Forum Ciąża i dziecko

Skutki niedoboru witaminy D3 u dziecka

~WoWoW

~WoWoW

Witam! Mam 2letnią córeczkę. Jakiś czas temu zauważyłam, że ma lekko wystające żeberka. Nie jakoś mocno i bardzo tego nie widać, bo małe dzieci mają brzuszek. Mój mąż ma lekką "kurzą klatkę". Ostatnio natrafiłam na wiele artykułów na ten temat (zupełnie przypadkiem) i zaczęłam się zastanawiać czy aby niedobór witaminy D3 nie jest przyczyną tych lekko wystających żeberek u córeczki? To jest prawie niewidoczne. Córka dostawała witaminę D3, ale nie do 18 miesiąca życia tylko sporo krócej (może do roku). A to wszystko dlatego, że na jednej z wizyt nasza pani doktor powiedziała, że możemy przestać dawać małej witaminkę i źle ją zrozumieliśmy, bo chodziło o to, iż na czas wakacji nie dawać (wtedy dziecko dużo chodzi na spacery), a my zrozumieliśmy, że już wcale nie dawać. I zrozumieliśmy dopiero swój błąd gdy na którejś wizycie pani doktor powiedziała, żeby dawać jej jakąś tam dawkę teraz czy coś... no i jest teraz problem, bo boję się, że te żeberka to przeze mnie :-( niby chodzę z córką do lekarza np jak jest chora, ale pani doktor nigdy nie zwróciła na to uwagi więc może mi się wydaje? Córka ma też płaskostopie... Czy należy w takim wypadku znów zacząć podawać jej witaminę D3 choć ma już 2 latka? Jaką dawkę teraz jej podawać? Wstyd mi iść z tym do pani doktor teraz.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~WoWoW

~WoWoW

acha i dodam jeszcze, że moja córka nie ma jeszcze wszystkich ząbków :-(

~Komercha

~Komercha

PO pierwsze nie panikuj:) Wit D3 organizm sam moze sobie produkować :D Fakt nie da rady wyprodukować jej tyle żeby pokryć na nią zapotrzebowanie ale zawsze cos tam bedzie. Po drugie tutaj znalazłam dwa artykuły o wit D3 może ci isę przydadzą. :
1. Witamina D
2. Witamina D dla niemowlęcia
Po za tym sądzę że jakby coś złego się działo to raczej lekarz by to zauważył i ci powiedział.

~WoWoW

~WoWoW

tylko ja martwię się, bo widzę lekką wadę tzn trochę wystające żeberka i niewielkie wklęśnięcie (boję się, że to początek tej "kurzej klatki" jaką ma mąż, bo u dziewczynek to wygląda dużo gorzej)...
jakie dawki powinnam dawać dziecku, aby to się nie pogłębiło? :(

Lek. Piotr Raganowski

Lek. Piotr Raganowski

Odpowiedź eksperta

Witam Serdecznie,

Typowe objawy dla krzywicy jak np. bruzda Harisona, "różaniec" krzywiczy, różne deformacje klatki piersiowej: klatka ptasia, lejkowata itd, muszą zostać stwierdzone podczas badania fizykalnego. Dlatego proszę udać się do swojego pediatry i powiedzieć mu o swoich odczuciach;)
Skoro Pani Mąż ma taką klatkę piersiową, najprawdopodobniej dziecko po prostu odziedziczyło więcej genów a tym samym budowę szkieletu kostnego po ojcu:)
Mimo wszystko należy wyjaśnić wątpliwości:)
Najlepszym źródłem witaminy D3 dla Pani dziecka jest teraz słońce:) Codzienny 30 minutowy spacer, zapewni odpowiednią produkcję witaminy D3. Proszę używać kremów z filtrem i nie wychodzić na spacer między 11 a 16:00.

Pozdrawiam Piotr

83776 lek-piotr-raganowski Mężczyzna, 33 lata, Stalowa Wola
Dareczka25

Dareczka25

Mi lekarz dokładnie wytłumaczył dlaczemu koniecznie muszę podawac witamine d. Niedobór witaminy D powiduje: osłabienie organizmu, mniejszą odporność, dysfunkcję układu nerwowego i mięśniowego, u dzieci i niemowląt powoduje krzywicę, stany zapalne skóry, osłabienie i wypadanie zębów itd. Oczywiście nie byłam w stanie wszystkiego spamiętać i zaczerpnełam z internetu. Jak wychodziłam ze szpitala to lekarz zalecił podawanie od 8 doby życia witaminy K i D. Karmie piersią więc dlatego te witaminy dla dziecka są bardzo ważne. Ale nie kupuje osobno tych witamin tylko w jadnym bobik dk mam wszystko razem w kapsułkach, które bardzo łatwo podac dziecku. Kiedyś nie zwracano na to takiej uwagi jak teraz. Ale dzieci niezdrowo sie rozwijały.

95927 dareczka25 Kobieta, 30 lat, Warszawa
SadowskaJ

SadowskaJ

ale chyba tenbobik dk nie musisz podawac caly czas, tylko do 3 miesiaca, przynajmniej nam lekarz tak zalecil, ponieważ pozniej nie ma potrzeby podawanie witaminy k

97080 sadowskaj Kobieta, 34 lata, Warszawa
Dareczka25

Dareczka25

No to jak tylko do 3 miesiaca to bede podawala bobik z sama witamine D3 i nie bedzie problemu :) z tych jestem bardzo zadowolona.

95927 dareczka25 Kobieta, 30 lat, Warszawa
SadowskaJ

SadowskaJ

Obecnie moje dziecko jest już na bobik d3 tak jak mowiłaś. Cieszę się bardzo, że dzięki niemu moje dziecko rośnie prawidłowo.

97080 sadowskaj Kobieta, 34 lata, Warszawa
~Olga1234

~Olga1234

Ja mojemu maluszkowi podaję codziennie witaminkę D :) Ostatnio pani w aptece poleciła nam fajną nowinkę - Vita D w aerozolu :) Łatwo się ją dawkuje - polecam :)

~Ollga

~Ollga

Swojemu dziecku daję witaminę D3 w syropie, wzbogacony o fosfor i wapń. Dla wzmocnienia kości i zębów bardzo się przydaje.

~Karmella889

~Karmella889

U mnie podobnie, wiem, że dziecko potrzebuje sie zdrowo odżywiać i tak go karmię, staram sie zdrowo, ale i tak ma niedobory. Syrop dostaje codziennie, teraz mam hartusia, miesiąc podaję, za dwa tygodnie mamy wizyte u lekarza, to zobaczymy.