Forum Ciąża i dziecko

Gorączka u niemowlaka

~ewelinaxg

~ewelinaxg

Witam,

Jestem mamą dwumiesięcznego Krzysia i martwię się, bo zauważyłam, że moje maleństwo ma gorączkę. Nie wiem co mogę zrobić, aby mu pomóc, a wiem, że boli go główka, bo ciągle płacze. Boję się podawać takiemu maleństwu jakieś leki, bo przecież leki zawsze niosą ze sobą ryzyko powstania skutków ubocznych, a w przypadku niemowlaka, który ma dopiero tworzącą się odporność to już w ogóle.

Czy możecie mi poradzić jak mogę pomóc mojemu synkowi? Czy są jakieś domowe sposoby na gorączkę u niemowlaka? Czy może są jakieś specjalne leki dla maluszków, które są skuteczne i łagodne i nie wywołują skutków ubocznych? Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~daniela4

~daniela4

Witam,
Przede wszystkim musisz dawać mu dużo płynów. Jeśli karmisz synka piersią, przystawiaj go często. Jeśli podajesz mu sztuczne pokarmy, pamiętaj o sokach owocowych rozcieńczonych wodą, wodzie przegotowanej czy specjalnych herbatkach dla dzieci. W jego pokoju nie powinno tez być sucho. Możesz włączyć nawilżacz albo po prostu powiesić na kaloryferze mokry ręcznik. Kiedy gorączka przekroczy 39 stopni, konieczna będzie kąpiel ochładzająca lub zimne okłady na czoło i pachwiny. Myślę jednak, że najlepiej będzie jeśli zadzwonisz do pediatry Krzysia i zapytasz co robić lub zamówisz domową wizytę lekarza.

~monika1e

~monika1e

Witaj,
gorączka u niemowląt może być sygnałem wielu chorób, jeśli połączona jest z wymiotami i innymi objawami (ból brzucha, biegunka, drgawki) to może być sygnałem rozwijającej się u Twojego dziecka grypy. Wtedy należy bezwzględnie zgłosić się jak najszybciej po pomoc lekarską.

Zanim jednak udasz się do pediatry lub jeśli sama będziesz podejmowała się leczenia Twojego maleństwa, musisz pamiętać, że gdy mamy do czynienia z gorączka u dziecka, nie możemy podawać mu aspiryny (może to doprowadzić do bardzo groźnej choroby jaką jest zespół Rey'a), a jedynie paracetamol,
Pozdrawiam!

~DoctorQuinn

~DoctorQuinn

Ta odpowiedź została zatwierdzona przez eksperta

Witaj!
Podwyższona temperatura nie zawsze zwiastuje kłopoty. Ale taki stan, zwłaszcza u niemowląt, wymaga uważnej obserwacji!
Temperatura ciała zdrowego niemowlaka waha się od 36,6 do 37,5ºC. Jest to spowodowane niedojrzałością układu termoregulacji oraz zmienną aktywnością hormonów w ciągu całej doby – rano zwykle temperatura jest niższa o ok. pół stopnia niż wieczorem. Układ termoregulacji nie potrafi jeszcze sprawnie ochładzać organizmu w miarę potrzeby, dlatego zdarza się, że zdrowe dziecko ma wyższą temperaturę, np. po dłuższym płaczu lub śnie. O gorączce u dziecka mówimy dopiero wtedy, gdy ciepłota ciała przekroczy 38ºC, a gdy wynosi 37,5–38ºC – jest to stan podgorączkowy.
Leki przeciwgorączkowe należy podać dziecku, kiedy temperatura przekroczy poziom 38,5ºC (mierzona w odbycie). Jest wówczas niekorzystna dla organizmu, może bowiem spowodować drgawki gorączkowe. Poza tym nasila pracę serca oraz płuc. W Polsce stosowane są preparaty na bazie paracetamolu i ibuprofenu. Dawka leku musi być dopasowana do wieku i wagi dziecka. Maluchom najlepiej podawać leki w formie czopków.

~beata332

~beata332

Bardzo sobie chwalę urządzenie MiniTemp. To jest model polskiej firmy Sanity na podczerwień. Jest wskaźnik miejsca pomiaru, który się bardzo przydaje zwłaszcza jak ktoś pierwszy raz ma kontakt z bezdotykowym termometrem. Instrukcja po polsku, w zestawie od razu bateria.