Skocz do zawartości
Forum

Swędzenie całego ciała


Rekomendowane odpowiedzi

Świąd całego ciała może mieć wiele przyczyn. Rzeczywiście jedną z nich jest alergia. Przy czym skórna reakcja alergiczna może być odpowiedzią na wiele różnych alergenów. Z pytania wynika, że świąd i wysypka trwają od 2 tygodni. Właśnie od tego czasu trwa nasilone pylenie pyłków drzew, zdecydowanie większe w tym roku ( długa zima, jednoczesne pylenie wielu roślin, duże stężenie pyłków ) Reakcja skórna może być objawem alergii pyłkowej, nawet bez towarzyszącego kataru i kaszlu. Tym bardziej, iż z wywiadu wynika, że świąd skóry łydek zdarzał się i wcześniej. Innym alergenem wywołującym powyższe objawy może być jakiś uczulający pokarm, albo nowy lek przyjmowany od niedawna. Na pewno należy się udać do lekarza alergologa, który dokładnie przeprowadzi wywiad, zleci odpowiednie badania, a przede wszystkim zapisze na receptę lekarstwa, które zlikwidują lub przynajmniej mocno osłabią przykre dolegliwości.

Odnośnik do komentarza
Gość Mateusz_9

Witam! Mam pewien problem, do dnia dzisiejszego bylem pewien ze jestem na cos uczulony, poszedlem wiec do dermatologa który zrobił mi badania. Okazało się że badania nic nie wykazały a skóra mnie dalej swędzi i plany również nie znikneły. Jak to wytłumaczyć? może ktoś miał podobny przypade? Wiem mogł bym zapytać o to wszystko lekarza ale jestem za granica i po prostu nie jestes w stanie sie na tyle dogadac. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość GosiaNIN

Nagietka - farbujesz włosy?
Ja kiedyś farbowałam włosy i szamponem, i farbą i nigdy nic się nie działo. Farbowałam włosy z blond najpierw na rude, potem na kasztanowe, a pewnego na kruczoczarne. Dostałam uczulenia. Objawy takie jak piszesz. Dermatolog zrobił wszystkie testy i wyszło, że uczulenie na farbę. I podobno nie trzeba być uczulonym od pierwszego farbowania - to może wyjść po czasie.

Odnośnik do komentarza

Wysypka skórna i towarzyszący temu świąd skóry mogą mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest rzeczywiście alergia. Czynnikami uczulającymi mogą być alergeny wziewne ( roztocza kurzu domowego, pleśnie, pyłki roślin ), niektóre pokarmy, alergeny kontaktowe ( metale, używane detergenty, lateks ) i wiele, wiele innych. Rozumiem, że dermatolog po obejrzeniu skóry uznał alergię za prawdopodobną przyczynę dolegliwości i wykonał testy skórne lub z krwi, w kierunku podstawowych alergenów. Uzyskany ujemny wynik niestety nie wyklucza alergii na badane alergeny, wskazuje jedynie na inny typ reakcji alergicznej, której nie umiemy jeszcze badać. Decydujący powinien być wywiad z pacjentem i podanie mu leków przeciwalergicznych, w tym przypadku również maści do stosowania zewnętrznego. Jeśli leki zadziałają, to przyczyną wysypki jest alergia, jeśli nie, to być może trzeba szukać innych przyczyn.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...