Forum Ciąża i dziecko

Diagnoza ADHD

~radosław75

~radosław75

Witam,
jestem rodzicem siedmioletniego Bartka. Niedawno wychowawczyni w szkole powiedziała mi, że mój syn może mieć ADHD. Zastanawiam się, kto może zdiagnozować takie schorzenie i jaki specjalista może orzec o zespole nadpobudliwości psychoruchowej.

Czy pani w szkole posiada kompetencje do stwierdzenia, że ktoś posiada ADHD?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~dominikau0

~dominikau0

Nauczycielka obserwuje dziecko w trakcie jego pracy i widzi pewne objawy, np., że dziecko ma problemy z koncentracją, jest nadpobudliwe itd. Na podstawie tego może wysnuć przypuszczenia, że dziecko może być dotknięte ADHD. Jednak, aby stwierdzić chorobę należy udać się z synem do psychologa. Nauczycielka nie ma odpowiednich kompetencji, żeby stwierdzić ADHD. Psycholog natomiast będzie obserwował dziecko, wykona kilka testów i rzetelnie stwierdzi czy Twój syn ma ADHD.

~renata6k

~renata6k

Witam. Jeśli psycholog w szkole zasugerował, że Pana dziecko może mieć ADHD, warto to sprawdzić. Na diagnozę ADHD składa się: pełne badanie psychologiczne, konsultacja ze szkołą, badanie pedagogiczne i konsultacja lekarska.

BADANIE PSYCHOLOGICZNE obejmuje: wywiad rozwojowy i rozmowę z rodzicami, diagnozę możliwości intelektualnych dziecka, diagnozę deficytów i zaburzeń percepcyjnych, badanie koncentracji uwagi, impulsywności i obserwację dziecka podczas dłuższego wysiłku intelektualnego. W diagnozie ADHD psycholodzy stosują zazwyczaj kwestionariusz w kierunku nadpobudliwości psychoruchowej.

~urszula9

~urszula9

Witam Forumowiczów. U mojego syna też podejrzewano ADHD, tzn. pani psycholog w szkole po dłuższej obserwacji Dominika zasugerowała, że może on cierpieć na nadpobudliwość psychoruchową. Oczywiście, zaleciła, by zbadać dokładnie tę kwestię.

Z moim synem poszłam do psychologa prywatnie. Zrobił on Dominikowi testy psychologiczne, przyglądał się mu przez kilka wizyt, zaczerpnął też konsultacji lekarskich, przeprowadził z moim synem i ze mną szczegółowy wywiad psychologiczny. Przypuszczenia szkolnej pani psycholog potwierdziły się. Teraz mój syn stosuje terapię i zażywa odpowiednie leki. Myślę, że Pan także powinien to skonsultować ze specjalistą. Podejrzeń szkolnego psychologa nie należy lekceważyć.

~DoctorQuinn

~DoctorQuinn

Ta odpowiedź została zatwierdzona przez eksperta

Witaj!
Wprawdzie nauczyciele w szkołach mają zwykle około 20-30 dzieciaków do upilnowania, to jednak bardzo często poprzez różnego rodzaju kursy oraz specjalizacje psychologiczne są ukierunkowani na wychwytywanie takich dzieci, które powiedzmy wykazują odchylenia od normy w swoim zachowaniu. A zatem na pewno powinnaś dokładnie porozmawiać z wychowawczynią dziecka. Dlaczego podejrzewa u Twojego dziecka ADHD? Co na to wskazuje? Jak to się wyraża w szkole? Sugestia nauczycielska jest bardzo ważna, jednak powiedzmy dziwny jest fakt, że sama czegoś takiego nie zauważyłaś u swojego dziecka.
Zdiagnozować ADHD u dziecka powinien lekarz specjalista psychiatrii w porozumieniu z psychologiem. Taką pomoc może Pani uzyskać w poradniach psychologiczno- pedagogicznych czy w poradniach zdrowia psychicznego.