Skocz do zawartości
Forum

Diagnoza ADHD


Gość radosław75

Rekomendowane odpowiedzi

Gość radosław75

Witam,
jestem rodzicem siedmioletniego Bartka. Niedawno wychowawczyni w szkole powiedziała mi, że mój syn może mieć ADHD. Zastanawiam się, kto może zdiagnozować takie schorzenie i jaki specjalista może orzec o zespole nadpobudliwości psychoruchowej.

Czy pani w szkole posiada kompetencje do stwierdzenia, że ktoś posiada ADHD?

Odnośnik do komentarza

Nauczycielka obserwuje dziecko w trakcie jego pracy i widzi pewne objawy, np., że dziecko ma problemy z koncentracją, jest nadpobudliwe itd. Na podstawie tego może wysnuć przypuszczenia, że dziecko może być dotknięte ADHD. Jednak, aby stwierdzić chorobę należy udać się z synem do psychologa. Nauczycielka nie ma odpowiednich kompetencji, żeby stwierdzić ADHD. Psycholog natomiast będzie obserwował dziecko, wykona kilka testów i rzetelnie stwierdzi czy Twój syn ma ADHD.

Odnośnik do komentarza

Witam. Jeśli psycholog w szkole zasugerował, że Pana dziecko może mieć ADHD, warto to sprawdzić. Na diagnozę ADHD składa się: pełne badanie psychologiczne, konsultacja ze szkołą, badanie pedagogiczne i konsultacja lekarska.

BADANIE PSYCHOLOGICZNE obejmuje: wywiad rozwojowy i rozmowę z rodzicami, diagnozę możliwości intelektualnych dziecka, diagnozę deficytów i zaburzeń percepcyjnych, badanie koncentracji uwagi, impulsywności i obserwację dziecka podczas dłuższego wysiłku intelektualnego. W diagnozie ADHD psycholodzy stosują zazwyczaj kwestionariusz w kierunku nadpobudliwości psychoruchowej.

Odnośnik do komentarza

Witam Forumowiczów. U mojego syna też podejrzewano ADHD, tzn. pani psycholog w szkole po dłuższej obserwacji Dominika zasugerowała, że może on cierpieć na nadpobudliwość psychoruchową. Oczywiście, zaleciła, by zbadać dokładnie tę kwestię.

Z moim synem poszłam do psychologa prywatnie. Zrobił on Dominikowi testy psychologiczne, przyglądał się mu przez kilka wizyt, zaczerpnął też konsultacji lekarskich, przeprowadził z moim synem i ze mną szczegółowy wywiad psychologiczny. Przypuszczenia szkolnej pani psycholog potwierdziły się. Teraz mój syn stosuje terapię i zażywa odpowiednie leki. Myślę, że Pan także powinien to skonsultować ze specjalistą. Podejrzeń szkolnego psychologa nie należy lekceważyć.

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Wprawdzie nauczyciele w szkołach mają zwykle około 20-30 dzieciaków do upilnowania, to jednak bardzo często poprzez różnego rodzaju kursy oraz specjalizacje psychologiczne są ukierunkowani na wychwytywanie takich dzieci, które powiedzmy wykazują odchylenia od normy w swoim zachowaniu. A zatem na pewno powinnaś dokładnie porozmawiać z wychowawczynią dziecka. Dlaczego podejrzewa u Twojego dziecka ADHD? Co na to wskazuje? Jak to się wyraża w szkole? Sugestia nauczycielska jest bardzo ważna, jednak powiedzmy dziwny jest fakt, że sama czegoś takiego nie zauważyłaś u swojego dziecka.
Zdiagnozować ADHD u dziecka powinien lekarz specjalista psychiatrii w porozumieniu z psychologiem. Taką pomoc może Pani uzyskać w poradniach psychologiczno- pedagogicznych czy w poradniach zdrowia psychicznego.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...