. Metoda ta ma jednak wiele ograniczeń- np. nie stosuje się jej u płodów rasy czarnej, gdyż we wczesnym etapie ciąży u żadnego z tych płodów nie ma kości nosowej. Poza tym trzeba naprawdę precyzyjnie zobrazować płód w płaszczyźnie strzałkowej co nie zawsze jest możliwe.
Mam nadzieję, że pomogłem-jeżeli Was coś jeszcze niepokoi lub chcecie żebym rozwinął, któryś pomiar to piszcie.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...