Pytania do specjalistów

Pomoc W tym miejscu publikowane będą pytania wraz z odpowiedziami lekarzy i specjalistów.
X

Na Twoje pytanie czekają setki specjalistów!

Pytanie zadane:

Częstoskurcz nadkomorowy a ablacja

Witam,
Mam 22 lat. Wykryto u mnie częstoskurcz nadkomorowy AVNRT z WPW. Jestem zakwalifikowana do zabiegu ablacji. Zastanawiam się, czy powinnam zgodzić się na ten zabieg? Czy lepiej leczyć się farmakologicznie? Czy częstoskurcz bez wykonanej ablacji może przerodzić się w coś innego? Nie chcę, aby mój stan był gorszy niż przed ablacją. Mój kardiolog przestraszył mnie trochę faktem, że ablacja może się nie udać, co może skutkować wszczepieniem rozrusznika.
Pozdrawiam,
Anita

Odpowiedź udzielona:

Ablacja jest tak naprawdę jedyną metodą leczenia przyczynowego w takich przypadkach. Nie ma możliwości wyleczenia farmakologicznego przyczyny napadów częstoskurczu ( zesp. WPW). Przy postępowaniu farmakologicznym możemy mówić jedynie o profilaktyce występowania napadów częstoskurczu i należy sobie zdawać sprawę z konieczności pobierania leków antyarytmicznych do końca życia. Ablacja dodatkowej drogi przewodzenia jak każdy zabieg może być związana z powikłaniami lub być nieskuteczna. Powikłania nie są zbyt częste. Częściej niż poważne powikłania zdarza się, że zabieg może być nieskuteczny. Dokładniejsza ocena ew. ryzyka wykonywanej ablacji jest możliwa po dokładnych badaniach elektrofizjologicznych wykonywanych w czasie zabiegu. Jeżeli chce się Pani wyleczyć i nie być zmuszona do stosowania leków antyarytmicznych przez całe życie należy poddać się zabiegowi.

Podziękuj
Odpowiedź udzielona:

Fakt zakwalifikowania Pani do ablacji wskazuje na to , że częstoskurcze przebiegały u Pani z bardzo szybką akcją serca i były objawowe klinicznie czyli potencjalnie niebezpieczne.. Ablacja dodatkowej drogi przewodzenia daje Pani szansę pozbycia się problemu na zawsze. Nie poddanie się zabiegowi skazuje na farmakoterapię przez prawdopodobnie całe życie. Oczywiście istnieje zagrożenia, że zabieg ablacji uszkodzi również fizjologiczną drogę przewodzenia i będzie konieczne wszczepienie rozrusznika, jednak jest to tylko pewne prawdopodobieństwo. Stopień tego zagrożenia zależy od typu zespołu WPW i lokalizacji dróg biorących udział w przewodzeniu częstoskurczy.

Podziękuj
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij