Skocz do zawartości
Forum

Anemia u niemowlaka


Gość laurad

Rekomendowane odpowiedzi

U mojej 4-miesięcznej córeczki lekarz zdiagnozował ostatnio anemię. Nie wiem, jak to jest możliwe. Córka rozwija się prawidłowo, dobrze przybiera na wadze, jest zarumieniona. Jak to możliwe, że ma anemię. Czy naprawdę konieczne i przede wszystkim bezpieczne jest podawanie jej żelaza?

Może ktoś miał podobne doświadczenia i może mi coś poradzić. Proszę o odpowiedź, bo nie wiem, co mam robić. Czy to prawda, że nieleczona anemia może przerodzić się w białaczkę?

Odnośnik do komentarza

Witaj.
Anemia u niemowląt wynika bardzo często z niedoboru żelaza. Do grup ryzyka należą dzieci z ciąży mnogiej, wcześniaki oraz gdy matka miała niedokrwistość podczas ciąży. Najwięcej żelaza dziecko otrzymuje z mlekiem matki. Skoro lekarz zalecił suplementację należy ją stosować, gdyż może dojść do powikłań związanych z niedokrwistością. Niewłaściwe jest stwierdzenie, że anemia może powodować białaczkę. Anemia i białaczka dotyczą różnych linii komórkowych. Anemia – krwinek czerwonych, białaczka natomiast – krwinek białych. Obydwie choroby mogą występować jednak jednocześnie.

Odnośnik do komentarza

Witaj,
Moja córeczka tez miała stwierdzona anemię chociaż wyglądała na okaz zdrowia. Lekarz zalecił, aby podawać jej doustnie żelazo. Był to taki specjalny preparat przeznaczony dla niemowląt, więc uważam, że powinien być dla nich bezpieczny. Po 7 tygodniach stosowania moja córeczka miała lepsze wyniki i anemia dostała wyleczona. Jak zaczniesz dziecku podawać takie żelazo to nie przejmuj się jeśli zacznie robić czarną kupkę, bo to normalne. Życzę zdrówka Tobie i Twojemu maleństwu! Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Witaj,
chyba nie powinnaś się tak martwić, niedokrwistość występuję u bardzo dużej ilości dzieci między 3. a 6. miesiącem życia. W zasadzie można powiedzieć, że obserwuje się wtedy naturalną niedokrwistość.

Niedokrwistość można podejrzewać, jeśli dziecko jest blade, apatyczne, nie ma apetytu, a także - gdy często choruje i rozwija się wolniej od rówieśników. Jednak pewność, że nasze dziecka ma anemię, możemy uzyskać dopiero po wykonaniu morfologii krwi.

Przyczyna anemii u niemowlęcia może być nie tylko niedobór żelaza, ale również alergia na białko mleka krowiego lub (u starszych niemowląt i małych dzieci) alergia na gluten bądź celiakia.

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza

Dziś byłam z moim synkiem który ma 3 miesiące na szczeppieniu pani doktor zaleciła badanie krwi na które odrazu z dzieckiem poszłam po jakis 2 godzinach były już wyniki a są one takie

WBC-9,8 MCV-88
RBC-3,41 MCH-28,1
HGB-9,6 MCHC-31,9
HCT-30,1 RDW-12,3
PLT-345 MPV-7,6
PCT-262 PDW-14,5

WBC Flags:M2 G1 G2

LYM-54,3 H % LYM-5,3 H
MON-11,5 MON-1,1 H
GRA-34,2 L % GRA-3,4

I pani doktor stwierdziła u mojego synka niedokrwistość i przepisała mu ferrum za 2 tygodnie mam z nim iść na kontrolne badanie krwi .

Lekarz muwił że jeżeli wyniki nie będą zadowalające to mój syn trafi do szpitala ale niewiem po co skoro jest przeciesz tyle leków a pozaty ja mam jeszcze dwójke dzieci które wychowuje a som w wieku 4 i 3 lata więc gdyby synek trafił do szpitala to został by tam sam a tego ja niechce więc co ja moge jeszcze zrobić lub co mam mu podawać żeby ta niedokrwistość znikła
prosze o odp

Odnośnik do komentarza

fryta-katarzyna
Dziś byłam z moim synkiem który ma 3 miesiące na szczeppieniu pani doktor zaleciła badanie krwi na które odrazu z dzieckiem poszłam po jakis 2 godzinach były już wyniki a są one takie

WBC-9,8 MCV-88
RBC-3,41 MCH-28,1
HGB-9,6 MCHC-31,9
HCT-30,1 RDW-12,3
PLT-345 MPV-7,6
PCT-262 PDW-14,5

WBC Flags:M2 G1 G2

LYM-54,3 H % LYM-5,3 H
MON-11,5 MON-1,1 H
GRA-34,2 L % GRA-3,4

I pani doktor stwierdziła u mojego synka niedokrwistość i przepisała mu ferrum za 2 tygodnie mam z nim iść na kontrolne badanie krwi .

Lekarz muwił że jeżeli wyniki nie będą zadowalające to mój syn trafi do szpitala ale niewiem po co skoro jest przeciesz tyle leków a pozaty ja mam jeszcze dwójke dzieci które wychowuje a som w wieku 4 i 3 lata więc gdyby synek trafił do szpitala to został by tam sam a tego ja niechce więc co ja moge jeszcze zrobić lub co mam mu podawać żeby ta niedokrwistość znikła
prosze o odp

Witam!
W podanej morfologii nieprawidłowość rzeczywiście stanowi anemia. Warto jednak pamiętać, że u niemowląt w tym wieku występuje niedokrwistość fizjologiczna.
W tym wieku dopuszczalną prawidłową wartością hemoglobiny jest 10,0 g%, a według niektórych podręczników stężenie hemoglobiny w wieku 3 miesięcy może przejściowo spadać nawet do 9,0-9,5 g%.
Proszę zatem postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego, a w wyznaczonym czasie wykonać badania kontrolne. Najprawdopodobniej nie będzie wskazań do hospitalizacji - nie powinna mieć Pani zatem powodów do niepokoju.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...