Skocz do zawartości
Forum

Szykują się poważne zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych


Rekomendowane odpowiedzi

http://www.nie-pelnosprawni.pl/index.php/ciekawostki/praca/4596-szykuja-sie-powazne-zmiany-w-zatrudnianiu-niepelnosprawnych

Szykują się poważne zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych

Rząd oraz pracodawcy osób niepełnosprawnych chcą poważnej nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej niepełnosprawnych, likwidację niepotrzebnych obciążeń (rezygnacja z zapewnienia opieki lekarskiej w ZPCHr), likwidację dodatkowego urlopu czy ujednolicenie orzecznictwa o niepełnosprawności.

8 maja 2014 r. w Senacie odbyła się konferencja poświęcona wspieraniu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zorganizowana przez komisje rodziny i polityki społecznej Senatu i Sejmu we współpracy z Polską Organizacją Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Podczas spotkania zatytułowanego „Dialog społeczny w praktyce – założenia do nowego systemu wsparcia zatrudniania osób niepełnosprawnych" zaprezentowano rekomendacje ustawowe i propozycje zmian w systemie wsparcia zatrudniania osób niepełnosprawnych, przygotowane przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Propozycje, które – w opinii pracodawców – mają sprzyjać wzrostowi zatrudnienia osób niepełnosprawnych, wypracowano na podstawie konsultacji przeprowadzonych w 10 miastach Polski. Jednym ze zgłaszanych podczas konferencji postulatów było pozostawienie osobowości prawnej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Według Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, wiele spośród rozwiązań systemowych zawartych w ustawie o rehabilitacji wymaga istotnej korekty. Chodzi m.in. o:

http://wpolityce.pl/polityka/188494-tygodnik-solidarnosc-niepelnosprawnych-parlamentarzystow-po-portret-wlasny

Tygodnik „Solidarność”: Niepełnosprawnych parlamentarzystów PO portret własny

13. numer „Tygodnika Solidarność” już w sprzedaży, a w nim:

Niepełnosprawnych parlamentarzystów PO portret własny

Posłowie Sławomir Piechota, Marek Plura i senator Jan Filip Libicki mieli w parlamencie reprezentować interesy ludzi niepełnosprawnych. Tymczasem działają na ich szkodę. Koronnym dowodem na to jest ich głosowanie nad ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 2010 roku.

Wówczas obaj posłowie PO i niezależny jeszcze, przed przystąpieniem do PO poseł (obecnie senator) Libicki wydłużyli czas pracy osobom niepełnosprawnym z 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo do 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo.

26 listopada 2012 roku posłowie Plura i Piechota, a później senator Libicki poparli zmianę ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, która zmniejsza dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim, której efektem była utrata przez część z nich miejsc pracy.

10 lipca 2014 przestanie obowiązywać krzywdzący niepełnosprawnych przepis o ośmiogodzinnym dniu pracy. 13 czerwca 2013 r. Trybunał Konstytucyjny, po rozpatrzeniu wniosku Komisji Krajowej NSZZ „S” z 25 stycznia 2011 r. dotyczącego zmiany norm czasu pracy osób niepełnosprawnych z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności orzekł, że art. 15 ust. 2 ustawy jest niezgodny z art. 2 w związku z art. 69 konstytucji.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...