Forum Ciąża i dziecko

Termin porodu

Alicjaa26

Alicjaa26

Jestem w 25 t.c i z cyklu miesiączkowego wynika, że termin porodu przypada na 8.października, natomiast pierwsze USG wskazuje na 16. października.Który termin jest bardziej prawdopodobny i skąd ta rozbieżność?

85160 alicjaa26 Kobieta, 31 lat, Lublin

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~Anetowa

~Anetowa

Zawsze wskazuje sie ze 2 terminy - pierwszy liczony od ostatniej miesiaczki i drugi ten ktory sugeruje usg na podstawie pomiarow rozwojowych plodu.

~kokokoko

~kokokoko

ja jestem tez w ciazy i u mnie jest roznica prawie 3 tygodni. miedzy 2 ( z ostatniej miesiaczki) a 21 (wg usg) sierpnia i co ja mam zrobic? takze to istotne jest bo kazdy tydzien jest dla dziecka wazny za wczesnie xle bo musi sie rozwinąć a za pozno moze sie nawet udusic wiec to sie tak mowi''to tylko 8 dni'' a moze zawazyc na zyciu dziecka.

~Anetowa

~Anetowa

Poprostu ta rozbieznosc wynika z rozwoju plodu, jedne szybciej sie rozwijaja inne wolniej. bedac pod stala kontrola lekarza napewno wszystko bedzie ok

Panda

Panda

zawsze jest rozbierznosc usg dodaje albo odejmuje 2 tygodnie stad teramin porodu z tolerancja 2 tygodni

229 panda Kobieta, 39 lat, Katowice
Lek. Piotr Raganowski

Lek. Piotr Raganowski

Odpowiedź eksperta

Witaj Alicja:)

Prawidłowa ciąża trwa około 280 dni. Pierwszy termin wyznaczany jest na podstawie Reguły Naegelego, czyli istotny jest wywiad z pacjentką, która informuje lekarza o 1 dniu ostatniej miesiączki. Niestety zdarza się, że wiele kobiet nieprawidłowo zanotowała pierwszy dzień ostatniej miesiączki lub/i źle zinterpretowała plamienia, drobne krwawienia pojawiające się na początku ciąży jako krwawienie menstruacyjne. Dlatego najbardziej wiążący jest termin wyznaczony za pomocą USG (w 8 tygodniu, każdy płód ludzki ma zbliżone wymiary) ponieważ wiąże się on z najmniejszym ryzykiem błędu. Tylko do 10% dzieci rodzi się w wyznaczonym przez lekarza terminie. Większość porodów odbywa się 14 dni przed i po terminie.

Pozdrawiam Piotr

83776 lek-piotr-raganowski Mężczyzna, 32 lata, Stalowa Wola