Skocz do zawartości
Forum

Moje dziecko nie chce jeść


Gość Tośka

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieci mają swoją logike dotyczącą jedzenia - nie zmusisz ich do jedzenia czegoś, co im nie smakuje albo źle się kojarzy. Zastanów się dlaczego Twoje dziecko może nie lubić mięsa? czy nie lubi każdego rodzaju mięsa? Nawet kurczaka? Może jadło mięso, które było twarde? Albo żylaste? I się zniechęciło? Dzieci zmieniaja swoje smaki, to, żę teraz je pierogi i naleśniki nie znaczy, że zawsze tak będzie - pewnie niedługo się tym przejje i odmieni. A spróbuj przyrządzić naleśniki nie na słodko, tylko właśnie z jakimś mięsnym farszem, najlepiej mięso z warzywami, a nie samo mięso. Daj więcej warzyw i tylko pojedyncze kawałki mięsa. dziecko zje i nawet nie będzie wiedziało, że to tam było, a jak powie, że mu smakowało to oznacza, że teraz coś tylko wymyśla :)

Odnośnik do komentarza
Gość smutasek28

witam mój syn też tak robił jak był młodszy ,miał swoje wybrane potrawy,dziś ma 16 lat i do dziś nie lubi mięsa ani mleka.a jego rozwój przebiegał cały czas prawidłowo.będzie dobrze niech je co lubi ,z czasem sam sie przekona co dobre .Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Też mam ten sam problem...moja 2- letnia córka chętnie je obiady uwielbia zupy, z mięsa to tylko drób, lubi także ryby....ale w ogóle nie chce jeść chleba ani bułek :( co zrobić? rano wypija mleko, a później mam problem z przygotowaniem jej drugiego śniadania, bo ciągle tylko kaszka i jogurt, ani chleba ani parówki...a chciałam dodać że gdy miała rok, bardzo się tym zajadła, z dnia na dzień nie chciała, a teraz jak widzi to odrazu płacze, a nie chciałabym karmić ją na siłę :(

Odnośnik do komentarza

Problemy z jedzeniem, a raczej niejedzeniem to sytuacja z którą dosyć często spotykają się rodzice. Dzieci posiadają instynkt samozachowawczy, który nie pozwoli im się zagłodzić, o czym wie niewielu rodziców. Oczywiście warto zastanowić się jak radzić sobie z dzieckiem, które nie chce jeść. Zdarza się ze niektóre dzieci mają wyjątkowo rozwinięte kubki smakowe, w związku z czym nie chcą jeść niektórych potraw. Wtedy warto po prostu poczekać aż podrosną, albo przygotować inne danie o podobnej wartości odżywczej. Ważne, żeby pozwolić dziecku wybierać. Ono samo najlepiej wie, kiedy jest głodne i na co ma ochotę, a Ty zadbaj o to by mogło wybierać ze zdrowych produktów. Jeżeli nie chce zjeść obiadu warto odpuścić i poczekać do następnego posiłku. Zgadzam się z ~ jadwiga, że warto zaangażować dziecko we wspólne gotowanie. Pozwoli to nie tylko na rozbudzenie w nim ciekawości co do nowych potraw, ale też wiele może się nauczyć. Proste rzeczy takie jak rwanie liści sałaty, czy wspólne odmierzenie odpowiedniej ilości mleka, może dać mu naprawdę dużo satysfakcji. Mówisz, że Twoje dziecko nie chce jeść mięsa. Spróbuj więc przygotować je w różnych formach, jest tak wiele możliwości. Zadbaj też o to, by dziecko nie piło niczego przed i w trakcie posiłku, lecz tylko po. Tośka, może postaraj się nakładać dziecku małe porcje, tak by było w stanie je zjeść. Duży talerz pełen jedzenia może czasem wręcz przestraszyć. Rodzice rzadko chwalą dzieci za zjedzenie czegoś, tymczasem poczucie sukcesu odczuwane przez Twoje dziecko może wiele zdziałać. Warto też uczyć dziecko dobrych nawyków żywieniowych. Dzieci lubią uregulowany tryb życia, zadbaj więc o stałe pory posiłków i wspólne ich spożywanie. Zgadzam się z też z anielkaa, która napisała, że błędem jest, gdy rodzice latają za dzieckiem z jedzeniem i karmią je na siłę. Nie powinno się tego robić. Rodzice nie powinni też traktować jedzenia jako karty przetargowej w relacji z dzieckiem. Co więcej obiecywanie nagrody za zjedzenie czegoś także nie jest dobrym pomysłem, choć tak często stosowanym przez rodziców. Jedzenie powinno być czymś naturalnym, a nie przykrym obowiązkiem.
Na rynku jest wiele dobrych książek kucharskich. Zajrzyj do nich, by pomóc dziecku, ale też rozwinąć swoje umiejętności. Moim zdaniem dobrym pomysłem jest też zajrzenie do książki „Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej” autorstwa Dagmar’a von Cramm’a. To tętniąca kolorami książka kucharska zapraszająca dzieci do gotowania. Polecam też książkę Carlos’a Gonzalesa „Moje dziecko nie chce jeść”. Ta książka odpowiada na wiele pytań jakie zadają sobie rodzice odnośnie odżywiania dziecka.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...