Forum Alergia

Alergia na jad owadów błonkoszkydłych

KrzysiekGdańsk

KrzysiekGdańsk

Witam,

Pytanie dotyczy alergii na jad owadów błonkoskrzydłych.
Jestem mężczyzną, 29 lat.
Hobbystycznie jestem od dwóch lat pszczelarzem, przy pasiece krążę od małego (pasiekę miał dziadek).
Kilka razu użądliła mnie pszczoła, jak nie kilkanaście razy, oprócz objawów takich jak obrzęk nic u mnie nie występowało. W tamtym roku miałem 6 użądleń (przez odzież, a więc pszczoła nie wcisnęła całego jadu) i prócz lekkiego rumienia i lekkiego obrzęku nic mi nie dolegało.
W tym roku, użądliła mnie pszczoła w gołą stopę. po 15 minutach od użądlenia zaczęły pojawiać się czerwone plamy i białe burwle. A po kolejnych 10 minutach zacząłem czuć lęk, zagrożenie życia... Potem zacząłem czuć dziwne duszności, które trwały przez minutę. Ustapiły same a ja byłem blady jak ściana, wystraszony i trząsłem się jakby ze strachu.
Mój dziadek, którego nie raz użądliła pszczoła nawet 7 razy dziennie i nigdy nie nie miał (jest odporny) - użądliła go w ten sam dzień i też miał czerwoną plamę ale nie miał takich objawów jak ja. (podejrzewaliśmy, że pszczoły mogły być opryskane chemią na polu stąd te objawy u nas).
Byłem w szpitalu na zastrzyku (dwa zastrzyki steroidowe)
Po dwóch tygodniach od tego zdarzenia zrobiłem sobie badania w prywatnej klinice insecty/CCD-6 alergenów (pszczoła, komar, osa, meszka, szerszeń), której wyniki były następujące:
jad pszczoły - 48 IgE [kU/l] wysokie stężenie przeciwciał;
jad osy - 0,62 Ige [kU/l] bardzo niskie stężenie przeciwciał
jad szerszenia - 0,35 IgE [kU/l] brak wykrywalnych przeciwciał;
komar i meszka - brak.

Wstępnie lekarz powiedziała mi, że to kwalifikuje mnie na odczulanie ale nic więcej nie chciała powiedzieć - bo nie jestem na wizycie ;)

Czy to możliwe, że na jad pszczoły mogę być uczulony dopiero teraz a na jad szerszeni nie?

Czy przypadkiem tego badania nie zrobiłem zbyt wcześnie od użądleń? (przed tym jednym konkretnym użądleniem były 3 drobne przez rękawice)

Czy efekt uczulenia mógł być też od tego, że pszczoły były opryskane chemią?

Pozdrawiam

K.T.

190148 krzysiekgdansk Mężczyzna, 30 lat, Gdańsk

Odpowiedzi znajdują się poniżej

KrzysiekGdańsk

KrzysiekGdańsk

Witam, w związku z tym, że do tej pory nie ma żadnych odpowiedzi a ja zdążyłem już dotrzeć do kliniki to pociągnę temat.

Byłem dziś w klinice alergologii i pneumonologii. Zostałem zakwalifikowane na hospitalizację - diagnostykę. Do tego momentu mam brać codziennie leki p/histaminowe:
- Flonidan 10mg/dziennie
- w przypadku użądlenia - Flonidan 20mg + 5x20 mg Encorton
- w razie narastania objawów alergicznych - domięśniowo adrenalina 0,3.

Pytanie brzmi:

Czy wg Was leki p/histaminowe są skuteczne przy alergii na jad owadów błonkoskrzydłych? Jaka jest skuteczność? Czy ktoś z Was miał podobną sytuację?

190148 krzysiekgdansk Mężczyzna, 30 lat, Gdańsk
KrzysiekGdańsk

KrzysiekGdańsk

Pociągnę temat jeszcze dalej w związku z brakiem odpowiedzi a być może komuś pomogę lub dam cenne informacje.
Od momentu kiedy został mi przepisany "zestaw ratunkowy" na użądlenie tj.:
- Flonidan 10mg/dziennie
- w przypadku użądlenia - Flonidan 20mg + 5x20 mg Encorton
- w razie narastania objawów alergicznych - domięśniowo adrenalina 0,3.
...użądliła mnie pszczoła przez odzież (2 warstwy odzieży + kombinezon pszczelarski). Natychmiast zażyłem 5 tab encortonu. Ciśnienie wzrosło do 140/80 i tak trzymało się. Lecz ogólne poczucie zagrożenia życie nie ustępowało i w krtani czułem jakby ciało obce - najprawdopodobniej obrzęk krtani i miałem problemy z przełykaniem. Ogólne złe samopoczucie. Postanowiłem nie wstrzykiwać adrenaliny ze względu na podwyższone ciśnienie. W szpitalu dali mi dwa zastrzyki - domięśniowy i dożylny. Dopiero po dożylnym poczułem się lepiej, jakby wszystko ze mnie zeszło razem z całym napięciem panicznym - panika i stres też są naturalnymi objawami alergicznymi przy użądleniu owadów błonkoskrzydłych.

Teraz już wiem, że dopóki nie zacznę odczulania to nie ma co się tam pokazywać.

190148 krzysiekgdansk Mężczyzna, 30 lat, Gdańsk