Skocz do zawartości
Forum

Autyzm a upośledzenie umysłowe


Gość artur2x

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam synka Kamila, ma 5 lat. Jest dzieckiem autystycznym. Ostatnio podsłuchałem rozmowę kolegów, którzy mówi, że moje dziecko jest upośledzone umysłowo. Czy to prawda? Przyznam, że byłem troche zaskoczony. Czy autyzm to to samo co upośledzenie? Bo żaden lekarz mi tego nie powiedział. Może to jest oczywiste? Czy Kamil powinien pójść do specjalnej szkoły? Tak twierdzi moja żona, ale ja nie jestem przekonany. Może przy normalnych dzieciach szybciej by się rozwijał?

Odnośnik do komentarza

Ja sobie nie wyobrażam, żeby moja córeczka chodziła do normalnej szkoły. Wystarczy, że widzę, jak dzieci spoza podwórka (bo te spod bloku już ją znają i przyzwyczaiły się do jej czasem dziwnych wg nich zachowań) spoglądają na małą, aż mi się serce kraja, gdy pomyślę, że mogłyby się z niej śmiać; dzieci bywają okrutne. Dlatego ja nie miałam wątpliwości, gdy zapisywałam Olę do przedszkola, a potem szkoły integracyjnej. Ma tam fachową opiekę, rówieśników, którzy są na podobnym jak ona poziomie i wiem, że szkoła nie tylko ją uczy, ale też daje wsparcie. Możesz oczywiście zapisać Kamila do normalnej szkoły, ale pójście do integracyjnej wcale nie oznacza, że synek jest upośledzony.

Odnośnik do komentarza

Witaj!
W badaniach znakomitych znawców autyzmu można zauważyć, że jakkolwiek autyzm i upośledzenie umysłowe są oddzielnymi zaburzeniami, to często współistnieją u tego samego dziecka.
Wielu badaczy długo wierzyło, że dzieci autystyczne nie są upośledzone umysłowo, że to deficyty w innych sferach funkcjonowania sprawiają, iż wydają się one być intelektualnie opóźnione, tzn. wypadają słabo w standardowych testach inteligencji i przejawiają trudności w uczeniu się nowych zachowań.
Niestety zebrane dotąd dane wskazują, że większość dzieci autystycznych jest upośledzona umysłowo.
Badania wskazują, że około 60% dzieci autystycznych ma iloraz inteligencji poniżej 50, 20% pomiędzy 50 a 70, podczas gdy 20% osiąga 70 lub więcej.
Jedną z głównych różnic pomiędzy dziećmi autystycznymi uzyskującymi wyniki w granicach upośledzenia umysłowego a dziećmi, dla których upośledzenie jest pierwotną diagnozą, jest różnica w profilach uzyskanych w różnych testach.

Wybór do jakiej szkoły pójdzie dziecko zdecydowanie należy do Państwa. Macie Państwo możliwość wyboru zarówno szkoły specjalnej jak i klasycznej publicznej. Proszę jednak pamiętać, że opieka w szkołach specjalnych jest zdecydowanie bardziej fachowa w przypadku dzieci z autyzmem. Inną możliwością jest zaś dodatkowa obecność tzw. "cienia" (czyli terapeuty) w szkole publicznej.

Odnośnik do komentarza

Witam,
jestem mamą dziecka z autyzmem. Do pierwszej klasy szkoły podstawowej zapisałam go do "normalnej szkoły" z oddziałami integracyjnymi i muszę przyznać, że... był to jeden z największych błędów, jakie popełniłam. Moim zdaniem nawet szkoła z oddziałami integracyjnymi nie jest w stanie zapewnić dziecku autystycznemu profesjonalnej opieki. Brakuje indywidualnego i jednostkowego podejścia do ucznia. Oczywiście nie wynika to z winy nauczycieli, którzy zazwyczaj dokładają wszelkich starań, by zajęcia odbywały się na najlepszym poziomie, ale z systemu edukacji, który nie jest odpowiednio skonstruowany dla dzieci z zaburzeniami autystycznymi.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...