Forum Ciąża i dziecko

Niemowlę nie przekręca się

~moki16

~moki16

Jestem mamą pięciomiesięcznego synka urodzonego w 35 tg ciąży. Synek ładnie gaworzy, jest bardzo kontaktowy, rozpoznaje miny i ton głosu i reaguje na to śmiechem, a czasem płaczem. |Śmieje się często, rozpoznaje bliskich od obcych, interesuje się otoczeniem, wszystkiego chce spróbować i dopomina się charakterystycznym odgłosem o to by mu coś podać. Jednak nie przekręca się wcale na boki, ani na brzuch, a tym bardziej z brzucha na plecy.Bardzo nie lubi leżeć na boku, bo wtedy od razu wykręca tak główkę że przekręca się na brzuch. Czasem próbuje obrócić się na plecy, ale nie udaje się mu to. Leżąc na brzuchu podpiera się na przedramionach i niekiedy próbuje prostować ręce unosząc wysoko klatkę piersiową.Nosząc go "na prosto" nieraz zachwieje mu się głowa, ale nie opada- po ostatnim szczepieniu, które było 5 dni temu ta główka znacznie częściej tak się mu chwieje niż to dotychczas było? Czy to jest spowodowane jakimś powikłaniem po szczepieniu? Rehabilitujemy się od dwóch miesięcy ze względu na asymetrię napięcia mięśniowego. Czy ta asymetria może być przyczyną zaburzenia psychoruchowego u mojego dziecka? Czy rozwój mojego syna bardzo odbiega od norm?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~zuzannan

~zuzannan

Na tym etapie rozwoju maluszek powinien coraz sprawniej przewracać się z brzuszka na plecy i odwrotnie. Dlatego jeśli synek nadal nie podejmuje takich prób, proszę swoim obawami i wątpliwościami podzielić się z pediatrą. Pozdrawiam

Lek. Anna Syrkiewicz

Lek. Anna Syrkiewicz

Odpowiedź eksperta

Opisywane dolegliwości sugerują obniżone napięcie mięśniowe. Do oceny rozwoju psychoruchowego dziecka konieczna jest kontrola neurologiczna. Pediatra wystawi Ci odpowiednie skierowanie.

41 lek-anna-syrkiewicz Kobieta, 32 lata, Warszawa