Skocz do zawartości
Forum

Starsze dziecko nie akceptuje młodszego


Gość Gosia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Niedawno na świat przyszedł nowy członek rodziny i nie wiem w jaki sposób pomóc oswoić się starszemu synkowi z tą sytuacją. Synek ma 3 lat i nie dopuszcza informacji, że ma małą siostrzyczkę. Nic nie mogę zrobić, nie mogę ich nawet na chwilkę zostawić, bo synek a to położy jej kocyk na twarz, a to pacnie rączką. Karmienie piersią jest traumą dla mnie bo wtedy mój synek chce żebym go nakarmiła, przytuliła. Stara się wejść między mnie a małą.
Drugim problemem jest to, że nie chce nic oddać, stare kocyki, których od dawna nie używał, grzechotki i stare zabawki nagle wszystko jest mu potrzebne. Jak się spytam po co to mówi, że to jego i że mała może spać bez.
Często mówi, że on nie chciał siostry i że mogę ją oddać. Przed porodem i w czasie ciąży był bardzo podekscytowany, przykładał ucho do brzucha, całował brzuszek. Rozmawiałam z nim o tym, że niedługo będzie miał siostrzyczkę i co sie z tym wiąże.
Teraz jest tragedia, nie daje sobie rady. Proszę pomóżcie.

Odnośnik do komentarza

po prostu jest zazdrosny musisz mu okazywac wiecej uwagi bo mu sie wydaje ze teraz bedziesz sie zajmowala siostrzyczka a nie nim, czesto starsze dzieci przestają mówić albo wracają do pieluch, bo brakuje im uwagi ze strony rodzica, jesli sytuacja sie utrzymuje powinnas zaprowadzic go do psychologa.

Nawet cień przyjaciela starczy by uczynić człowieka szczęśliwym.

Odnośnik do komentarza

Przyjście na świat rodzeństwa, nawet najbardziej wyczekiwanego, jest dla małego dziecka sytuacją bardzo trudną emocjonalnie. Traci ono pełnię zainteresowania swoich rodziców, przestaje być w centrum uwagi, obawia się utraty rodzicielskiej miłości, czuje, że musi o nią walczyć. Część dzieci wyraża swoje niezadowolenie przykrymi wobec rodzeństwa słowami, część może próbować nawet bardziej drastycznych środków. Niektóre dzieci, aby przyciągnąć rodzicielską uwagę będą po prostu hałaśliwe i niegrzeczne, inne nagle cofną się do poprzednich etapów rozwojowych – przestaną płynnie mówić lub sygnalizować potrzeby fizjologiczne. Wiele jest przejawów zazdrości o młodsze rodzeństwo – jest to zjawisko naturalne i na szczęście przemijające.
Ważne, aby okazać zrozumienie trudnych uczuć tego okresu, nie negować ich, pozwolić je dziecku wyrazić, przeżyć i z czasem przezwyciężyć. Należy z dzieckiem spokojnie rozmawiać, stale zapewniać o niezmienności rodzicielskiej miłości.
Aby ułatwić dziecku proces adaptacji do nowej sytuacji życiowej warto spróbować przedstawić mu jej pozytywne aspekty – przywileje bycia starszym i bardziej samodzielnym. Można, pokazując dziecku zdjęcia z jego niemowlęctwa, podkreślić jak wiele umiejętności już osiągnęło i jak bardzo jesteśmy z tych sukcesów dumni. Warto sprawić dziecku lalkę-bobasa, którą będzie się zajmowało towarzysząc mamie przy pielęgnacji młodszego rodzeństwa, można też w miarę możliwości prosić je o pomoc przy tych zabiegach.
Należy zadbać by starsze dziecko nie czuło się całkowicie poza zainteresowaniem rodziny – gdy goście przychodzą podziwiać noworodka, powinni równie wiele uwagi poświęcić także dziecku starszemu. Niezwykle ważny jest też czas, który rodzice poświęcą tylko i wyłącznie pierworodnemu – wspólna zabawa, czytanie, wyprawa do kina, spacer – cokolwiek dziecko lubi i co sprawi, że poczuje się nadal ważne i w centrum zainteresowania.
Pomocne w rozmowach z dzieckiem mogą także być bajki i książeczki, których wiele porusza temat trudności z akceptacją młodszego rodzeństwa. Czasem ktoś z rodziny może w zabawny sposób opowiedzieć o swoich własnych doświadczeniach. Ważne by dziecko czuło się rozumiane, a humor pomagał rozładować trudne emocje.
Akceptacja uczuć dziecka nie może się jednak równać z przyzwoleniem na wszystkie zachowania – nie można tolerować agresji, gryzienia czy bicia. Należy stanowczo takich zachowań zabraniać, wyznaczać granice i uczyć starsze dziecko poszanowania potrzeb rodzeństwa.
Rodzice powinni być wobec dzieci sprawiedliwi, nie porównywać ich i zawsze podkreślać, że kochają swoje dzieci równie mocno.
W myśl zasady, że miłość rodziców się mnoży, a nie dzieli.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...