Skocz do zawartości
Forum

Wodogłowie u płodu


Gość NessumDorma

Rekomendowane odpowiedzi

Gość NessumDorma

Witam,
Jestem w ciąży 20 tygodniu podczas badania lekarz stwierdził że jest podejrzenie wodogłowia. Jestem przerażona bo nic nie wiem na ten temat, czytam i czytam ale tylko czarne scenariusze widzę przed oczami. Jak się leczy takie wodogłowei, czy moje dziecko ma szanse na normalny rozwój ? Gdzie szukać porady?

Odnośnik do komentarza

na poczatku sie uspokój,wodoglowie to nie śmierć...dzieci zyja normalnie z tym...na twoim miejscu bym czekała nadal na rozwój sytuacji,przedewszystkim powinnaś byc spokojna bo dziecko to wyczuwa.moje zdanie jest takie że gdyby była wysza ciąża i lekarz nadal stwierdzał ten fakt wtedy bym sie martwiła,a 20 tygodniu wydaje mi sie mało prawdopodobne zeby juz było widać i wiedział to na 100%takze spokojnie

Odnośnik do komentarza

lekarz
> stwierdził że jest podejrzenie wodogłowia.

Wodogłowiem u płodu nazywamy takie poszerzenie układu komorowego, w którym wymiar poprzeczny komory bocznej przekracza 15 mm. Często towarzyszą mu inne wady rozwojowe.
Trochę mało danych mi podałaś abym mógł dać Ci konkretną odpowiedź.
czy moje dziecko ma szanse na
> normalny rozwój ? Gdzie szukać porady?

Tak, jeżeli wartości są nieco ponad normę czyli występuję tzw. umiarkowane wodogłowie. Nowe doniesienia podają, iż u chłopców występuję większa ilość płynu mózgowego w trakcie rozwoju płodowego.
Najistotniejszą rzeczą jest wykonywanie kontrolnego badania USG, które pokaże, czy stan ten jest stabilny. W 60 proc. przypadków szerokość układu komorowego pozostaje bez zmian – tylko w 8 proc. przypadków układ poszerza się, prowadząc w części przypadków do wodogłowia.
Gdy szerokość komory bocznej mózgu wynosi poniżej 12 mm, wówczas możesz spodziewać się zupełnie prawidłowego rozwoju dziecka aż w 97 proc. przypadków. Niestety gdy wartość ta przekroczy powyżej 12 mm dane statystyczne nie są już takie łaskawe. Pośród tych dzieci już tyko 77 proc. będzie rozwijać się prawidłowo.
Częściej umiarkowane poszerzenie układu komorowego spotykane jest u płodów płci męskiej, ale znacznie rzadziej dochodzi u nich do nieprawidłowego dalszego rozwoju – tylko w 5 proc. przypadków. Większe ryzyko natomiast występuje u dziewczynek aż co 4 dziewczynka będzie miała problemy z dalszym rozwojem jeżeli w 20 tygodniu ciąży rozpoznamy u niej poszerzenie układu komorowego j.w.
Bardzo ważnym czynnikiem jest dynamika zmian. Dlatego czekaj do kolejnej wizyty kontrolnej, jeżeli stan będzie dalej niepokojący, napisz to będziemy dalej myśleć co z tym wszystkim zrobić:)

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Gość Mama bliźniąt

Witam. Jestem w 24 tyg. ciąży bliźniaczej u mniejszego dzieciatka lekarz podejrzewa prawostronny łuk aorty - nieprawidłowy obraz śródpiersia górnego, poszerzenie układu komorowego mózgu (14 mm). Po badaniu USG stwierdzono hipotrofie płodu ponieważ jedna dzidźka jest większa a 2 mniejsza, i podejrzewa sie mikordelecję 22. Czy ktos z Państwa był może w takiej sytuacji bądź cos wie na ten temat?? byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie informacje czy jest to bardzo groźne czy da sie wyleczyć czym w ogole to grozi?. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Powiem tylko tyle z tym da się żyć ja mam 26lat i żyje ze zbiornikiem rickhama od 1 gimnazjum który założył mi dr drabik czy dravik nie pamiętam już jak się nazywał nie miałem go nigdy wymionego ale pewnie spotka go przykrość od niektórych osób co nic innego robić nie będą tylko się śmiać!!I to jest przykre. Ale ja należę do osób którzy zwrócą na to uwagę i powiedzą co myślę, osobiście nie chciałbym być chorym na to no ale moi mądrzy lekarze zawsze mówili,że ja jestem zdrowy dopiero tumany że tak powiem w podstawówce pod koniec wykryli że jestem na to chory !!!Szczerze powiem że wolałbym się nie urodzić ale teraz żyje i nic nie zrobię. Prawdę mówiąc to ja ich powinnem pozwać do sądu !!!Za to że jestem na to chory z ich głupoty bo jak by wykryli tą chorobę wcześniej to może moja mama by usunęła ciąże i było by dobrze !!!A ty zrobisz jak uważasz.

Odnośnik do komentarza

Witam
Miesiąc temu miałam badania połówkowe i lekarza zaniepokoiła jedna komora w główce córeczki, wymiary jak na 19 tydz ciąży były prawidłowe 7,8 mm ale miałam przyjść na kontrole za 3 tyg. Po tym czasie niestety komora powiększyła się i dziś ma 10mm. Jest to 22 tydz ciąży lecz według USG 23. Mam ponownie zgłosić się na kontrolne badanie mózgowia za 10 dni. Dodam, że jakiś czas przeszłam infekcje i lekarz sugerowała, że może to być przyczyną tego wzrostu. Jestem zaniepokojona tym stanem, czy to faktycznie duży wzrost, czy możliwe, że dziecko będzie mieć wodogłowie? No i jeszcze wyczytałam, że u dziewczynek występuje częściej...

Odnośnik do komentarza
Gość Kasia 112222

Witam jestem w 30 tygodniu ciąży,lekarz dziś przy Usg stwierdził że mój synek ma rozmiar główki na 31 tydzień a rozwój ciała odpowiada 27tyg..
Umieram z niepokoju,ale on jest taki żywy w tym brzuszku,reguje na wszystko..Mam też 4 letnia córkę i jest zdrowa..proszę o jakąś odpowiedz co mam robić. ?może jakiś specjalista?polecany co mi na to wszystko odpowie,na prowadzi... Koszta i droga nie ma maja znaczenia.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość Zrozpaczona 00000

Witam. Jak Wasze dzieciątka?U mojej córeczki stwierdzono poszerzone komory w 26 tygodniu (21 i 22 mm). Zaczęły się wizyty u lekarzy ☹ Przyczyna nieznana. Z każdym tygodniem komory się powiększały. W dniu narodzin, 36 tydzień miały po 5 cm

Odnośnik do komentarza

~Zrozpaczona 00000
Założono zastawkę i aktualnie się rehabilitujemy. Bardzo się o Nią martwię.

prosze opowiedz cos wiecej. Jak córeczka rozwija sie po założeniu zastawki? Czy komory po zabiegu sie pomniejszyły? Moja siostra urodziła synka z wodogłowiem, aktualnie czekają na operacje...

Odnośnik do komentarza
Gość Mama aniołka

Ja w 18 tygodniu dowiedziałam się, że mój synek też ma powiększoną lewą komorę boczną mózgu. Pojechałam do profesora Preisa niestety potwierdził najgorszy scenariusz, z mózgiem było bardzo źle.. ;( Nie było żadnej szansy dla mojego dziecka. W 19 tygodniu miałam wywoływany poród. Minęło 5 miesięcy. Na dniach bym miała termin. Teraz zostało mi codziennie odwiedzać cmentarz. :((

Odnośnik do komentarza

Ja w 18 tygodniu dowiedziałam się, że mój synek też ma powiększoną lewą komorę boczną mózgu. Pojechałam do profesora Preisa niestety potwierdził najgorszy scenariusz, z mózgiem było bardzo źle.. ;( Nie było żadnej szansy dla mojego dziecka. W 19 tygodniu miałam wywoływany poród. Minęło 5 miesięcy. Na dniach bym miała termin. Teraz zostało mi codziennie odwiedzać cmentarz. :((

Tak bardzo współczuję..:( i modlę się za twojego aniołka..mój też już jest w niebie.. z tego samego powodu:(... Czy mogę zapytać jak bardzo były poszerzone komory u twojego synka?

Odnośnik do komentarza

~Mama aniołka
Ja w 18 tygodniu dowiedziałam się, że mój synek też ma powiększoną lewą komorę boczną mózgu. Pojechałam do profesora Preisa niestety potwierdził najgorszy scenariusz, z mózgiem było bardzo źle.. ;( Nie było żadnej szansy dla mojego dziecka. W 19 tygodniu miałam wywoływany poród. Minęło 5 miesięcy. Na dniach bym miała termin. Teraz zostało mi codziennie odwiedzać cmentarz. :((

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...