Forum Ciąża i dziecko

Gorączka u niemowlaka

~ewelinaxg

~ewelinaxg

Witam,

Jestem mamą dwumiesięcznego Krzysia i martwię się, bo zauważyłam, że moje maleństwo ma gorączkę. Nie wiem co mogę zrobić, aby mu pomóc, a wiem, że boli go główka, bo ciągle płacze. Boję się podawać takiemu maleństwu jakieś leki, bo przecież leki zawsze niosą ze sobą ryzyko powstania skutków ubocznych, a w przypadku niemowlaka, który ma dopiero tworzącą się odporność to już w ogóle.

Czy możecie mi poradzić jak mogę pomóc mojemu synkowi? Czy są jakieś domowe sposoby na gorączkę u niemowlaka? Czy może są jakieś specjalne leki dla maluszków, które są skuteczne i łagodne i nie wywołują skutków ubocznych? Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~daniela4

~daniela4

Witam,
Przede wszystkim musisz dawać mu dużo płynów. Jeśli karmisz synka piersią, przystawiaj go często. Jeśli podajesz mu sztuczne pokarmy, pamiętaj o sokach owocowych rozcieńczonych wodą, wodzie przegotowanej czy specjalnych herbatkach dla dzieci. W jego pokoju nie powinno tez być sucho. Możesz włączyć nawilżacz albo po prostu powiesić na kaloryferze mokry ręcznik. Kiedy gorączka przekroczy 39 stopni, konieczna będzie kąpiel ochładzająca lub zimne okłady na czoło i pachwiny. Myślę jednak, że najlepiej będzie jeśli zadzwonisz do pediatry Krzysia i zapytasz co robić lub zamówisz domową wizytę lekarza.

~monika1e

~monika1e

Witaj,
gorączka u niemowląt może być sygnałem wielu chorób, jeśli połączona jest z wymiotami i innymi objawami (ból brzucha, biegunka, drgawki) to może być sygnałem rozwijającej się u Twojego dziecka grypy. Wtedy należy bezwzględnie zgłosić się jak najszybciej po pomoc lekarską.

Zanim jednak udasz się do pediatry lub jeśli sama będziesz podejmowała się leczenia Twojego maleństwa, musisz pamiętać, że gdy mamy do czynienia z gorączka u dziecka, nie możemy podawać mu aspiryny (może to doprowadzić do bardzo groźnej choroby jaką jest zespół Rey'a), a jedynie paracetamol,
Pozdrawiam!

~DoctorQuinn

~DoctorQuinn

Ta odpowiedź została zatwierdzona przez eksperta

Witaj!
Podwyższona temperatura nie zawsze zwiastuje kłopoty. Ale taki stan, zwłaszcza u niemowląt, wymaga uważnej obserwacji!
Temperatura ciała zdrowego niemowlaka waha się od 36,6 do 37,5ºC. Jest to spowodowane niedojrzałością układu termoregulacji oraz zmienną aktywnością hormonów w ciągu całej doby – rano zwykle temperatura jest niższa o ok. pół stopnia niż wieczorem. Układ termoregulacji nie potrafi jeszcze sprawnie ochładzać organizmu w miarę potrzeby, dlatego zdarza się, że zdrowe dziecko ma wyższą temperaturę, np. po dłuższym płaczu lub śnie. O gorączce u dziecka mówimy dopiero wtedy, gdy ciepłota ciała przekroczy 38ºC, a gdy wynosi 37,5–38ºC – jest to stan podgorączkowy.
Leki przeciwgorączkowe należy podać dziecku, kiedy temperatura przekroczy poziom 38,5ºC (mierzona w odbycie). Jest wówczas niekorzystna dla organizmu, może bowiem spowodować drgawki gorączkowe. Poza tym nasila pracę serca oraz płuc. W Polsce stosowane są preparaty na bazie paracetamolu i ibuprofenu. Dawka leku musi być dopasowana do wieku i wagi dziecka. Maluchom najlepiej podawać leki w formie czopków.

~beata332

~beata332

Bardzo sobie chwalę urządzenie MiniTemp. To jest model polskiej firmy Sanity na podczerwień. Jest wskaźnik miejsca pomiaru, który się bardzo przydaje zwłaszcza jak ktoś pierwszy raz ma kontakt z bezdotykowym termometrem. Instrukcja po polsku, w zestawie od razu bateria.

~damianbujas

~damianbujas

Muszę przyznać że faktycznie jest bardzo dużo termometrów bezdotykowych w sprzedaży nie sądziłem że aż tyle. My kupiliśmy do domu BabyTemp – trochę bazując na opiniach ludzi w sieci ale też nasza sąsiadka nam go zachwalała. Przy niemowlaku taki pomiar to bajka trwa sekundę i nie męczy się dzieciątka ani trochę.

~marzena11s

~marzena11s

Nie wiem na czym to polega ale niemieckie produkty zazwyczaj są lepsze jakościowo. Widzę to na przykładzie mojego Non contact (to jest Geratherm), ale tak samo po proszkach do prania. Jakoś dziwnym trafem te same marki ale kupione w Niemczech piorą dużo lepiej niż ten sam proszek ale kupiony w polskim markecie...

~martta1

~martta1

Ja tak samo podpowiem NonContact. Dostałam w prezencie od szwagierki przed urodzeniem dziecka i teraz przy maluszku taki zdalny bezdotykowy pomiar gorączki to prawdziwe wybawienie. Zero stresu dla niemowlaka i duża oszczędność czasu i nerwów dla mnie.

~Iguanka

~Iguanka

Termometrów sa setki, ale najlepsze są te medyczne, których używają w szpitalach. Najlepieuj kupować w sklepach medycznych, a nie w drogeriach :) Po drugie przy gorączce proponuję dać Viburcol, a jeżeli gorączka jest wyższa niż 38, to zbić ją lekiem przeciwbolowym.

~BasiaMaer

~BasiaMaer

Można wyszukać sobie dobre termometry przez portal http://rankingtermometrow.pl/. Masz tutaj ranking z ocenami poza tym każdy jeden termometr ma swój opis i zdjęcie także wiadomo jak działa jak wygląda i całą resztę.

~igaszymanska

~igaszymanska

Warto było wymienić zwykły termometr na BabyTemp. Jedno małe urządzenie a zastępuje kilka termometrów tak naprawdę.

~Kluseczka0

~Kluseczka0

Ile macie już ten termometr na podczerwien babytemp? jak wam sie sprawuje?

~Paulinka1985

~Paulinka1985

Strasznie dużo tych termometrów ale zaciekawił mnie ten noncontact. Naprawdę aż tak dobrze się sprawuje? Jak czxęsto go używacie? Nie chce kolejnych pieniędzy wyrzucić w błoto ;/

~Daktylunia

~Daktylunia

Od ponad roku go używamy i się bardzo dobrze sprawuje. Mogę powiedzieć, że pieniądze dobrze wydane :)

~saranowak

~saranowak

~Kluseczka0
Ile macie już ten termometr na podczerwien babytemp? jak wam sie sprawuje?

Jestem jak na razie bardzo zadowolona z BabyTemp. Nie mogę złego słowa powiedzieć ani o samej obsłudze ani o wynikach – mierzy precyzyjnie, nie wykrzywia pomiarów.

nickbi

nickbi

musisz sie zgłościć do szpitala na badanie crp
które wykazuje czy w organizmie dziecka toczy się choroba
jesli bedzie powyżej 10mg to trzeba podawać antybiotyk dożylnie żeby szybko zwalczyć infekcje

209959 nickbi Mężczyzna, 20 lat, Limanowa
~marekikik

~marekikik

Polecę BabyTemp. Odkąd go mamy to już nie musimy ta testować na ręce mleka dla dziecka jak to robiliśmy wcześniej...człowiek się tak bał że poda za ciepłe albo za chłodne i potem będą jakieś problemy z brzuszkiem...a każdy rodzic wie jak potrafi płakać małe dziecko z powodu bolu brzucha...