Skocz do zawartości
Forum

Przedawkowanie witamin


Gość urszula9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Mam 25 lat i odżywiam się chyba w miarę dobrze. Owszem, zdarza mi się zjeść pizzę czy hamburgera, ale raczej w granicach rozsądku. Ostatnio pomyślałam o tym, żeby zacząć przyjmować witaminy - multiwitaminę. Jednak przeczytałam gdzieś, że w zasadzie większość witamin jest dostarczanych w pożywieniu i nie ma potrzeby przyjmować suplementów. A co więcej, można również przedawkować witaminy, co też może być groźne dla zdrowia. Czy to prawda?
Jakie mogą być objawy takiego przedawkowania i czy zażywając właśnie taką multiwitaminę mogę do tego doprowadzić?
Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Nadmiar witamin, czyli hiperwitaminoza rzeczywiście może prowadzić do wielu groźnych zmian w organizmie. Z tego co wiem zbyt duża dawka witaminy C może spowodować powstanie kamieni nerkowych, witamina A może być trująca dla człowieka, a witamina E powoduje bóle mięśniowe. Jest oczywiście wiele innych, groźnych skutków hiperwitaminozy. Dlatego z suplementami diety nie wolo przesadzać. Ja w ogóle nie biorę dodatkowych witamin i czuję się świetnie. Chyba najlepiej po prostu zdrowo się odżywiać, wtedy żadne pigułki nie będą potrzebne.

Odnośnik do komentarza

Hej,
jeśli prawidłowo się odżywiasz i prowadzisz zdrowy tryb życia, nie musisz przyjmować dodatkowych suplementów diety, uzupełniających braki witamin. Jeśli chcesz wiedzie czy brakuje Ci jakieś witaminy, najlepiej będzie jeśli sobie badania krwi. Pozytywny wynik (a taki zapewne będzie miał miejsce, biorąc pod uwagę to, co napisałaś) powinien Cię uspokoić.

Jeśli chodzi o nadmiar witamin w organizmie, to rzeczywiście to może mieć on negatywny wpływ na nasze życie. Na przykład hiperwitaminoza witaminy B6 powoduje nadmiar powoduje zaburzenia układu nerwowego: brak koordynacji mięśni, zwyrodnienia tkanki nerwowej, słabość mięśni, niepewny chód, uczucie mrowienia, a także wpływa niekorzystnie na obecność aminokwasów we krwi (niektóre z tych zmian mogą być nieodwracalne). Jeśli chodzi na przykład o witaminę D to wynikiem nadmiaru tej witaminy może być biegunka, łatwe męczenie się, wzmożone oddawanie moczu, ból oczu, świąd skóry, bóle głowy, nudności, brak apetytu, a nadmiar wapnia, który osadza się w nerkach, tętnicach, sercu, w uszach i płucach, powoduje niekorzystne zmiany w tych organach, a nawet opóźnienie w rozwoju dziecka.

Odnośnik do komentarza

Witaj. Moja znajoma bardzo dbała o swoje zdrowie. Jadła świeże warzywa i owoce, a także dodatkowo łykała suplementy diety. No i cały czas się dziwiła, że ma takie duże problemy ze zdrowiem. Często zdarzało jej się mieć biegunkę, nabawiła się kamieni nerkowych, jej skóra przybrała niezdrowy, żółty wygląd. Kiedy w końcu poszła do lekarza okazało się, że cierpi nie na niedobór, ale na nadmiar witamin. Popełniła prosty błąd. Liczyła tylko ilość witamin przyjmowanych w suplementach, a nie brała pod uwagę witamin dostarczanych w świeżych owocach i warzywach.

Odnośnik do komentarza
Gość Alicja 121

Też jestem zwolenniczką zdrowego stylu życia i zdrowej diety ! Wiem z doświadczenia , że nadmiar witamin może być bardzo niebezpieczny . Mam Hashimoto i teoretycznie powinnam mieć w diecie sporo witamin z grupy B i widocznie odżywiam się na tyle dobrze , że mam jej wystarczająco . Lekarka pierwszego kontaktu zaleciła mi wspomożenie organizmu wit.B12.....masakra ! Już po pierwszym zastrzyku myślałam ,że umieram , albo zwariowałam ....dolegliwości doprowadzające do obłędu , to sama doktor skierowała mnie do psychiatry - nerwica :) ! Sama zrobiłam badania krwi i okazało się , że nie potrzebuję żadnej suplementacji ! Od neurologa dowiedziałam się , że wit .B12 i w zasadzie nadmiar wszelkich witamin może zrobić więcej krzywdy niż pożytku ! Nawet w tak " błahej " sprawie należy zrobić najpierw badania krwi , potem skonsultować się z mądrym lekarzem i dopiero wtedy brać suplementy - zawsze zgodnie z zaleceniem lekarza ! Bawienie się w doktora - samouka jest niebezpieczne ! Ja do tego psychiatry nie dotarła w końcu ....wystarczyła wizyta na pogotowiu , kroplówka i Hydrokortizon. Ale co wycierpiałam , tego nigdy nie zapomnę i dwa razy się zastanowię zanim kupię kolejną tabletkę ! A wit. D3 ....trochę ruchu na słoneczku i ewentualnie tran z wątroby dorsza.....dobra dieta zastąpi tabletkę i zapobiegnie zatkaniu tętnic , albo kamicy nerkowej na 100% :) !

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...